MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badanie przeciwciał anty-HCV możliwe od 1 lipca. Kto może wykonać na koszt NFZ test na wirusowe zapalenie wątroby typu C?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Zakażenie wirusem HCV w 60 proc. odpowiada za rozwój groźnego raka wątrobowokomórkowego.
Zakażenie wirusem HCV w 60 proc. odpowiada za rozwój groźnego raka wątrobowokomórkowego. jarun011/Getty Images
Szykują się korzystne zmiany dla pacjentów odnośnie badań profilaktycznych. Od 1 lipca lekarz rodzinny będzie mógł zlecić na koszt NFZ test przeciwciał anty-HCV, czyli badanie w kierunku zakażenia wirusem HCV. Patogen ten jest odpowiedzialny za rozwój zapalenia wątroby o nazwie WZW C, jej marskości oraz raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce z wirusem HCV żyje ponad 100 tys. osób, jednak dotychczas diagnostyka w kierunku zakażenia była utrudniona. Wprowadzenie testów profilaktycznych zwiększy szansę na lepszą i szybszą diagnozę zapalenia wątroby typu C.

Spis treści

Od 1 lipca bezpłatne badanie przeciwciał anty-HCV na NFZ

Szykują się ogromne zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Od 1 lipca lekarz rodzinny zleci badanie w kierunku przeciwciał anty-HCV, czyli wirusa będącego przyczyną marskości wątroby i wirusowego zapalenia wątroby typu C. Jest to prawdziwy przełom w diagnostyce, ponieważ dotąd test mógł zlecić jedynie lekarz chorób zakaźnych.

Brak dotychczasowego dostępu do tego badania sprawiał, że większość pacjentów żyła nieświadomie z zapaleniem wątroby typu C, nie zdając sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą ta choroba. Lekarze wraz z Polską Grupą Ekspertów HCV od wielu lat zabiegali o wprowadzenie zlecanie tego testu w zakres kompetencji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

– Wielokrotnie spotykaliśmy się z historiami osób, u których wykryto zakażenie wirusem HCV na bardzo późnym etapie choroby. Zdarzało się, że na wszelką pomoc było już za późno. Wierzę, że teraz takich sytuacji będzie o wiele mniej. Aż trudno mi wyrazić ulgę, jaką dzięki udostępnieniu lekarzom POZ testów anty-HCV poczuli wszyscy, którzy od kilkunastu lat apelowali o tę zmianę – powiedziała Barbara Pepke, liderka Koalicji Hepatologicznej.

Jak zaznaczają eksperci, włączenie badania przeciwciał anty-HCV w zakres ubezpieczenia społecznego daje ogromne możliwości w zwalczaniu zakażenia wirusem HCV w społeczeństwie, co może korzystnie wpłynąć na profilaktykę marskości i raka wątroby. Profesor Jerzy Jaroszewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego dodał, że każdy pacjent zgłaszający się do poradni opieki zdrowotnej powinien mieć zlecane badanie anty-HCV bez względu na to, czy znajduje się w grupie ryzyka.

Wirus HCV wywołuje zapalenie, marskość, a nawet raka wątroby

Szacuje się, że z wirusem HCV żyje w Polce ponad 100 tys. osób, którym w momencie wykrycia zakażenia zapewnia się dostęp do najnowocześniejszych terapii, pozwalających na szybkie wyleczenie się w niemal 100 procentach. Niestety, wirus ten długo nie wywołuje żadnych objawów, a w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości choroba często jest już w zawansowanym stadium. Warto dodać, że HCV jest odpowiedzialny za 60 proc. przypadków groźnego raka wątrobowokomórkowego.

Wprowadzenie refundowanego badania przeciwciał anty-HCV zwiększa szansę pacjentów na szybką diagnozę i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. Dodanie testów w zakres kompetencji lekarzy POZ zwiększa szanse na wyeliminowanie wirusa do 2030 roku, czyli zgodnie ze strategią założonej przez Światową Organizację Zdrowia.

Warto przeczytać:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny