Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne bankowanie. Gotówka pod ręką

Redakcja
Bankomaty nie są już tylko automatami do wypłaty gotówki. Dzięki nim załatwimy wiele spraw bez wyprawy do banku
Bankomaty nie są już tylko automatami do wypłaty gotówki. Dzięki nim załatwimy wiele spraw bez wyprawy do banku
Trudno sobie dziś wy­obrazić życie bez bankomatów nawet osobom, które doskonale pamiętają czasy bez tych urządzeń – na świecie pierwszy automat do wypłaty gotówki pojawił się w latach sześć­dziesiątych minionego wieku, a w Polsce – trzydzieści lat temu. Na początku urządzenie to miało umożliwić wyłącznie wypłatę gotówki bez konieczności oczekiwania na zrealizowanie operacji w okienku „murowanego banku”.

Jednak ideą, która od samego początku kierowała jego konstruktorami, była chęć zastąpienia tradycyjnego banku w jak największym zakresie. Dziś jej realizacja jest daleko zaawansowana, bowiem bankomaty mają wiele innych funkcji umożliwiających (lub zastępujących) obrót tradycyjną gotówką, włącznie z „działaniem w drugą stronę”, a więc nie tylko korzystaniem ze środków dostępnych na bankowym koncie, ale też jego zasilaniem, zwłaszcza w formie wpłaty gotówki. Trzeba też wiedzieć, że nowa idea, która przyświeca prekursorom zmian w bankowości, wiąże się z telefonem komórkowym, który zwolni nas z chodzenia do bankomatu – nawet jeśli jest on dostępny dziś już niemal za rogiem. Trudno jednak sobie wyobrazić – przynajmniej obecnie – by rozwiązał on kwestię wpłacania gotówki.

Niemal jak w okienku
A z gotówką wciąż mamy do czynienia. Bowiem nawet jeśli nasze zarobki (emerytury) są przekazywana bezgotówkowo na konto bankowe, to jednak wciąż zdarzają się sytuacje, w których nasze konto bankowe chcemy zasilić gotówką. Dla przykładu: mamy pilne zobowiązanie do uregulowania, a na koncie nie mamy wystarczających środków. By nie tracić czasu na chodzenie do banku –_zwłaszcza że może już być nieczynny – pozyskaną gotówkę możemy o dowolnej porze dnia i nocy wpłacić w bankomacie, który jest wyposażony w funkcję przyjmowania gotówki. Jest to równie proste jak wypłata pieniędzy – potrzebujemy do tego jedynie karty i właściwego numeru PIN. Wpłacona gotówka jest niemal natychmiast zaksięgowana na naszym koncie bankowym. Dzięki temu możemy np. uregulować pilne zobowiązanie, dokonując internetowego przelewu. Albo np. od razu możemy spłacić kartę kredytową. Zresztą wiele bankomatów ma ponadto funkcję tzw. opłato­matu, a więc służy do regulowania opłat za różne zobowiązania.
Oczywiście bankomat z funkcją wpłatomatu nie przyjmie dowolnej liczby banknotów i w ogóle nie przyjmuje bilonu (także nie wydaje reszty). Przedsiębiorcy, którzy przeprowadzają dużą ilość transakcji gotówkowych i niemal codziennie są zmuszeni do wpłaty znacznych kwot, mają do dyspozycji tzw. wrzutnie. Podobnie jak w ban­ko­matach wpłat gotówki dokonują tam przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia.
Standardem stały się już takie funkcje bankomatów jak możliwość sprawdzenia salda na rachunku oraz kilku ostatnich operacji (łącznie z ich wydrukiem), zmiany PIN, doładowania telefonu czy karty miejskiej.
Bankomaty niektórych banków, np. PKO BP, umożliwią też odbieranie pieniędzy przesłanych klientom banku przekazem Western Union. Posiadacz karty debetowej otrzymuje z banku tzw. numer kontrolny przesyłki. Potwierdza odbiór w bankomacie wyposażonym w taką funkcję –_z pomocą karty, numeru PIN i owego numeru kontrolnego. Suma przekazu jest natychmiast zaksięgowana na jego rachunku. Po zakończeniu operacji odbioru przekazu i ponownym włożeniu karty do bankomatu można dokonać wypłaty pieniędzy. W niektórych bankomatach można też dokonywać wymiany walut.
Poza tym przepustką do skorzystania z bankomatu przestaje być karta. Już teraz gotówkę można wypłacać bez niej, za pomocą dostępnych przez telefon aplikacji w formie kodu czy czeku BLIK.

Bankomat pod kontrolą
Korzystając z bankomatów, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza o ochronie numeru PIN. Przestępcy nie muszą bowiem uciekać się do kradzieży karty, którą się posługujemy, by nas okraść lub narazić w inny sposób na straty finansowe. Instalują oni w banko­matach specjalne urządzenia, które rejestrują wpisywany przez nas PIN oraz skanują pasek magnetyczny naszej karty. Na tej podstawie produkują fałszywy duplikat karty, dzięki któremu mogą ogołocić nasze konto z wolnych środków lub wykorzystać pełny limit karty kredytowej. By uniknąć takiego niebezpieczeństwa, trzeba zakrywać klawiaturę przy wpisywaniu numeru PIN. A jeszcze przed operacją obejrzeć dokładnie urządzenie. O działalności oszustów świadczą wszelkie nietypowe nakładki na klawiaturę, minikamera nakierowana na nią czy choćby zmieniony kształt lub kolor niektórych jej elementów.

Tomasz Nowak

Pamiętaj!

  • Nie podawaj nikomu numeru PIN karty ani nie zapisuj go na karcie.
  • Dla bezpieczeństwa możesz w prosty sposób w dowolnej chwili zmienić PIN karty.
  • Przed wykonaniem operacji w bankomacie sprawdź, czy nie wygląda on podejrzanie.
  • Wpisując PIN podczas operacji, osłaniaj klawiaturę bankomatu.
  • Sprawdź, jakie dodatkowe funkcje oferują bankomaty, z których najchętniej korzystasz.

KONKURS BANKOMANII
Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej
informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym:  www.bankomania.pkobp.pl
Masz pytania? Napisz na adres: [email protected]

 

fot. Anatol Chomicz

Anna KmiećW bankomacie można wykonać wiele operacji
Rozmowa z Anną Kmieć, kierownikiem zespołu bankowości osobistej w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Białymstoku

Starsze osoby mniej chętnie korzystają z bankomatów?
Owszem, zauważamy niepewność osób starszych do korzystania z tego typu urządzeń, zwłaszcza dopóki nie skorzystają z nich pierwszy raz. Dlatego pracownicy banku oferują pomoc przy tych pierwszych trans­akcjach. I wtedy szybko okazuje się, że obsługa bankomatu jest wręcz intuicyjna i nie sprawia kłopotu ani nastolatkom, ani seniorom. Jest oczywiście grupa klientów, którzy mimo wszystko wolą korzystać z tradycyjnej metody, jaką jest wypłata pieniędzy w kasie oddziału.

Jakie operacje finansowe –_oprócz wypłat gotówki czy obsługi konta – możemy przeprowadzać za pośrednictwem bankomatu?
Bankomat jest faktycznie jednym z tych urządzeń, dzięki któremu mamy stały dostęp do swoich pieniędzy – wypłacamy je z niego za pomocą karty lub telefonu (z aplikacji IKO). Ponadto wielozadaniowe ban­komaty pozwolą m.in. doładować telefon, sprawdzić stan rachunku, wydrukować informację o ostatnich pięciu operacjach,  zmienić numer PIN na naszej karcie. A od 6 lipca nasi klienci, którzy otrzymają przekaz pieniężny nadany w sieci Western Union, mogą odbierać go w bankomatach banku.

Można też wpłacać pieniądze w bankomacie-wpłatomacie. Są jakieś ograniczenia w dokonywaniu takich operacji?
Nasz bank ma ponad 310 bankomatów z funkcją wpłatomatu. Żeby szybko i w prosty sposób dokonać w nim wpłaty pieniędzy na własny rachunek, potrzebujemy tylko swojej karty i numeru PIN. Musimy też pamiętać, że wpłatomat przyjmuje tylko polskie banknoty. Do urządzenia nie wolno wpychać banknotów i wrzucać monet. Poza tym urządzenie nie wydaje reszty ani nie przyjmie pogiętych czy zniszczonych banknotów. Warto też wiedzieć, że do wpłatomatu nie powinno się wkładać więcej niż 40 banknotów – ich nadmiar zostanie nam od razu zwrócony i możemy je wpłacić w kolejnej partii.

A czym wpłatomat różni się od wrzutni?
Z wrzutni korzystają jedynie podmioty gospodarcze. Drugą istotną różnicą jest to, że do wrzutni możemy wpłacić jednorazowo nieograniczoną ilość gotówki, a do wpłatomatu, jak mówiłam, nie. Poza tym wpłaty do wrzutni dokonywane są przy użyciu tzw. bezpiecznych kopert, które posiada klient lub upoważniona przez niego osoba. Potrzebna jest też do tej transakcji karta dostępu oraz PIN. Wrzutnie to więc rozwiązanie przede wszystkim dla firm, które mają duży obrót gotówkowy.

A co zrobić w sytuacji, gdy zapomnieliśmy ten numer?
Jeśli stało się tak podczas dokonywania operacji przy banko-macie, ale mamy numer PIN do karty zachowany w domu, to najprościej w danej chwili pobrać gotówkę po prostu w kasie najbliższego oddziału banku. Jeśli zaś pamięć zawiodła i nigdzie nie mamy zapisanego PIN-u, to należy go zmienić albo w placówce banku, albo za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?
To bardzo ważne, aby podczas wprowadzania numeru PIN zakryć klawiaturę, gdyż PIN nie powinien zostać dostrzeżony przez osoby postronne. Przestępcy wraz z rozwojem technologii szukają nowych  sposobów, aby nas okraść. Uważajmy też na skimming, czyli nielegalne zeskanowanie danych z paska magnetycznego umieszczonego na karcie. Może do tego dojść za pomocą zmodyfikowanego przez oszustów bankomatu. Dlatego zawsze przed wypłatą gotówki należy zwrócić uwagę na wygląd urządzenia. Czy nie budzi naszej wątpliwości, np. wypukła lub wklęsła klawiatura, albo inne elementy, które odstają i można je łatwo oderwać.
Rozwój technologii kart chipowych powoduje, że przestępstw tego typu jest coraz mniej, a pojawiające się kopiowania nie przynoszą zysków oszustom. Prostym sposobem na ochronę naszych pieniędzy jest wyznaczenie niskich limitów dziennych operacji. To zmniejsza też ryzyko utraty znacznych kwot, gdyby przestępcy chcieli podejmować nasze pieniądze.

Rozmawiała Anna Domagalska

 

 

Źródło: Materiał informacyjny PKO Banku Polskiego

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny