Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie a epidemia. Polacy mają dość szukania pracy i wolą żyć na socjalu? Eksperci: socjal to nie jedyny problem

OPRAC.:
Joanna Sarnat
Joanna Sarnat
Polacy mają dość szukania pracy i wolą żyć na socjalu?
Polacy mają dość szukania pracy i wolą żyć na socjalu? Wojciech Wojtkielewicz
Co prawda stopa bezrobocia w Polsce na razie wykazuje względną stabilizację, ale część ekspertów bije na alarm. Stan rynku pracy jest coraz gorszy, a Covid-19 tylko zaciemnił oraz. Aktywność zawodowa Polaków stale spada. Część komentatorów uważa, że wynika to z rozdmuchanego socjalu. W Polsce po prostu nie opłaca się pracować?

Covid-19 zaciemnia rynek pracy – ostrzegają Pracodawcy RP

Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP uważa, że statystyka rynku pracy jest złożona – pozytywne dane Eurostatu o miesięcznej stałe stopie bezrobocia w Polsce cieszą, ale nie powinny uśpić czujności:

Miernik bezrobocia rejestrowanego jest obciążony tym, że ludzie mogą się rejestrować w urzędach pracy m.in. po to, aby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne czy zasiłek dla bezrobotnych, mimo że pracują w „szarej strefie” lub wcale aktywnie nie poszukują pracy. Z drugiej strony mogą też być osoby, które mimo że straciły pracę, nie rejestrują się w urzędzie pracy.

Ekspert Pracodawców RP zaznacza, że według danych BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności oparte na metodologii europejskiej) liczba pracujących Polaków w II kwartale 2020 zmniejszyła się o ponad 270 tys. osób. To rekord. Jednocześnie jednak liczba bezrobotnych wzrosła jedynie o 45 tys. osób.

Podczas pandemii szybko rośnie wskaźnik osób biernych zawodowo

Dr Sławomir Dudek podkreśla, że osoby, które tracą pracę, dezaktywizują się. Nie poszukują aktywnie pracy. W II kwartale 2020 zanotowano, że liczba takich osób wzrosła o 211 tys. Zdaniem eksperta wpływ na taką kolej rzeczy miała m.in. pandemia:

W normalnych czasach, kiedy biura pośrednictwa pracy funkcjonują normalnie i kiedy możemy bezpośrednio szukać pracy, te osoby, które zakładały bierność zawodową, byłyby w dużej części zaliczone do bezrobotnych.

Łukasz Komuda, socjolog i ekspert rynku pracy wypowiada się w podobnym tonie. W wywiadzie dla Money.pl zaznaczył, że świadczenia socjalne dodatkowo odsuwają w czasie decyzję o podjęciu pracy. Ponadto problematyczny jest niski wiek emerytalny:

Polacy dezaktywują się, bo przechodzą też na emerytury tak szybko, jak tylko nabywają do tego świadczenia uprawnień. W ubiegłym roku z pracy odeszło 550 tys. pracowników, a przybylo 400 tys. osób. Deficyt wyniósł więc 150 tys. I tak jest już od 10 lat.

Źródło: Pracodawcyrp.pl/Money.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny