Nasza Loteria

Białostocka marionetka przekonuje, że warto się wspierać. Fundacja Pomóż Im wydała bajkę i kolorowankę

agsa
Bajkową kolorowankę fundacja wydała dzięki wsparciu Miasta Białystok, które sfinansowało druk 5 tysięcy egzemplarzy. Książeczka będzie nieodpłatnie kolportowana podczas spotkań edukacyjnych, które fundacja prowadzi w przedszkolach i szkołach, a także na eventach z jej udziałem.

Fundacja „Pomóż Im” wydała bajkę, połączoną z kolorowanką, której bohaterem jest najbardziej znana marionetka w Białymstoku. Chodzi o małą postać „poruszaną” przez lalkarza, siedzącą na rzeźbie „Maska”. Znaleźć ją można u zbiegu ulicy Suraskiej i placu Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Od odsłonięcia w 2010 roku stała się jednym z symboli miasta.

Fundacja Enea sfinansuje zabiegi podopiecznym Pomóż Im. Inaczej chore dzieci nie miałyby szans na rehabilitacje

Historia zaczyna się, gdy rzeźbę odwiedza dziewczynka o imieniu Marzenka w towarzystwie dziadka. Zaczynają się dziać rzeczy niezwykłe. Lalka ożywa i nadaje sobie imię Mario (nie podoba się jej słowo „marionetka”). Mario zabiera swoich nowych towarzyszy na wyprawę do Pałacu Branickich.

Jak można się domyślić nie jest to zwyczajna wycieczka. W całej opowieści równie ważne, jak symbole Białegostoku, jest przesłanie związane z działalnością Fundacji „Pomóż Im”. Marzenka pomaga Mario się poruszać, ponieważ on tego nie potrafi. Wiele osób z niepełnosprawnością, w tym mali podopieczni fundacji, potrzebuje takiego wsparcia codziennie.

By poczuć się częścią świata. Podopieczni Fundacji Pomóż Im wypoczywają w Supraślu

- Przygoda Marzenki i Mario otwiera nam spojrzenie na potrzeby dzieci chorych, które żyją inaczej niż ich rówieśnicy. Kochający rodzice poświęcają im siebie, ale do pełnego rozwoju potrzebne są relacje i kontakty z rówieśnikami – mówi dr Elżbieta Solarz, prezes Fundacji „Pomóż Im”. - Wiek dziecięcy to okres ogromnej otwartości i oczekiwania na nowe wyzwania przez zabawę, kontakty z nowymi ludźmi by odkrywać po swojemu świat. Choroba i ograniczenia ruchowe nie zmieniają tak bardzo wrażliwości i oczekiwań naszych podopiecznych. Nam się tylko wydaje, że niewiele możemy wnieść w ich życie. Pomoc wolontariusza pomaga wyjść z domu do świata, który jest trudno dostępny choremu dziecku.

Autorem opowiadania jest Artur Guzicki – dziennikarz, publicysta i twórca bajek. Rysunki do pokolorowania wykonała 13-letnia Alicja Strynkowska. Oboje pracowali charytatywnie, a dla Alicji to wydawniczy debiut.

- Trudno przejść obok cierpienia dzieci obojętnie. Tym bardziej, kiedy człowiek sam doświadcza choroby osoby najbliższej i pomocy całkiem obcych ludzi. W takiej sytuacji zawsze pojawia się potrzeba „oddania” tej pomocy innym – mówi autor.

- Opowieść delikatnie wprowadza nas w temat trudno dostępny, a jednocześnie ciekawy. Ilustracje przygotowane przez 13-letnią Alicję uzupełniają klimat tajemnicy, którą każdy z nas może odkryć głęboko w sobie – dodaje Elżbieta Solarz.

Bajkową kolorowankę fundacja wydała dzięki wsparciu Miasta Białystok, które sfinansowało druk 5 tysięcy egzemplarzy. Książeczka będzie nieodpłatnie kolportowana podczas spotkań edukacyjnych, które fundacja prowadzi w przedszkolach i szkołach, a także na eventach z jej udziałem. Ale książeczkę może dostać każdy. Wystarczy skontaktować się z fundacją Pomóż Im.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny