Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocki Danlab wspiera banki mleka kobiecego na Ukrainie (zdjęcia)

OPRAC.:
Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Białostocki Danlab wspiera banki mleka kobiecego na Ukrainie
Białostocki Danlab wspiera banki mleka kobiecego na Ukrainie Danlab
Białostocka firma Danlab pomaga w zakładaniu i prowadzeniu banków mleka kobiecego zarówno w kraju, jak i za granicą. To dzięki jej doświadczeniu pierwszy taki bank powstał ostatnio w Kijowie na Ukrainie, a będą następne.

Jak ważne są banki mleka kobiecego, wiedzą mamy noworodków, neonatolodzy, czy położne. To najlepszy pokarm dla małych dzieci - zapobiega infekcjom, alergiom, dostarcza kompletnych składników odżywczych? Niestety, nie każda młoda matka - z różnych powodów - jest w stanie karmić swoje dziecko piersią. Wtedy ma dwa rozwiązania - albo szuka najbardziej zbliżonego do naturalnego mleka modyfikowanego, albo liczy na pomoc innych mam. Jak jednak znaleźć taką kobietą, która ma dziecko w podobnym wieku i nadmiar pokarmu, którym może się podzielić? I jak bezpiecznie takie mleko pozyskać, przetransportować, a później przechowywać?

Tu z pomocą przychodzą profesjonalne banki mleka, które zrzeszają honorowe dawczynie, a także bezpiecznie to mleko przechowują, badają, a później dostarczają potrzebującym dzieciom.

Takie banki w wielu miastach w Polsce wyposażyła białostocka firma Danlab, lider w dystrybucji profesjonalnego wyposażenia laboratoriów. Ale - nie tylko w Polsce.

Dzielą się doświadczeniem

- W 2018 roku do firmy Danlab zwróciła się firma Ekokids z Kijowa z zapytaniem o możliwość rozpoczęcia współpracy przy otwarciu pierwszego Banku Mleka Kobiecego na Ukrainie - mówi Danuta Katryńska, założycielka i szefowa Danlabu. - Oczywiście od razu zaproponowaliśmy chęć spotkania, aby się poznać i omówić możliwość ewentualnej współpracy.

Współpraca zaczęła się od wizji lokalnych, połączonych z przekazywaniem specjalistycznej wiedzy. Pracownicy obu firm: polskiej i ukraińskiej, wspólnie odwiedzili kilka Banków Mleka Kobiecego, które tworzyła firma Danlab w Polsce. I ustalili plan, według którego miały być tworzone banki mleka w Ukrainie.

- Firma Danlab była gotowa podzielić się swoim doświadczeniem, dlatego od samego początku wsparła całą inicjatywę i przekazywała niezbędne wskazówki techniczne i prawne, jakie wiążą się z otwarciem i funkcjonowaniem takiego projektu - zapewnia Danuta Katryńska. - Po dopełnieniu wszelkich formalnych kwestii wylecieliśmy do Kijowa, aby na miejscu poznać dyrekcję, a także zapoznać się z pomieszczeniami i warunkami, w jakich miał zostać otwarty pierwszy Bank Mleka Kobiecego na Ukrainie.

Partnerzy wspólnie wybrali pomieszczenia, które mogły być zaadaptowanie pod BMK i przygotowali design-projekt banku ze szczegółowymi danymi technicznymi wraz z wizualizacją.

Następnie rozpoczął się długotrwały okres przygotowawczy: adaptacja programu komputerowego, szablonów dokumentów, konsultacje remontu pomieszczeń, wybór urządzeń i sprzętu oraz kursy i przygotowanie praktyczne personelu.

- W ramach kursów, wspólnie z firmą Ekokids zaprosiliśmy przyszłych pracowników BMK do Polski i przeprowadziliśmy nauczanie początkowe na bazie BMK w Warszawie. Po długich przygotowaniach w kwietniu 2019 roku pierwszy Bank Mleka Kobiecego na Ukrainie rozpoczął swoją pracę – mówi szefowa Danlabu.

To już 11 tysięcy porcji

Ukraiński bank mleka funkcjonuje na bazie największego szpitala położniczego na Ukrainie, Prenatalnego Centrum w Kijowie, gdzie rocznie rodzi się około 7 tysięcy dzieci.

Jak wylicza Danuta Katryńska, w ciągu dwóch lat lata funkcjonowania Banku noworodkom, które tego potrzebowały, zostały wydane 1244 litry, czyli ponad 11 tysięcy porcji mleka kobiecego. Zaangażowano 76 dawczyń.

- Pierwszy Bank Mleka Kobiecego na Ukrainie wywołał bardzo duże zainteresowanie ze strony specjalistów, matek i dziennikarzy. O otwarciu BMK informowały wszystkie wiodące stacje telewizyjne - opowiada Danuta Katryńska.

I przyznaje, że na Ukrainie Danlab nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wszystko wskazuje na to, że pomoc udzielana przez polską firmę młodym ukraińskim mamom będzie jeszcze szersza:

- Aktualnie prowadzone są rozmowy o otwarciu kolejnych takich placówek w innych miastach Ukrainy. Z radością angażujemy się w przygotowania i otwarcie kolejnego takiego projektu, aby pomagać maleńkim dzieciom – zapowiada Danuta Katryńska.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny