Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białostocka tkanina z medalem

Agata Sawczenko
Polska tkanina wygrała z produktami renomowanych światowych firm.
Polska tkanina wygrała z produktami renomowanych światowych firm.
Tkanina o unikatowych właściwościach antybakteryjnych i antyelektrostatycznych opracowana przez specjalistów z Andropolu SA, właściciela fabryki w Białymstoku zdobyła złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

Polska tkanina wygrała z produktami renomowanych światowych firm. Podczas kwietniowego salonu w Genewie prezentowane były najnowsze, najciekawsze i najoryginalniejsze dokonania wynalazców i konstruktorów z całego świata. To już druga nagroda dla tkaniny z Andropolu. Wcześniej znalazła się ona wśród trzech innowacji, cieszących się największym światowym uznaniem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Szanghaju. Jury doceniło nowatorstwo, zaawansowanie technologiczne oraz wysoką użyteczność polskiej tkaniny, przeznaczonej na odzież ochronną dla lekarzy i personelu medycznego.

Dwufunkcyjna tkanina to efekt pracy specjalistów z Andropolu i naukowców z Instytutu Włókiennictwa z Łodzi.

-Ta - druga już- prestiżowa nagroda dla naszej całkowicie polskiej tkaniny, najlepiej świadczy o ogromnym potencjale naszych naukowców i przedsiębiorców w tworzeniu nowych, wysokospecjalistycznych produktów. Prestiż jest tym większy, że pokonaliśmy silną światową konkurencję. Udowodniliśmy też, że w segmencie tkanin specjalistycznych, przeznaczonych na odzież zawodową liczymy się na arenie międzynarodowe – mówi Grzegorz Łukawski, prezes Andropol SA.

Prace nad „połączeniem” w jednej tkaninie, w jednym wyrobie właściwości antybakteryjnych i antyelektrostatycznych trwały ponad dwa lata. To, że tkanina posiada określone właściwości potwierdziły szczegółowe testy w kraju i zagranicą. Dzięki tym cechom uszyta z andropolowskiej tkaniny odzież dla lekarzy i personelu medycznego skutecznie chroni przed przemieszczeniem się bakterii i tym samym ogranicza ewentualną możliwość zakażenia innych osób w szpitalach i innych placówkach medycznych.

- Media, co chwilę informują o realnych zagrożeniach zakażeniami groźnymi bakteriami i wirusami, atakującymi całe społeczności. Do wielu zakażeń dochodzi w placówkach medycznych. Nie mam wątpliwości, że wszędzie tam, gdzie pacjent lub lekarz mogą zetknąć się z bakteriami, powinny być stosowane tkaniny ograniczające potencjalne zagrożenia i wpływające na bezpieczeństwo wszystkich osób. Koszt takich tkanin nie jest duży. Warto pamiętać, że gdy w grę wchodzi zdrowie, a nawet życie pacjentów na bezpieczeństwie nie można oszczędzać – podkreśla prezes Łukawski.

W rozwiniętych krajach Unii Europejskiej zjawiskiem powszechnym jest wyposażanie lekarzy i innych pracowników w specjalistyczne ubrania w celu zminimalizowania zakażeń szpitalnych drobnoustrojami chorobotwórczymi oraz zapobieżeniu rozprzestrzenianiu się infekcji między pacjentami a personelem medycznym. U nas ten proces przebiega zdecydowanie wolniej, choć tkaniną zainteresowanych jest wiele placówek medycznych i gabinetów zabiegowych. Już kilka miesięcy temu, na wieść o pojawieniu się takiego wynalazku, entuzjastycznie wypowiadali się o nim również dyrektorzy białostockich szpitali.

Taka specjalistyczna odzież powinna być zastosowana wszędzie tam, gdzie prowadzone są badania profilaktyczne, diagnostyczne, zabiegi i operacje. Ale dzięki połączeniu właściwości antybakteryjnych i antyelektrostatycznych tkaniny, odzież z niej uszyta powinna być stosowana także tam, gdzie podczas leczenia czy rehabilitacji pacjentów wykorzystuje się aparaturę medyczną lub urządzenia mogące powodować wyładowania elektrostatyczne, przez co mogą występować zakłócenia urządzeń, nieprzyjemne odczucia a nawet poparzenia.

- Mamy nadzieję, że kolejne nagrody dla naszej specjalistycznej tkaniny, przekonają krajowych decydentów ze służby zdrowia do inwestycji w bezpieczeństwo pacjentów i lekarzy. Tym samym przyczynią się do szybszego upowszechnienia się w krajowych placówkach medycznych odpowiedniej odzieży. Do tej pory podobne tkaniny pochodziły z importu, teraz mamy swój polski produkt, w niczym nie ustępujący światowej konkurencji, a na pewno tańszy - mówi Tomasz Spólnicki współtwórca nowej tkaniny z Andropol SA.

Specjaliści z Andropolu zastosowali materiały łączące zarówno właściwości ochronne, jak i użytkowe. Dzięki czemu tkaniny, z których uszyte zostaną ubrania (odzież medyczna, kitle, fartuchy) dla lekarzy i personelu medycznego, nie stracą swoich właściwości, nawet po kilkudziesięciu cyklach czyszczenia (prania) przez specjalistyczne firmy serwisujące.

Tkanina spełnia wszelkie odpowiednie normy krajowe, unijne i międzynarodowe.

Spółka Andropol SA w swojej ofercie posiada również tzw. tkaniny barierowe przeznaczone na ubrania dla osób pracujących na blokach operacyjnych.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny