Bezpieczny powrót do szkoły. Apel do uczniów i rodziców w sprawie noszenia kasków
To był temat piątkowej (30.08) konferencji prasowej ph. "Bezpieczny powrót do szkoły". Odbyła się przy Szkole Podstawowej nr 5 im. Mikołaja Kopernika 5 w Zambrowie.
Spotkanie z dziećmi i młodzieżą to jednocześnie druga odsłona rozpoczętej przed sezonem wakacyjnym akcji „Podlaskie! jeżdżę w kasku”. Zachęcają do tego zabawne plakaty z wizerunkami dzikich zwierząt występujących w podlaskiej faunie: żubr, łoś, dzik, a także bóbr z hasłem "Broń bobrze bez kasku". Zostały one wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji.
Czytaj też:
- Województwo podlaskie jest stolicą rowerową. Tu jest najdłuższy odcinek szlaku Green Velo. Wiele dzieci młodzieży do szkoły także porusza się rowerami lub na hulajnodze. Będziemy regularnie przypominali o bezpieczeństwie w trakcie poruszania się nimi do szkoły także przed feriami i w trakcie wakacji. Cieszymy się, że tak fajną akcję możemy łączyć z ciekawymi ilustracjami pokazującymi piękno naszego regionu, jego przyrodę i zwierzęta - podkreślał marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.
Urząd w ramach akcji współpracuje m.in. z Podlaskim Kuratorium Oświaty oraz Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku.
Podinsp. Tomasz Krupa, podczas konferencji odpowiadał na pytania dzieci dotyczące przepisów jazdy hulajnogą elektryczną. Przypominał, że na tzw. ciągach pieszo-rowerowych (chodnik i ścieżka rowerowa położone obok siebie) kierujący jednośladem powinni poruszać się z prędkością dostosowaną do pieszych, a po jezdni e-hulajnogą można jeździć tylko tam, gdzie dopuszczalna jest prędkość do 30 km/h.
Bezpieczny powrót do szkoły. Trwają kontrole autobusów i oznakowania w rejonach szkół
Policjant podkreślał też, że na pasach należy zsiąść z jednośladu, gdyż kierowca samochodu może nie zdążyć wyhamować. A to grozi zderzeniem z pojazdem i nawet tragicznymi skutkami. Ryzyko groźnych urazów głowy zmniejsza noszenie kasku.
- Apeluję gorąco przede wszystkim do rodziców. Pamiętajcie państwo, aby dziecko z domu wyjechał w kasku. Poczucie bezpieczeństwa jest szalenie istotne. Ta droga do szkoły niech będzie bezpieczna. Lepiej zapobiegać, jak leczyć - zaznacza Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaska kurator oświaty.
Zobacz także:
Funkcjonariusz policji dodał, że praca mundurowych na rzecz bezpieczeństwa dzieci w kontekście ich powrotu do szkół, zaczęła się już kilka tygodni temu. To nie tylko kontrole stanów technicznych autobusów szkolnych (te wraz z kontrolą trzeźwości kierowców będą kontynuowane także po 2 września).
Warto przeczytać:
Pijany kierowca autobusu w Siemiatyczach. Miał zawieźć szkolną wycieczką do Białegostoku
- Policjanci sprawdzają, jak wygląda infrastruktura przy szkołach związana z bezpieczeństwem. Kontrolują stan urządzeń technicznych, czy odpowiednio widoczne są znaki, czy nie trzeba poprawić wymalowanych zebr na jezdniach. Informacje o stwierdzonych uchybieniach na bieżąco trafiają do zarządców dróg, a potem sprawdzamy, czy wszystkie uchybienia zostały usunięte - informuje podinsp. Tomasz Krupa.
Tam, gdzie uznali za stosowne, policjanci kierują też do zarządców dróg sugestie związane z wprowadzeniem ograniczeń prędkości ruchu w rejonach niektórych szkół.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?