Tematem przewodnim marcowego Forum jest Dojrzałość. I to rozumiana zarówno jako etap rozwoju człowieka, jak i proces wewnętrznych zmian, które zachodzą w sferze psychicznej, emocjonalnej oraz fizycznej. W dyskusjach i wystąpieniach zaproszonych gości nie zabraknie kwestii związanych z funkcjonowaniem mózgu, gospodarką hormonalną, emocjami, relacjami z innymi ludźmi oraz budowaniem poczucia własnej wartości.
W Operze i Filharmonii Podlaskiej spotkają się Podlasianki, ale nie zabraknie też kobiet z całej Polski, będzie ich około 100 - mówi Anna Narel z Fundacji Fratino, jedna z inicjatorek forum. - Przyjadą żeby zobaczyć co my tutaj, na tym Podlasiu, robimy i skąd takie duże zainteresowanie tym wydarzeniem. Pozostali goście to kobiety z całego województwa: mamy i dziewczyny z Dobrzyniewa, z Siemiatycz, Suwałk, Łomży, Sokółki, czy z Moniek. Cieszymy się, że to nie jest tylko lokalne wydarzenie, ale faktycznie na ten dzień czekają również kobiety z regionu.
To ważne chociażby dlatego, że Forum Kobiet Podlasia daje przestrzeń do integracji środowisk kobiecych. Wszystko po to, by zwiększać aktywność i sprawczość kobiet w obszarze gospodarczym, społecznym, publicznym i politycznym.
Forum zaczęłyśmy organizować w 2023 roku jako połączenie sił różnych organizacji społecznych działających w Białymstoku na rzecz kobiet - dodaje Małgorzata Wenclik ze Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet, jedna z inicjatorek Forum Kobiet Podlasia. - Czasami jest tak, że te organizacje podczas naszych działań się wymieniają. W tym roku doszła do nas Fundacja Wybieram Kobiety, która działa przede wszystkim na rzecz kobiet, zwraca uwagę na to, że powinniśmy głosować na kobiety, oraz pokazywać je w przestrzeni publicznej. Ale są z nami też organizacje, które, tak jak np. 100-lecie Kobiet, dbają o herstorię, czy organizacje biznesowe, takie jak Podlaski Klub Kobiet Biznesu. Mamy też organizacje, których działalność wiąże się z profilaktyką zdrowotną.
Nie zabraknie tematów o zdrowiu, ale też rozmów na kobiece tematy
I to właśnie m.in. zdrowiu będzie poświęcone forum. Ale nie tylko. Zawsze pojawiają się też elementy lifestyle'owe, ale też te, które stawiają na większe zaangażowanie kobiet w życie społeczne i publiczne. Stąd w programie pojawia się m.in. debata, rozmowa ph. "Twój styl życia to polityka. Kobiety u władzy – kwestia wyboru czy konieczność?". Dorota Niedziela oraz Magdalena Biejat - wicemarszałkinie Sejmu RP i Senatu porozmawiają o tych kwestiach z Katarzyną Zadykowicz.
Będziemy rozmawiać o tym, dlaczego w przestrzeni publicznej jest wciąż tak wielu mężczyzn, a tak mało kobiet - mówi Katarzyna Zadykowicz z Fundacji Wybieram Kobiety. - Jedynym miejscem, gdzie jest więcej kobiet niż mężczyzn w przestrzeni publicznej są właśnie organizacje społeczne. Będziemy chciały dowiedzieć się, jak powinnyśmy promować kobiety, żeby chętniej brały udział zarówno w wyborach, jak i chętniej zajmowały wysokie stanowiska, ponieważ te konkretne przedstawicielki naszej władzy doszły wysoko.
Podczas forum nie zabraknie też prezentacji kobiet artystek - a to za sprawą przedpremierowej odsłony wystawy prac podlaskich malarek "Rzeczpospolita Babska II" organizowanej przez Bernardę Nikitorowicz, członkinię Podlaskiej Rady Kobiet. Wśród atrakcji tego dnia należy też wymienić rozmowy z Dorotą Szelągowską oraz Urszulą Dudziak. Będą również wręczone honorowe odznaczenia marszałka za działalność na rzecz województwa podlaskiego. Zapowiada się naprawdę piękny, kobiecy event. Organizatorki dodają, że dzień po forum, czyli 7 marca - odbędzie się w Białymstoku szkolenie dotyczące rad kobiet, na którym będą ich przedstawicielki z całego województwa.
Warto też dodać, że forum skupia się na misji szeroko pojętej edukacji i aktywizacji kobiet, przyczynia się do wzrostu świadomości społeczeństwa na temat roli i wpływu kobiet oraz nieustannego poszukiwania, wdrażania i promowania programów i rozwiązań generujących wzrost kompetencji kobiet.
Poznaj program Forum Kobiet Podlasia "Rozkwitnij na wiosnę"
godz. 15.00 - 16.00 - Rejestracja, prezentacja lokalnych przedsiębiorców i produktów/ Słodki bufet
godz. 16.00 - 16.15 - Rozpoczęcie wydarzenia - prowadząca Aleksandra Toczydłowska
godz. 16.15 - 16.35 - Bez perfekcji / Joanna Warecha
godz. 16.35 - 17.05 - Profilaktyka bez lęku/ prof. dr hab. n. med. Paweł Knapp, Dr n. med. Paweł Guzik
godz. 17.05 - 17.35 - Bez filtrów / Dorota Szelągowska w rozmowie z Aleksandrą Toczydłowską
godz. 17.35- 18.25 - Przerwa
godz. 18.25 – 18.35 - Rozwój, kompetencje, finansowanie – oferta dla przedsiębiorczych kobiet /Karolina Dorywalska
godz. 18.35-18.45 - Bezpieczeństwo Finansowe Kobiet, Daniel Chomko PKO Bank Polski
godz. 18.45 - 19.15 - Twój styl życia to polityka. Kobiety u władzy – kwestia wyboru czy konieczność? / Dorota Niedziela oraz Magdalena Biejat - wicemarszałkinie Sejmu RP i Senatu w rozmowie z Katarzyną Zadykowicz
godz. 19.15 - 19.55 - Wyśpiewam Wam wszystko / Urszula Dudziak w rozmowie z Anną Maruszeczko
godz. 20.00 - 21.00 - Koncert /MeGa Band i zespół TRIADA.
Organizatorkami VII Forum Kobiet Podlasia i IV edycji wydarzenia Rozkwitnij na wiosnę" są: 100-lecie Kobiet, Fundacja Fratino, Kobiety w Centrum - Podlaskie, Podlaskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm. Partnerem Strategicznym jest Województwo Podlaskie.

