Bez wiz do USA: Wszystko, co powinniście wiedzieć o ruchu bezwizowym do Stanów Zjednoczonych [INSTRUKCJA, PORADNIK, KOSZT]

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Jest decyzja: Już od 11 listopada 2019 r. polecimy bez wiz do USA. Na zniesienie wiz do USA Polacy czekali wiele lat. Wybierasz się do USA? Chcesz wiedzieć, ile kosztuje wiza. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje dotyczące ruchu bezwizowego do Stanów Zjednoczonych. Zobacz poradnik i najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Ten historyczny moment był priorytetem Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher od początku objęcia przez nią urzędu. Zarówno strona amerykańska jak i polska pracowały bardzo intensywnie aby umożliwić Polsce wejście do Programu Ruchu Bezwizowego. To również wielka zasługa samych Polaków, którzy składali wnioski o wizy, co pozwoliło spełnić podstawowy warunek zakwalifikowania Polski do programu, czyli obniżyć wskaźnik odmów wizowych poniżej 3 proc.

Zatem od 11 listopada 2019 r. nie będzie potrzebna wiza do USA. Spadnie też cena. Wiza do USA - jej koszt spadnie ze 160 dolarów do 14 dolarów.

Ruch bezwizowy do USA w pytaniach i odpowiedziach:

Jak Polacy będą podróżować do Stanów Zjednoczonych po włączeniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego?

W przypadku krótkich turystycznych i biznesowych wyjazdów na 90 dni lub krócej, obywatele Polski, którzy uzyskali autoryzację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA)

Kliknij tu: Elektroniczny System Autoryzacji Podróży czyli ESTA

nie będą potrzebować wizy. Wiza będzie nadal wymagana dla innych rodzajów wyjazdów, w tym pobytów dłuższych niż 90 dni lub z zamiarem podjęcia pracy czy nauki w Stanach Zjednoczonych. Obywatele Polski podróżujący do USA bez wizy będą musieli mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego.

Od kiedy Polacy mogą podróżować bez wizy do USA?

Podróżowanie bez wizy jest możliwe od 11 listopada 2019 r.

Czy obywatele Polski będą muszą się gdzieś zarejestrować, aby podróżować bez wizy?

Aby podróżować bez wizy, obywatele Polski będą musieli wystąpić o autoryzację za pośrednictwem internetowego systemu ESTA. Dzięki ESTA można bardziej efektywnie i skutecznie przeprowadzić wstępną kontrolę podróżnych. Obywatele Polski będą mogli ubiegać się o autoryzację ESTA na krótko przed terminem, od którego ruch bezwizowy będzie dostępny. Autoryzacja ESTA jest wymagana od podróżnych ze wszystkich 38 krajów należących do Programu Ruchu Bezwizowego.

Wiza do USA. Jaka cena?

Ile kosztuje ESTA?

Obecnie ESTA kosztuje 14 dolarów, czyli znacznie mniej niż opłata w wysokości 160 dolarów, która jest wymagana od osób ubiegających się o wizę turystyczną/biznesową.

Mam wizę i jest ona nadal ważna. Jak mogę podróżować do USA?

Każdy podróżny, który ma ważną wizę będzie nadal mógł z niej korzystać nawet kiedy ruch bezwizowy będzie możliwy. Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o autoryzację ESTA.

Jak długo obywatele Polski mogą przebywać w USA, jeśli podróżują bez wizy w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?

Obywatele Polski mogą przebywać bez wizy w celach turystycznych lub biznesowych do 90 dni. Przedłużenie pobytu nie jest możliwe.

Otrzymałem wcześniej odmowę wizy lub miałem problemy przy wjeździe do USA. Czy mogę podróżować do USA bez wizy?

Z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma osoba, która uprzednio otrzymała odmowę wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. Tym samym taka osoba nie będzie mogła podróżować do USA bez wizy. Każda osoba, która otrzymała odmowę rejestracji ESTA może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie/konsulacie USA.

Czy są inne ograniczenia w ruchu bezwizowym?

Ruch bezwizowy jest dostępny dla podróżnych przybywających do USA lotami komercyjnymi lub statkami. Ponadto specjalne zasady obowiązują osoby, które przekraczają granicę lądową samochodem lub pieszo. Prosimy przeczytać wszystkie dostępne na stronach rządu USA odpowiedzi na często zadawane pytania, które odnoszą się do Programu Ruchu Bezwizowego i ESTA (informacja poniżej).

Gdzie obywatele Polski mogą znaleźć więcej informacji o Programie Ruchu Bezwizowego?

Pełne informacje o Programie Ruchu Bezwizowego (w tym ESTA) znajdują się na stronie internetowej Urzędu Celnego i Ochrony Granic USA dotyczącej ESTA:

Urząd Celny i Ochrony Granic

i stronie Departamentu Stanu:

Departament Stanu USA

a dodatkowe informacje są dostępne na stronie Ambasady USA:

Ambasada USA w Warszawie

Dlaczego wejście Polski do Programu Ruchu Bezwizowego zajęło tyle czasu?

Większość krajów sąsiadujących z Polską weszła do Programu Ruchu Bezwizowego, kiedy wymogi prawne były mniej restrykcyjne (w szczególności wymagany odsetek odmów wizowych). Ponadto w ostatnich latach Kongres USA uchwalił przepisy zgodnie z którymi wymagania programu dotyczące bezpieczeństwa są bardziej rygorystyczne. Polska spełniła wszystkie zaostrzone wymogi prawne dotyczące członkostwa w Programie Ruchu Bezwizowego.

Electronic System for Travel Authorization

Electronic System for Travel Authorization (w skrócie ESTA) – wymóg rządu USA dla wszystkich pasażerów podróżujących w ramach Visa Waiver Program (VWP). Nakłada on obowiązek elektronicznej rejestracji przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych. Pasażerowie, którzy nie dokonają autoryzacji w ramach ESTA mogą nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu lecącego na terytorium USA.

Dokonanie ESTA rekomendowane jest na minimum trzy dni (72 godziny) przed przybyciem do USA. ESTA wymagana jest przez linię lotniczą podczas odprawy biletowej (check-in), ale nie może być wymagana podczas robienia rezerwacji biletu. ESTA jest jedynie potrzebna kiedy przekraczamy granice USA drogą morską lub powietrzną, nie ma potrzeby aplikowania o ESTA gdy przekraczamy granice USA drogą lądową.

Ważna ESTA nie daje gwarancji na przekroczenie granic USA, ostateczną decyzję o tym czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych podejmuje oficer U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP).

Co nas spotka po przybyciu do USA

Wszyscy muszą przejść kontrolę dokumentów więc każdy przechodzi przez imigration office, niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy rodzaju wizy. Nie ma też znaczenia czy to podróżny z ruchu wizowego czy bezwizowego.

Pamiętaj: Rozmowa z amerykańskim urzędnikiem imigracyjnym odbywa się po angielsku.

Trzeba wypełnić deklarację celną (najlepiej w samolocie) i mieć ją przy sobie.

Pytania zadawane przez urzędnika imigracyjnego USA:

 • Jaki jest nasz cel przyjazdu do Stanów Zjednoczonych?
 • Jak długo zamierzamy zostać?
 • Co chcemy zobaczyć?
 • Gdzie się zatrzymamy?
 • Ile mamy pieniędzy?

To standardowe pytania ale warto pamiętać, że może ich być znacznie więcej. To zależy od humoru urzędnika na lotnisku.

Jeśli nie znacie języka angielskiego, to warto napisać odpowiedzi na standardowe pytana np. na kartce lub mieć je wyświetlone na ekranie smartfona lub tabletu.

Co jeszcze robi urzędnik USA:

 • Na granicy USA urzędnik zbiera odciski wszystkich palców.
 • Robi Tobie "pamiątkowe" zdjęcie twarzy.
 • Stawia Ci stempel w paszporcie, usłyszysz potem:

Welcome to the United States

Deklarację celną zostawia się w kolejnym punkcie kontrolnym już mając odebrany bagaż.

Uwaga, warto pamiętać, by nie ładować do walizek żadnej żywności. Policjanci spacerujący po terminalu z psami wyszkolonymi mogą poprosić Ciebie na dodatkową kontrolę co powoduje stratę czasu i kolejne nerwy.

Loty LOT-u z Polski do USA i z USA do Polski

Z Warszawy do USA
Warszawa (Okęcie, WAW) - Nowy Jork (lotnisko JFK)
Nowy Jork (lotnisko JFK) - Warszawa (Okęcie, WAW)

Warszawa (Okęcie, WAW) - Chicago (Chicago-O’Hare, ORD)
Chicago (Chicago-O’Hare, ORD) - Warszawa (Okęcie, WAW)

Warszawa (Okęcie, WAW) - Miami (MIA)
Miami (MIA) - Warszawa (Okęcie, WAW)

Warszawa (Okęcie, WAW) - Los Angeles (LAX)
Los Angeles (LAX) - Warszawa (Okęcie, WAW)

Kliknij: Tu znajdziesz informację o atrakcjach turystycznych USA

Warszawa (Okęcie, WAW) - Newark Airport (EWR)
Newark Airport (EWR) - Warszawa (Okęcie, WAW)

Od 2 czerwca 2020 r.

Warszawa (Okęcie, WAW) - Waszyngton (IAD) 16:50-20:30 we wtorki, piątki i niedziele
Waszyngton (IAD) - Warszawa (Okęcie, WAW) 22:25-13:25 (+1) we wtorki, piątki i niedziele

Od 5 sierpnia 2020 r.
Warszawa (Okęcie, WAW) - San Francisco (SFO)
San Francisco (SFO) - Warszawa (Okęcie, WAW)

Z Krakowa do USA

Kraków (KRK) - Chicago (Chicago-O’Hare, ORD)

Chicago (Chicago-O’Hare, ORD) - Kraków (KRK)

Od 3 maja 2020 r.
Kraków (KRK) - Nowy Jork (lotnisko JFK)
Nowy Jork (lotnisko JFK) - Kraków (KRK)

Sezonowo (latem) z Rzeszowa do USA
Rzeszów (RZE) - Newark Airport (EWR)
Newark Airport (EWR) - Rzeszów (RZE)

Z Budapesztu do USA
Budapeszt (BUD) - Nowy Jork (lotnisko JFK)
Nowy Jork (lotnisko JFK) - Budapeszt (BUD)

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher:

Program bezwizowy w kilku słowach

 • 30 września 2019 r. Polska i USA dopełniła warunków wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 spadł do wymaganego poziomu. Tym samym Polska zakwalifikowała się do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program [VWP]). Oznacza to, że wkrótce Polacy będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych i turystycznych (w większości przypadków) bez wizy.
 • Ostateczny odsetek odmów wizowych w kategorii B1/B2 (biznes/turystyka) obywatelom Polski na całym świecie w ciągu amerykańskiego roku budżetowego kończącego się 30 września 2019 był niższy niż 3%.
 • Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wymaga przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA, aby sfinalizować przystąpienie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego. W tej chwili trwają prace nad jak naszybszym sfinalizowaniem tych procedur. Po zakończeniu tego procesu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego ogłosi datę rozpoczęcia podróżowania w ramach Programu Ruchu Bezwizowego.
 • Włączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego oznacza, że obywatele polscy podróżujący na podstawie paszportów z chipami do odczytu komputerowego, którzy pomyślnie uzyskali autoryzację za pośrednictwem Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]), będą mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych i biznesowych do 90 dni bez wizy. Osoby podróżujące z krajów objętych programem VWP muszą uzyskać autoryzację w systemie ESTA, która obecnie kosztuje 14 USD i jest ważna przez okres dwóch lat.
 • Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują podjąć działania wymagające innych kategorii wizowych (np. praca lub studia w Stanach Zjednoczonych) nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy. Polscy obywatele, którzy otrzymali odmowę w systemie ESTA, również będą musieli ubiegać się o wizę.
 • Pełne informacje na temat Programu Ruchu Bezwizowego (w tym systemu ESTA) są dostępne na stronie internetowej ambasady USA:

  Ambasada USA w Warszawie

  a także na stronie internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic pod adresem:

  Urząd Celny i Ochrony Granic

  oraz na stronie internetowej Departamentu Stanu USA pod adresem:

  Departamentu Stanu USA

Co to jest Visa Waiver Program

To program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom poszczególnych krajów podróżować do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Odnosi się do 50 stanów USA, jak również terytoriów USA Portoryko i Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych z ograniczonym zastosowaniem do innych obszarów w USA.

Wicekonsul USA Karolina Orton - Zniesienie wiz dla Polaków

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Materiał oryginalny: Bez wiz do USA: Wszystko, co powinniście wiedzieć o ruchu bezwizowym do Stanów Zjednoczonych [INSTRUKCJA, PORADNIK, KOSZT] - Polska Times

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 października, 10:19, Angela:

Jakie som benefity w tym usa? Lepsze niż w Polsce? Dają 500plus? Bo może z adriankiem i naszymi bombelkami byśmy pojechali tam. Adrian interesuje się koszykuwkom, a ja oglondam netflix więc z aklimatyzacjom nie było by chyba problemuw.

28 października, 06:03, Gość:

W punkt!?

Ja też bym chciała, do Szikago?Może emeryturę by mi dali. Tak jak my ochoczo rozdajemy Ukraińcom...

6 listopada, 17:48, Gość:

Nielegalnym nie daja zadnych benefitow:-) kasy tez nie daja tak jak w Polsce

Nie macie co liczyc na benefity?chyba ze sie ma zielona karte lub obywatelstwo ?

G
Gość
28 października, 10:19, Angela:

Jakie som benefity w tym usa? Lepsze niż w Polsce? Dają 500plus? Bo może z adriankiem i naszymi bombelkami byśmy pojechali tam. Adrian interesuje się koszykuwkom, a ja oglondam netflix więc z aklimatyzacjom nie było by chyba problemuw.

28 października, 06:03, Gość:

W punkt!?

Ja też bym chciała, do Szikago?Może emeryturę by mi dali. Tak jak my ochoczo rozdajemy Ukraińcom...

Nielegalnym nie daja zadnych benefitow:-) kasy tez nie daja tak jak w Polsce

p
ps
28 października, 18:29, Gość:

Złodziei z rosyjskiej Platformy nawet z wizami nie powinni wpuszczać do USA. Nakradną, wiochy narobią i wizy zostaną przywrócone.

póki co pro rosyjskie to jest pisiorstwo a kradną najwięcej. W USA pełno z złodziei z Podhala. Gorole to dopiero burki oczywiście wierzą w bozie i pisuarów.

ś
śmierć ameryce

Pamiętajcie że służby imigracyjne USA mają prawo wykonać kopię wszystkich danych znajdujących się na twoim laptopie i telefonie. Za odmowę podania hasła lub wzoru blokady ekranu grozi tam kara nawet 10 lat więzienia (stosowanie szyfrowania to działalność terrorystyczna).

Poza tym były przypadki gdzie służby imigracyjne Stanów Zjednoczonych podrzucały "niewygodnym" podróżnym pornografię dziecięcą, na przykład na karcie SD.

e
emigrant

Pamietaj ze w konsulacie USA dostajesz tylko PROMESE WIZY, a prawdziwa wize daja ci na granicy USA podczas kontroli paszportowej.

Co z tego ze bedziesz mial "promese wizy" jak urzednik na granicy nie zezwoli ci na przekroczenie granicy i wysiuda z powrotem tam skad przyjechales !

G
Gość

Złodziei z rosyjskiej Platformy nawet z wizami nie powinni wpuszczać do USA. Nakradną, wiochy narobią i wizy zostaną przywrócone.

G
Gość

I już nikt się tak nie cieszy jak się cieszył na początku.

N
Na kidawe

Przylesie 7/12handluja narkotykami a granatowe dzieci nic nie robia

G
Gość
28 października, 10:19, Angela:

Jakie som benefity w tym usa? Lepsze niż w Polsce? Dają 500plus? Bo może z adriankiem i naszymi bombelkami byśmy pojechali tam. Adrian interesuje się koszykuwkom, a ja oglondam netflix więc z aklimatyzacjom nie było by chyba problemuw.

W punkt!?

Ja też bym chciała, do Szikago?Może emeryturę by mi dali. Tak jak my ochoczo rozdajemy Ukraińcom...

A
Angela

Jakie som benefity w tym usa? Lepsze niż w Polsce? Dają 500plus? Bo może z adriankiem i naszymi bombelkami byśmy pojechali tam. Adrian interesuje się koszykuwkom, a ja oglondam netflix więc z aklimatyzacjom nie było by chyba problemuw.

Dodaj ogłoszenie