Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą szkolić koordynatorów opieki onkologicznej. BCO i Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej podpisały porozumienie

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
Białostockie Centrum Onkologii i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki onkologicznej.
Białostockie Centrum Onkologii i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki onkologicznej. BCO
Akademia Koordynatora Opieki Onkologicznej to projekt, którego celem jest przede wszystkim wsparcie szkoleniowe ze strony specjalistów z różnych dyscyplin, w szczególności medycznych, administracyjnych i psychologicznych oraz utworzenie portalu edukacyjno-społecznościowego skierowanego do koordynatorów opieki onkologicznej. Odpowiednie szkolenia pracownikom na takich stanowiskach chcą zapewnić: Białostockie Centrum Onkologii oraz Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. W czwartek w Białymstoku przedstawiciele obu instytucji - dyrektor BCO dr nauk o zdrowiu Magdalena Borkowska i prezes towarzystwa - prof. Włodzimierz Sawicki podpisali odpowiednie porozumienie.

Na czwartkowym spotkaniu opowiedziano też, kim są koordynatorzy medyczni, jakie stoją przed nimi zadania, w jaki sposób będzie budowana ich społeczność, a przede wszystkim - w jaki sposób będą kształceni.

BCO prowadziło pilotaż

W Białostockim Centrum Onkologii koordynatorzy medyczni już pracują. I doskonale się sprawdzają, bo dzięki nim cały proces leczenia idzie szybciej. Pełnią rolę przewodnika pacjenta po systemie opieki zdrowotnej; są osobami, która umawiają mu badania, wyręczają lekarza w sprawach administracyjnych, nadzorują terminy, koordynują plan leczenia, udzielają odpowiedzi na pytania. Koordynator medyczny to po prostu łącznik między pacjentem a lekarzem.

W BCO funkcja koordynatora medycznego powstała przy okazji wprowadzenia tu pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej: w dziedzinie raka jajnika, piersi, jelita grubego i prostaty.

- Koordynatorzy to osoby o dużych kwalifikacjach, które tworzą przestrzeń bezpieczną dla pacjenta, które prowadzą za rękę, które wspomagają, które odciążają pracę lekarską - mówiła podczas spotkania dr Magdalena Borkowska, dyrektor BCO. - To osoba, która wesprze w rejestracji, która umówi badania diagnostyczne, tomograf, rezonans, która umówi do lekarza, wesprze i zorganizuje opiekę psychologiczną, a potem oddzwoni, poinformuje, że jest badanie.

Sieć onkologiczna w całej Polsce

Teraz sieć ma objąć wszystkie onkologiczne ośrodki w Polsce. 30 marca 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę. Jednym z jej najważniejszych punktów jest stanowisko koordynatora opieki onkologicznej. Białostockie Centrum Onkologiczne postanowiło podzielić się swoimi doświadczeniami i wraz z Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki onkologicznej z ośrodków z całej Polski.

Rusza Akademia Koordynatora Opieki Onkologicznej

Już trwają prace nad materiałami edukacyjnymi, w lipcu ma być gotowy portal Akademii, a w sierpniu mają się zacząć spotkania edukacyjno-informacyjne w formule online, we wrześniu - szkolenia z poszczególnej tematyki, a w grudniu zaplanowano konferencję koordynatorów. Koordynatorzy będą się uczyć podstaw onkologii, profilaktyki raka, poznawać ścieżkę postępowania z pacjentem onkologicznym, komunikacji, tematyki badań klinicznych. Celem Akademii ma być wyszkolenie koordynatorów, eliminacja barier w systemie, działania na rzecz ciągłości leczenia.

Zobacz materiał TVP Białystok na ten temat:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny