MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży już od września! Zobacz, które preparaty otrzymasz za darmo [PEŁNA LISTA]

Ramona Trzaskowska
Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 43b ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.). Kliknij w kolejne zdjęcia, aby zobaczyć pełną listę!
Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 43b ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, z późn. zm.). Kliknij w kolejne zdjęcia, aby zobaczyć pełną listę! Źródło: Pixabay
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych. W wykazie pojawiła się lista stu czternastu bezpłatnych leków, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych dedykowanych specjalnie kobietom w ciąży. Jakie warunki trzeba spełnić, aby je dostać? Jaki konkretnie preparaty ciężarne otrzymają za darmo?

Kto otrzyma darmowe recepty?

Darmowy dostęp do leków od 1 września będzie przysługiwać kobietom, które:

– otrzymają potwierdzenie zajścia w ciążę od lekarza ze specjalizacją z ginekologii i położnictwa (dotyczy to też lekarzy w trakcie specjalizacji);
– potwierdzą ciążę u położnej podstawowej opieki zdrowotnej lub u położnej, która wykonuje świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu opieki specjalistycznej w poradni położniczo-ginekologicznej.

Zaświadczenie wystawione przez specjalistów jest ważne przez całą ciążę, aż do 15 dnia po przewidywanej dacie porodu.

Również pozostali lekarze (posiadający inne specjalizacje) będą mogli - na podstawie zaświadczenia – wystawić receptę na darmowe leki dla kobiet w ciąży (z oznaczeniem "C"). Takich uprawnień nie posiadają jednak pielęgniarki, pielęgniarze oraz farmaceuci.

Co znajduje się na ministerialnej liście?

Wykaz zawiera sto czternaście bezpłatnych leków, środków spożywczych oraz wyrobów medycznych. Tak naprawdę jednak kobiety w ciąży uzyskają darmowy dostęp do siedmiu substancji czynnych. Tak duża liczba leków wynika z faktu, że ta sama substancja czynna występuje w różnych dawkach i w różnych preparatach.

Kobiety w ciąży uzyskają darmowy dostęp do następujących substancji czynnych:

  • Progesteron (tabletki podjęzykowe i dopochwowe),
  • Dalteparyna (Fragmin w różnych dawkach),
  • Enoksaparyna (m.in. Clexane, Neoparin, Losmina),
  • Nadroparyna (m.in. Fraxiparine, Fraxodi),
  • Insuliny (m.in. Mixtard, Polhumin, Actrapid, Levemir, Lantus, Insuman Basal, Liprolog),
  • Lewotyroksyna (m.in. Euthyrox, Letrox),
  • Metoprolol (m.in. Metocard).

Lekarze popierają ideę darmowych leków

- Nie możemy stawiać barier, które sprawiłyby, że kobiety w ciąży nie mogłyby być prawidłowo leczone. A taką barierą są często finanse - mówi prof. Maciej Kinalski, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii. Zdarza się, że kobiety nie mogą sobie pozwolić na zakup określonych preparatów. Dlatego jak najbardziej popieram ideę bezpłatnych leków dla tej grupy pacjentek.

Maciej Kinalski zwraca uwagę, że preparaty znajdujące się na liście są potrzebne.

- Progesteron jest strażnikiem ciąży. Jeżeli kobieta cierpi na niewydolność ciałka żółtego, to musimy ją wtedy wspierać hormonami, aby utrzymać ciążę. Co do innych preparatów hormonalnych, to również bywają niezbędne, w zależności od sytuacji pacjentki. Często ciężarne wymagają wysokospecjalistycznego leczenia hormonalnego w szpitalu, które potem jest kontynuowane ambulatoryjnie i wówczas bezpłatny dostęp do leków jest naprawdę dużym wsparciem.

Jak podkreśla Kinalski, także wszelkie insuliny, które podawane są kobietom w przypadku cukrzycy ciążowej lub przedciążowej, również powinny być bezwzględnie na tej liście.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w przyszłości lista całkowicie refundowanych leków dla kobiet w ciąży będzie poszerzana. A które konkretnie leki będą darmowe od września? W galerii zamieszczamy pełną listę bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny