Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze

Rozmawiał: Piotr Walczak
Violetta Bubnowska, dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa we Wrocławiu
Violetta Bubnowska, dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa we Wrocławiu
Kurier Poranny: Co warto skontrolować w samochodzie u mechanika przed dłuższym zimowym wyjazdem?

Violetta Bubnowska, dyrektor ośrodka doskonalenia techniki jazdy Tor Rakietowa**we Wrocławiu**: Jednym z elementów, które zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy jest układ zawieszenia. Dlatego przed wyjazdem warto udać się do stacji diagnostycznej i sprawdzić geometrię zawieszenia oraz, w razie potrzeby, wymienić amortyzatory. Ważną rzeczą jest sprawdzenie stanu zacisków akumulatora, dzięki czemu unikniemy kłopotów z uruchamianiem auta. W przypadku braku zaufania do akumulatora, warto pomyśleć o zabraniu ze sobą przewodów, dzięki którym z pomocą innego pojazdu uruchomimy nasz samochód.

Najważniejszym elementem bezpieczeństwa jazdy w zimowych warunkach są opony. Dobre „zimówki“ zapewniają dużą przyczepność, przez co skracają drogę hamowania oraz chronią przed poślizgiem na zakręcie. Po dwóch sezonach użytkowania, opona zimowa traci swoje właściwości i nie zapewnia maksymalnego bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również ciśnienie w oponach, które trzeba systematycznie sprawdzać.

Zbyt niskie ciśnienie powoduje zużywanie bocznych krawędzi bieżnika, zwiększa zużycie paliwa i ryzyko „zdjęcia“ opony z felgi na zakręcie. Natomiast zbyt wysokie ciśnienie powoduje zużycie środkowej części bieżnika, pogarsza przyczepność opony, przez co wydłuża się droga hamowania i wzrasta prawdopodobieństwo wpadnięcia w poślizg. Co pewien czas należy też sprawdzić, czy śruby mocujące koła są prawidłowo dokręcone. Podczas jazdy po błocie pośniegowym, zwiększa się ryzyko poluzowania śrub.

Niezależnie od warunków, zawsze przed dłuższą podróżą sprawdzamy poziom oleju**silnikowego, poziom płynu hamulcowego, uzupełniamy płyn do spryskiwaczy (zimowy)** i ruszamy w podróż.

 

W jaki sposób jechać ekonomicznie, by spalać przy tym jak najmniej paliwa? – Długie trasy są związane z wysokimi kosztami przejazdu. Dlatego aby zaoszczędzić paliwo, należy jeździć ekonomicznie. W jaki sposób? Należy jechać spokojnie, unikając gwałtownych zmian prędkości i kierunków jazdy. Odpowiednio wcześniej trzeba rozpoczynać hamowanie, czy to dojeżdżając do zakrętu, czy do skrzyżowania, z wyczuciem operować pedałami gazu i hamulca. Warto ograniczać kręcenie kierownicą tylko do niezbędnych ruchów potrzebnych do pokonania zakrętu, gdyż każdy gwałtowny ruch może spowodować poślizg. Aby nie zużywać w korku za dużo paliwa podjeżdżajmy używając tylko pedału sprzęgła, bez dodawania gazu.

Podczas jazdy z górki należy jechać na odpowiednim biegu i nie wrzucać na luz. Ponadto jazda na biegu zapewnia lepsze panowanie nad samochodem w niesprzyjających warunkach. Najlepiej zjeżdżać z góry na tym biegu, na którym w tych samych warunkach podjeżdżamy. Im trudniejsze warunki, tym niższy bieg należy wrzucić, aby hamować silnikiem.

 

Podobnie jak latem, istotne są odpoczynki w podróży. Tym bardziej, że ogrzewanie i zbyt wysoka temperatura w kabinie też może wpływać na zdolności psychomotoryczne kierowcy...

– Planując podróż zarezerwujmy sobie czas na postój i odpoczynek, najlepiej w ciepłym miejscu, gdzie smaczny obiad, kawa lub herbata pozwolą pobudzić zmysły i zapewnić koncentrację uwagi na kolejne godziny jazdy.

Trzeba wziąć pod uwagę duże natężenie ruchu podczas urlopowych wyjazdów i zabrać ze sobą odpowiedni zapas czasu. Podczas przymusowego postoju w korkach ciepły napój w termosie, kanapka i coś słodkiego pozwolą zająć się czymś przyjemnym i opanować nerwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny