Spis treści
Darmowe projekty domów od GUNB. Kiedy w bazie pojawią się domy jednorodzinne do 180 m kw.?
Od 24 czerwca 2022 r. na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego dostępne są całkowicie za darmo projekty domów do pobrania. Na początku były to jedynie projekty budynków do 70 m kw., jednak bazę od samego początku planowano rozbudować. Wreszcie padł termin – jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, projekty dużych domów pojawią się w bazie GUNB pod koniec 2023 r. To część trwającego już od jakiegoś czasu procesu upraszczania budowy domu.
– Procedura budowy domu na zgłoszenie, bezpłatne projekty architektoniczne i uproszczone formalności przy odbiorze budynku – to wszystko znacząco obniży koszty inwestycji – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Jak informuje resort, do bazy dodane zostaną projekty domów:
- 120 m kw.,
- 150 m kw.,
- 180 m kw.
Warto dodać, że przeglądarka bazy GUNB pozwala użytkownikowi szybko znaleźć projekty z pożądanymi cechami, np. tylko domy parterowe albo tylko budynki z tarasem i balkonem czy konkretnym typem dachu. Żeby całkowicie bezpłatnie pobrać projekt, wystarczy podać podstawowe dane osobowe (imię i nazwisko, adres) oraz kontaktowe (telefon, adres email).
– Jak do tej pory z tej możliwości skorzystało około 38 tys. obywateli, co świadczy o tym, że konkurs był jak najbardziej trafioną inicjatywą – podaje GUNB.
Pobierzesz także projekty domków letniskowych. Stworzyli je studenci
W kwietniu 2023 r. bazę projektów GUNB wzbogacono o nową zawartość – projekty domów rekreacyjnych, czyli domków letniskowych. Są to budynki rekreacji indywidualnej do 70 m kw., zaprojektowane przez studentów w ramach rządowego konkursu „Małe budownictwo – duże korzyści”. Te projekty również można pobrać całkowicie za darmo ze strony GUNB.
– Wyłonione projekty mogą być inspiracją do stworzenia sobie własnego azylu, który pozwoli uciec od codziennych trosk. Chcieliśmy jednocześnie poszerzyć wiedzę o budownictwie rekreacyjnym i przyjaznym klimatowi wśród absolwentów i studentów kierunków związanych z architekturą lub budownictwem, a w szczególności promować rozwiązania proekologiczne w budynkach rekreacyjnych – mówi minister Buda.
Projekty dostępne na stronie są bardzo zróżnicowane: pobrać można koncepcje zarówno typowych domków na planie prostokąta, jak i ciekawszych budynków o nietypowych bryłach. Jest nawet projekt domku letniskowego częściowo zakopanego w ziemi.
Jak wyjaśniono w opisie konkursu, zwycięzcy musieli nie tylko zaprojektować praktyczne i interesujące budynki, ale też stosować rozwiązania proekologiczne oraz zadbać o to, by inwestycja szybko się zwracała. Jednym z tematów konkursu było też „poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie przystosowania budynków rekreacyjnych do potrzeb pracy zdalnej oraz tymczasowego zamieszkania w sytuacji kryzysowej”.
– Myślą przewodnią tegorocznego konkursu była promocja młodej, polskiej myśli architektonicznej. Przyjęte tematy konkursowe były szansą dla młodej polskiej kadry inżynierskiej na przetarcie szlaków, zdobycie pierwszych szlifów zawodowych – wskazuje wiceszef MRiT Piotr Uściński.
Sięgnij po energię ze słońca
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?