Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białoruski teatr wystąpił w Bielskim Domu Kultury

Krzysztof Jankowski
Aktorzy z Mińska ukazali tragedię rodzin poszkodowanych w czarnobylskiej katastrofie
Aktorzy z Mińska ukazali tragedię rodzin poszkodowanych w czarnobylskiej katastrofie Fot. Krzysztof Jankowski
Można jeść jabłka zerwane z jabłoni rosnącej w Czarnobylu, tylko ogryzki trzeba głęboko zakopywać. Ten gorzki żart to fragment spektaklu, który w Bielskim Domu Kultury wystawili aktorzy z Państwowego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku.

Dramat oparty na głośnej książce Swietłany Aleksiejewicz "Czarnobylska modlitwa" (tytuł polskiego wydania "Krzyk Czarnobyla") to poruszająca powieść o dramatach ludzi dotkniętych tragedią czarnobylską, a także o ludziach biorących udział w akcji ratowniczej po wybuchu reaktora. Sztuka jest nie tylko relacją o największym kataklizmie technologicznym XX wieku, ale także metaforą rozpadającego się w tym czasie imperium - Związku Radzieckiego.

- Czy życie jest sprawiedliwe? Sprawiedliwa jest tylko śmierć - mówili aktorzy ze sceny przedstawiając kolejne życiorysy osób, które straciły w tragedii w Czarnobylu życie swoje, lub swoich najbliższych.

Pokazywali również los całych miejscowości, których mieszkańcy zginęli po wybuchu elektrowni atomowej.

"Czarnobylską modlitwę" obejrzeli w sali Bielskiego Domu Kultury widzowie dorośli. Jednak aktorzy z Mińska przygotowali także spektakl dla najmłodszych. "Historia o dwóch psach", to sztuka dla dzieci, autorstwa młodego, białoruskiego twórcy Igora Koniewa. Jest to opowieść o labradorze Dunaju i buldożce francuskiej Bulce.

Obydwa psy zgubiły się swoim właścicielom w parku, a nadciąga zima.Postanawiają znaleźć sobie nowych panów, ale to nie jest proste, bo w mieście jest tylu złych i niebezpiecznych ludzi. Ale Dunaj i Bulka wierzą, że dobro i oddanie, które noszą w sobie zaprowadzi je w końcu do kochających domów.

Państwowy Teatr Białoruskiej Dramaturgii z Mińska powstał w 1990 roku, jako scena eksperymentalna. Za główny cel stawia sobie popularyzację dramatu białoruskiego, pisanego po rosyjsku i białorusku. Organizuje czytanie i próby dramatów, spotkania z reżyserami i seminaria na temat białoruskiej dramaturgii. Realizowane są również klasyczne pozycje światowego dramatu autorstwa: Moliera, Szekspira, Brechta, Czechowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny