Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne i energooszczędne lampy do ogrodu

.
Oświetlenie ogrodu jest bardzo ważna kwestią, pozwala na swobodne i bezpieczne poruszanie się po zmierzchu. Dodatkowo mądrze umieszczone lampy ogrodowe potrafią skutecznie odstraszyć zwierzęta lub nieproszonych gości. Obecnie najbardziej popularnym rodzajem lamp ogrodowych są lamy z wbudowanymi czujnikami. Istnieje kilka rodzajów czujników, jakie mogą zostać wbudowane do lamp ogrodowych. Najchętniej wybierane są lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu, które dzięki automatycznemu włączaniu i wyłączaniu się, zużywają zdecydowanie mniej energii od tradycyjnych lamp ogrodowych.

Najefektowniejsze lampy ogrodowe z sensorem ruchu to takie, które włączają się w momencie, gdy ktoś zbliży się do czujnika. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Na rynku spotkać się można również z modelami lamp ogrodowych wyposażonych w czujnik zmierzchu. Obie propozycje lamp ogrodowych dają wiele korzyści, poniżej poznasz ich szczegółowe zalety.

Rodzaje czujników w lampach ogrodowych

Lampy ogrodowe posiadające wbudowane czujniki mają różne systemy działania. W przypadku czujników ruchu zainstalowanych w lampach, zostają one automatycznie włączone, kiedy sensor wykryje ruch w strefie detekcji.

Innym rodzajem lampy ogrodowej z czujnikiem jest urządzenie wrażliwe na zmiany pasywnego promieniowania podczerwieni – Passive Infra Red. Tego typu czujnik znajduje się w modelach lamp ogrodowych mających za zadanie automatyczne włączenia lub wyłączenia się oświetlenia oraz wentylacji. Cały system polega na wykryciu zmian cieplnych zachodzących w otoczeniu, dodatkowo urządzenie na podczerwień ma wbudowaną soczewkę, która działa, jako detektor ruchu w otoczeniu. Lampy ogrodowe z czujnikami na podczerwień w urządzeniach można podzielić na kilka podrodzajów:

• czujniki aktywne – ich działanie opiera się na wykryciu obecnych wiązek promieniowania podczerwieni, czujka odbiera fale i je analizuje; promieniowanie jest oddawane przez ludzi i zwierzęta, zatem, gdy ktoś zbliży się do detektora, nastąpi automatyczne uruchomienie czujnika
• czujniki z polem stałym – są nieco słabsze od aktywnych modeli, mają ograniczone moce zwłaszcza, gdy zostaną nie prawidłowo zainstalowane
• czujniki z polem regulowanym – uwzględniają możliwość dostosowania pola detekcji według indywidualnych potrzeb; takie rozwiązanie pozwala wykluczyć wykrywanie zwierząt, które czasami może być uciążliwe i niepotrzebne (dom w pobliżu hodowli ptaków)
Czym się wyróżniają czujniki w lampach ogrodowych
Czujniki wbudowane w lampach ogrodowych odznaczają się poszczególnymi parametrami, do najważniejszych należą:
• Czas włączenia – bardzo ważne przy zakupie lampy ogrodowej z czujnikiem ruchu jest czas włączenia się lampy, w wielu modelach jest on znacząco opóźniony. Najlepsze lampy ogrodowe z czujnikiem włączają się natychmiast po wykryciu ruchu w obszarze detekcji, wówczas czas wynosi kilkanaście sekund. Na rynku można znaleźć modele z kilkusekundową tolerancją, dzięki czemu urządzenie uruchomi się jeszcze szybciej.
• Kąt pola detekcji – kąt pola detekcji to inaczej mówiąc zakres działania czujnika, im większy kąt detekcji tym większy obszar jest brany pod uwagę.
• Wysokość instalacji – zanim wykonamy instalację lampy ogrodowej z czujnikiem należy dowiedzieć się, na jakiej wysokości powinna być ona umieszczona,. Tylko odpowiednio zainstalowany przyrząd gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie.
Wyłączanie urządzenia – czujniki ruchu wbudowane z lampy ogrodowe zazwyczaj działają na zasadzie odczytu zmian zachodzących w polu podczerwieni, a następnie przekazują odebrane fale do włącznika, który odpowiada za włączenie lampy ogrodowej. Tego typu automatyczne włączanie urządzenia może działać w różnych wariantach i sposobach. Ciekawym rozwiązaniem są czujniki, które reagują na zamknięcie drzwi lub klaśnięcie. Oprócz wymienionych opcji przeciętna lampa ogrodowa z wbudowanym czujnikiem zazwyczaj wyłącza się po czasie od 2 do 15 minut (wiele modeli można samodzielne uregulować).

Lampy z czujnikami - podział

Lampy posiadające czujnik ruchu mogą się różnić od siebie ze względu na rodzaj detektora lub na zastosowanie lampy. Podstawowy podział rozróżnia - lampy ogrodowe i wewnętrzne. Lampy ogrodowe są montowane na zewnątrz budynku i mogą występować w modelach: wiszącym, ściennym lub stojącym. Wybór lamp ogrodowych z czujnikami ruchu to bardzo dobre rozwiązanie, kiedy chcemy rozświetlić swój ogród lub podjazd. Czujniki w lampach ogrodowych zazwyczaj jednocześnie reagują na ruch oraz zmierzch.
Lampy wewnętrzne to lampy montowane w pomieszczeniach, jako normalne oświetlenie domowe. W zależności od modelu i potrzeb, czujnik w lampach wewnętrznych możne reagować na ruch albo na otwieranie i zamykanie drzwi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny