Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne leki dla seniorów 75+. Sprawdź listę

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Cała lista leków refundowanych w Magazynie Kuriera Porannego
Cała lista leków refundowanych w Magazynie Kuriera Porannego pixabay
Na liście leków, które seniorzy w wieku 75 lat będą mogli otrzymać w aptece bezpłatnie od 1 września 2016 roku, znalazły się preparaty, bez jakich nie mogą się oni obejść, m.in. na serce, cukrzycę, POChP.

Na zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia liście znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych. Projekt wykazu obejmuje leki, które obecnie wydawane są pacjentom za odpłatnością ryczałtową, 30 lub 50 procent. Leki umieszczone w wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł (to szacunki na podstawie obecnego zużycia). Pokrywają ponad 81 proc. zapotrzebowania pacjentów powyżej 75. roku życia na leki refundowane z poziomem odpłatności 30 proc.

W wykazie znalazły się leki na choroby typowe dla pacjentów w podeszłym wieku, które mają znaczący wpływ na ich jakość życia. A więc m.in. na:

nadciśnienie tętnicze: dysli-pidemię, cukrzycę;

chorobę niedokrwienną serca: miażdżycę (hiperlipidemię);

niewydolność serca: chorobę niedokrwienną serca (miażdżyca), choroby obejmujące mięsień serca, zastawki i układ przewodzenia; udar mózgu: miażdżycę naczyń mózgowyc, chorobę zakrzepowo-zatorową;

Całą listę leków zaproponowanych przez Ministerstwo Zdrowia znajdziesz w dzisiejszym Magazynie Kuriera Porannego

Warto też wiedzieć, że leki bezpłatne mają być dostępne w każdej aptece w Polsce. Ważne jest też to, że w wykazie znalazły się odpowiedniki wielu leków. Są też prawdziwe rodzynki - jak analogi długodziałającej insuliny, a także leki stosowane w chorobie zakrzepowo-zatorowej, po zawałach, w migotaniu przedsionków, zmniejszające krzepliwość, bardzo bezpieczne w stosowaniu w formie tabletek.

78 proc. leków na projektowanej liście jest produkowanych przez krajowe firmy. Zdaniem farmaceutów, w wykazie są też braki - jest na niej tylko jeden lek przeciwbólowy i jeden doustny lek przeciwcukrzycowy, zbyt mały jest też wybór nowoczesnych leków na nadciśnienie i depresję. Z kolei geriatrzy uważają, że powinna być w tym wykazie witamina B12, bo co trzeci pacjent ma jej niedobór. Nie ma też preparatów tarczycowych, leków onkologicznych ani leków na Parkinsona pierwszego rzuty - te, które zaproponowano w wykazie, to preparaty wspomagające.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada, że lista będzie tylko poszerzana, a nie uszczuplana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny