MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rewolucja w lekcjach religii? Ta zmiana jest już pewna

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Możliwość organizacji nauki lekcji religii i etyki w publicznych przedszkolach i szkołach zostaje uelastyczniona. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie regulujące kwestię międzyklasowego tworzenia oddziałów na tych zajęciach. Sprawdź, na czym dokładnie polegają zmiany.

Spis treści

Będzie rewolucja na lekcjach religii?

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach jest już pewna.

dzieci trzymają różańce w rękach
Szkoły i przedszkola będą mogły organizować zajęcia międzyklasowe. freepik

W kwietniu resort edukacji przekazał, że projekt nowelizacji wynika z potrzeby umożliwienia bardziej elastycznego organizowania nauki religii w szkole lub przedszkolu, gdy liczba zgłoszonych na naukę religii uczniów w poszczególnych oddziałach lub klasach w szkole lub dzieci w przedszkolu jest niewielka.

Zgodnie z przepisami przedszkole i szkoła organizują lekcje religii w oddziale przedszkola lub oddziale (np. w klasie I a) szkoły, jeżeli na naukę religii zgłosi się nie mniej niż siedmioro wychowanków danego oddziału w przedszkolu lub uczniów danego oddziału (danej klasy) w szkole. Jeśli na naukę religii zgłosi się mniejsza liczba dzieci, przedszkole i szkoła organizują dla nich naukę w grupie międzyoddziałowej lub w grupie międzyklasowej.

Nowelizacja wprowadza zmianę, która polega na poszerzeniu możliwości organizacji nauki religii i etyki w grupach międzyoddziałowych i międzyklasowych złożonych także z wychowanków lub uczniów, którzy do tej pory nie byli łączeni na tych zajęciach z wychowankami lub uczniami z innych oddziałów lub klas.

W praktyce oznacza to, że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w taką grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Przeczytaj też: Lekcje religii czy ideologii? Tak potrafią wyglądać katechezy w polskich szkołach

Religia w oddziałach międzyklasowych. Ale jakich?

Nowe przepisy wprowadzają jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej.

Przepisy określają również maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i dla uczniów klas I–III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.

Zaznaczono jednocześnie, że maksymalna liczba wychowanków lub uczniów w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej zmieni się, jeżeli w grupie będzie uczyło się dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Wówczas zastosowanie będą miały przepisy rozporządzenia ministra edukacji w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Maksymalna liczebność takiej grupy zostanie ustalona na podstawie przepisów paragrafu 6 rozporządzenia stosownie do potrzeb edukacyjnych ucznia z niepełnosprawnością.

W uzasadnieniu zaznaczono, że zasady te będą dotyczyły również organizowania zajęć z etyki. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2024 r. Przypomnijmy też, że trwają prace dotyczące ograniczenia liczby lekcji religii.

Zmiana może okazać się dużym wyzwaniem dla dyrektorów, którzy będą układać plany lekcji. Muszą bowiem zgrać ze sobą konkretne klasy, podobnie jak ma to miejsce, np. w tworzeniu grup językowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny