MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białostoccy studenci UwB poszukują chętnych do badań nad łąkami kwietnymi. To kolejna faza projektu Eden City.

Kolejna faza projektu Eden City to badania w terenie. Studenci UwB sprawdzą wpływ łąk kwietnych na samopoczucie białostoczan. Badania rozpoczną się 30 czerwca.
Kolejna faza projektu Eden City to badania w terenie. Studenci UwB sprawdzą wpływ łąk kwietnych na samopoczucie białostoczan. Badania rozpoczną się 30 czerwca. KNB/UwB
Jak łąki kwietne wpływają na stres fizjologiczny mieszkańców miast? Zbadają to biolodzy z Białegostoku podczas badań terenowych. Mieszkańcy spoza regionu także mogą wziąć udział w projekcie, wystarczy wypełnić ankietę online.

- Badania kwietnych łąk już trwają. Nasi studenci odwiedzili już Bydgoszcz i Łódź. W Białymstoku w terenie zostaną również przeprowadzone badania psychologiczne. Będziemy potrzebowali chętnych respondentów w trzech grupach wiekowych: studenci, osoby aktywne zawodowo, czyli te najbardziej zestresowane, oraz seniorzy – mówi dr Agata Kostro-Ambroziak z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku, która razem Kołem Naukowym Biologów realizuje projekt „Eden City czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi”.

Białostoccy biolodzy sprawdzą wpływ łąk kwietnych na samopoczucie mieszkańców miast. Respondentom z Białegostoku badacze będą mierzyć ciśnienie i tętno w poszczególnych łąkach. Pojawią się też zadania ankietowe. Mieszkańcy innych miast dostaną pytania w formie online.

Według dr Agaty Kostro-Ambroziak, przyroda eliminuje czynniki stresogenne jak betonowa ulica czy ruch uliczny. Łąki kwietne w dużych miastach pozwalają zaspokoić potrzebę kontaktu z naturą.

- Badania pokazują, że ten brak doświadczania przyrody wpływa nie tylko na nasze gorsze samopoczucie, ale także na motywację i efektywność podejmowanych działań. Generalnie zieleń w miastach jest dla nas bardzo ważna. Człowiek najlepiej czuje się w otoczeniu przyrody, która w najmniejszym stopniu dotknięta jest ingerencją człowieka. Kwietne łąki dają nam namiastkę naturalnych łąk, za którymi tak bardzo tęsknimy - tłumaczy dr Agata Kostro-Ambroziak.

Do badań terenowych biolodzy potrzebują po 20-30 osób z każdej grupy wiekowej, z zachowaniem parytetu płci. Osoby te odwiedzą 4 rodzaje kwietnych łąk. Badania odbędą się w dniach 30.06-3.07. Zgłoszenia należy wysłać na adres [email protected]. Organizatorzy zapewniają miłą atmosferę i relaks na leżaku przy pięknych białostockich łąkach.

Efekty swojej pracy studenci zamieszczą w mediach oraz na specjalnie do tego stworzonej stronie internetowej i aplikacji „Eden city”.

Realizacja projektu będzie trwała 12 miesięcy. Ministerialne dofinansowanie wynosi 49146 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny