Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocka tradycja - śledzie i śledzikowanie. Posłuchaj i zobacz, co to takiego! (wideo)

(dor)
W całej Polsce proszą mnie, żebym śledzikowała - wyznaje Krystyna Korolczuk, lauretka konkursu na najlepsze śledzikowanie.
W całej Polsce proszą mnie, żebym śledzikowała - wyznaje Krystyna Korolczuk, lauretka konkursu na najlepsze śledzikowanie. fot. Jerzy Doroszkiewicz
Przestańmy się wreszcie wstydzić naszej tutejszości - nawołują organizatorzy Święta Białostockiego Śedzia. zorganizowali konkurs na najpyszniejszą potrawę z tej kojarzonej z Białymstokiem ryby i przypomnieli, co to znaczy "śledzikować".
Smakowity pomnik śledzia przygotowany przez firmę "Lech"
Smakowity pomnik śledzia przygotowany przez firmę "Lech" fot. Jerzy Doroszkiewicz

Smakowity pomnik śledzia przygotowany przez firmę "Lech"
(fot. fot. Jerzy Doroszkiewicz)

W konkursie śledzikowania a może sljedzikowańja bezkonkurencyjna okazała się Krystyna Korolczuk. Pełna niespożytej energii kobieta zaprezentowała prawdziwie kabaretowy popis śledzikowania połączony z białostockimi akcentami. Bo czy ktoś wie, jak rozpoznać śledzia po oczach - czy jest duży czy mały? Jak ma oczy blisko ogona - to jest mały. A kto to jest "śledziciel śladów"? Odpowiedź w naszym materiale wideo.

- Czy faktycznie powinniśmy się wstydzić swojego śledzikowania - zastanawia się Andrzej Fiedoruk, pomysłodawca Święta Śledzia. I sam sobie odpowiada, ze to może odróżniać nas od innych regionów. W ramach święta przebrany za śledzia młodzieniec przeprowadzał śledziową ankietę.

Wtóruje im szef Muzeum Podlaskiego, białostoczanin Andrzej Lechowski. - Nie wstydźmy się śledzikowania, tak jak górale czy Kaszubi nie wstydzą się swojej gwary. I przypomina, ze w przedwojennym Białymstoku sklepy rybne i sprzedaż śledzi to były dwa odrębne działy handlu!

- Wstyd przed śledzikowaniem pochodzi z niewiedzy, skąd ono pochodzi - tłumaczy Anna Wiatrowska. I zgadza się, że śledź mógłby promować Białystok, a pomnik śledzia byłby z pewnością jeszcze jedną atrakcją turystyczną.

Laureaci konkursu na najsmaczniejsze potrawy ze śledzia
Laureaci konkursu na najsmaczniejsze potrawy ze śledzia fot. Jerzy Doroszkiewicz

Laureaci konkursu na najsmaczniejsze potrawy ze śledzia
(fot. fot. Jerzy Doroszkiewicz)

Śledż na najróżniejsze sposoby inspiruje kucharzy. Może być głównym składnikiem sałatek, także w kulturze podlaskich Tatarów, którzy podawali go i w zalewie pomidorowej i ze smażoną (!) cebulą. Wzorem Folwarku Nadawki, najpierw trzeba go wymoczyć w odpowiedniej zalewie. jeśli receptura liczy sobie 200 lat, nie może nie smakować. Kucharze mogą ze śledzia wyczarować niemal wszystko. Od pysznych koreczków, po faszerowane nim pomidory. Tak jak specjaliści z firmy "Lech". Można też przyrządzić śledzia ze śliwkami. ten przepis pokazali białostoczanom studenci z Uniwersytetu Medycznego. Dają nadzieję,, że śledziowy duch i chuch w narodzie nie zaginie. Smacznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny