Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kształcić pod wspólną marką

Agata Sawczenko
Studia. 10 polskich uczelni zrzeszyło się w Unię Akademicką. Wśród nich jest Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku

Ponad 70 kierunków, w tym tak prestiżowe jak architektura, poszukiwane jak mechatronika, oryginalne jak taniec. Kilkaset specjalności, studia MBA, studia podyplomowe, partnerskie uniwersytety na całym świecie i - co najważniejsze - zaufanie 40 tysięcy studentów i 60 tysięcy absolwentów - to kapitał założycielski Unii Akademickiej.
Po raz pierwszy w historii niepaństwowego szkolnictwa wyższego, doszło do utworzenia Unii Akademickiej. Uczelnie z terenu całej Polski podpisały umowę o współpracy. Nie będą ze sobą konkurować, lecz wspierać się doświadczeniem i wiedzą oraz budować nową, zintegrowaną jakość polskiego szkolnictwa niepaństwowego. Do Unii Akademickiej przystąpiło 10 niepaństwowych szkół wyższych, m.in. Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku, Wyższa Szkoła Umiejętności im. Stanisława Staszica w Kielcach.
Uczelnie nie zrezygnowały ani z autonomii, ani z samodzielnie wypracowanej pozycji. Chcą jednak dzielić się tym, co już osiągnęły i budować wspólną markę. Razem łatwiej będzie dbać o jakość kształcenia, wprowadzać nowoczesne technologie, prowadzić badania naukowe i budować wspólną ofertę edukacyjną. Perspektywiczne plany Unii Akademickiej obejmują również tworzenie Związku Uczelni oraz pierwszego, niepaństwowego uniwersytetu.
Kto powinien cieszyć się z powstania Unii Akademickiej? Na pewno studenci. Kto studiuje w jednej ze skonsolidowanych uczelni, już dziś ma do dyspozycji setki tysięcy książek i zbiorów on-line, akademiki, biura praktyk, pracownie komputerowe, zajęcia z języków obcych.
Unia wspólnie wspierać będzie rozwój młodych pracowników nauki, sportowców, twórców i najzdolniejszych studentów.
Specjalnym mecenatem objęte zostaną też działania wspierające przedsiębiorczość młodych ludzi i wszelkie inne, zmierzające do przystosowania szkolnictwa wyższego do wymagań rynku pracy. Każda z Uczelni już określiła strefy swojej szczególnej aktywności na rzecz Unii Akademickiej i to, co zamierza wnieść w "posagu".
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku proponuje prowadzenie projektów badawczo-wdrożeniowych i szkoleniowych, zwłaszcza finansowanych z funduszy strukturalnych UE, a także koordynowanie współpracy naukowo-dydaktycznej z uczelniami Europy Wschodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny