Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Białegostoku. Wielkie ognisko zapłonęło przed Pałacem Branickich (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku
Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
Już po raz 30 Betlejemskie Światło Pokoju rozchodzi się po świecie. W niedzielę (20.12) dotarło do domów białostoczan.

Betlejemskie Światło Pokoju to płomień pochodzący z Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem w Palestynie. Od lat jest niesiony przez skautów i harcerzy, w adwentowej sztafecie, by przygotować ludzi do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia.

- Hasło tegorocznej akcji to "Światło Służby". Ta w tym roku bardzo trudniejsza i inna niż zwykle - mówi komendant Chorągwi Białostockiej ZHP hm. Krzysztof Jakubowski.

W niedzielę, 13 grudnia, płomień dotarł do Białegostoku. Przez tydzień rozchodził się po hufcach, instytucjach rządowych, samorządowych oraz miejskich. Teraz został przekazany mieszkańcom.

Co roku uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju, gromadzi wokół ogniska setki białostoczan. Jednak tym razem, względu na sytuację epidemiczną, została ona podzielona na dwie części. Na początku, o godz. 10, harcerze spotkali się z władzami miasta i województwa - Wojewodą Podlaskim Bohdanem Paszkowskim, zastępcą prezydenta miasta Rafałem Rudnickim oraz z biskupem Henrykiem Ciereszką.

Natomiast od godziny 11.00 do 18.00 po Światło Betlejemskie mogą przychodzić mieszkańcy.

- W tym roku udało mi się po raz pierwszy przyjść to ten niezwykły płomień. To jest symbol naszego życia. Ogień wezmę teraz do swojego domu. Zaniosę go też na cmentarz swojej mamie - Halina Stankiewicz, mieszkanka Białegostoku, która przyszła po betlejemskie światło.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana przez austriackich skautów w 1986 r.

- Co roku w okolicach 8 grudnia odpalają je w Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Samolot ze światłem leci do Wiednia. Stamtąd, ze środka Europy, rozchodzi się do poszczególnych krajów. My otrzymaliśmy je w Zakopanem od słowackich skautów. Przekazaliśmy je już na Litwę i Białoruś. Popłynęło nawet statkiem do Szwecji - opowiada archidiecezjalny duszpasterz harcerski ks. Tomasz Kozłowski. - To światło wskazuje na Boga, który stał się jednym z nas. Jest symbolem pokoju, braterstwa, pojednania, miłości i ciepła - dodaje.

Betlejemskie Światło Pokoju po raz pierwszy dotarło do Polski w latach dziewięćdziesiątych.

Zobacz też:
BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU ROZDANE BIAŁOSTOCZANOM
Betlejemskie Światło Pokoju w Białymstoku (23.12.2014)

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Abadon

W grudniu obchodzone jest Boże Narodzenie. Zwolennicy tego wydarzenia twierdzą, że Maryja (w oryginale Mariam) w Betlejem urodziła Boga, stąd nazwa tego święta - "Boże Narodzenie".

Co by się stało, gdyby okazało się, że Chrystus będąc na ziemi, nie był Bogiem?

Czy zmieniono by nazwę tego święta?

Chrystus działa w imieniu Boga Ojca

Chrystus został stworzony jako pierwszych. Istniał już przed stworzeniem świata:

Hebrajczyków 1:1,2

"Wielokrotnie i różnorodnie, dawniej Bóg przemawiał do przodków przez proroków. Ostatnio przemówił do nas przez Syna, którego ustanowił dziedzicem wszystkiego, przez którego uczynił wieki (eony)”.

Wynika z tego, że Chrystus nie rozpoczął swojej działalności w momencie narodzin na ziemi. Żył dużo wcześniej jako Postać duchowa w niebie i w imieniu Swojego Ojca stwarzał świat: "przez którego uczynił wieki (eony)".

Mamy kolejne wersety, mówiące o życiu Chrystusa przed narodzinami w Betlejem:

Jana 1:3

„Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.”.

Kolosan 1:16,17

„W Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie".

Te wersety są dobitne, wyraźne, oczywiste. Nie można je podważyć, ani powiedzieć, że w Biblii ich nie ma. Mówią nam, że Chrystus w imieniu Boga lub razem z Bogiem Ojcem stwarzał świat.

G
Gość
20 grudnia, 18:18, Gość:

Piękny obyczaj, niech on zawsze co roku trwa w całej Europie.

dodam, że kundlizm tego nie pojmuje, i jest jemu to nie potrzebne

G
Gość

Piękny obyczaj, niech on zawsze co roku trwa w całej Europie.

G
Gość

gusla i zabobony

T
TakiGość

Komu służy ten smród w centrum???

v
v-v-v

D Z I E C I N A D A trwa w najlepsze pod patronem dziwnie przebranych a koszty ponosi ledwo-dyszący podatnik.

G
Gość

Super się "elity" państwowe i religijne bawią przed kamerami. Motłoch nie musi, ma tylko pracować.

Dodaj ogłoszenie