Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betonowy ogród

Wojciech Nowicki
Jak stworzyć śródziemnomorski klimat w naszym ogródku? Jak iść z modą, stosując naturalne materiały?

Najnowsze technologie pozwalają dowolnie formować i barwić beton, który wcale nie musi kojarzyć się z topornymi płytami chodnikowymi. Elementy z kostki nietrudno dopasować kolorystycznie do innych elementów: podmurówki domu, ogrodzenia, schodów, tarasów czy murków. Trzeba to tylko robić z głową.
Klimat ogrodów - oprócz roślinności - tworzą także kostki brukowe, płyty tarasowe oraz elementy małej architektury: obrzeża, rozety, murki oraz schody. Ekologia jest ostatnio tredny, powinny być więc wykonane z naturalnych materiałów. Ale np. kamień naturalny pozostaje nie dość, że drogim, to jeszcze trudnym w obróbce materiałem. Ciekawą - i cenowo, i estetycznie - alternatywą mogą być produkty wykonane z betonu.
- Szczególnie modne są wyroby pozwalające na stworzenie w ogrodzie ciepłej atmosfery oraz śródziemnomorskiego nastroju - komentuje Agnieszka Grabowska, architekt krajobrazu z firmy Semmelrock. - Ogromną popularnością cieszą się materiały stylizowane na naturalny kamień.

Jak prawdziwy kamień

Stanowią wierną replikę płyt kamiennych oraz murków, odzwierciedlają autentyczną strukturę oraz kształt oryginału. Naturalnie profilowana powierzchnia, nieregularne krawędzie oraz szeroka paleta barw betonowych elementów wpiszą się w styl każdego ogrodu. Powierzchnie kostek bywają świadomie postarzane - mają nierówne krawędzie lub wyglądają jak łupany kamień. Inne pokrywa się różnymi rodzajami naturalnego grysu kamiennego (od marmuru po granit), by wyglądały naturalnie i nie robiły się śliskie nawet podczas deszczu.
- Ciekawym rozwiązaniem kompozycyjnym jest wzbogacenie przestrzeni ogrodu rozetami - dodaje Agnieszka Grabowska. - Interesującym pomysłem, zapożyczonym z kręgu Morza Śródziemnego, jest również układanie płyt tarasowych wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu rozwiązaniu klimat i nastrój tarasu możemy wprowadzić do wnętrza domu.

Jeden styl

Projektując nasz ogród pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru i dyscypliny kolorystycznej. W ogrodzie najlepiej sprawdzają się kolory dyskretne, złamane - naturalne barwy ziemi, beże, ciepłe szarości, brunatne albo ceglaste brązy. Wzór nawierzchni powinien być w odpowiedniej skali - im mniejsza powierzchnia, tym mniejsze powinny być elementy wzoru i same kostki.
Żeby uniknąć nieprzyjemnego dla oka bałaganu, nie należy stosować zbyt wielu kolorów i wzorów. Jeśli ścieżka czy placyk będą zbyt wyraziste albo bajecznie kolorowe, przyćmią nasze rośliny. A intensywne barwy (mocna żółć, pomarańczowy czy sinoniebieski) źle komponują się nie tylko z zielenią, ale i z większością materiałów budowlanych - klinkierem, dachówką, terakotą.

Beton i drewno

Surowość betonu można złagodzić. Na przykład łącząc go z innymi materiałami, które przełamią dość sztywny charakter takiej nawierzchni. Mogą to być pola czy pasy wypełnione prawdziwym kamieniem, drobnymi kamyczkami, żwirem, cegłą klinkierową. Interesująco wygląda połączenie kostki z drewnianymi belkami, które zaakcentują krawędzie rabat czy stopnie. Podkłady kolejowe oraz parkiet ogrodowy wiernie oddają piękno drewna. I zapewniają możliwość kompleksowej aranżacji architektury ogrodowej: tarasów, schodów, murków, kwietników i rabatek kwiatowych, alejek oraz obrzeży basenów.
- Powszechnie w polskich ogrodach uprawiane są trawniki - mówi Agnieszka Grabowska. - Interesującym pomysłem, chroniącym rośliny przed zniszczeniem, jest ułożenie ścieżek z płyt ogrodowych imitujących kamienie lub też z podkładów kolejowych. Taki akcent jest nie tylko niezwykle funkcjonalny, lecz również wygląda naturalnie i ładnie w ogrodzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny