Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Basowiszcza na wystawie

Anna Kopeć
Osobliwe portrety organizatorów festiwalu autorstwa Jerzego Osiennika to tylko niewielka część festiwalu z 23-letnią historią. Będzie można się jej przyjrzeć w Centrum Zamenhofa w najbliższy piątek, 6 lipca 2012.
Osobliwe portrety organizatorów festiwalu autorstwa Jerzego Osiennika to tylko niewielka część festiwalu z 23-letnią historią. Będzie można się jej przyjrzeć w Centrum Zamenhofa w najbliższy piątek, 6 lipca 2012. Wojciech Wojtkielewicz
Kilkadziesiąt zdjęć, film z 1990 roku z pierwszej edycji festiwalu, koszulki, znaczki z legendarnego Festiwalu Muzyki Młodej Białorusi. Takie pamiątki z 23-letniej historii znajdziemy na specjalnej ekspozycji w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

To festiwal, który od wielu lat łączy ludzi na różnych poziomach. Przeciętny widz, który teraz jeździ na festiwal nie wie jak wyglądał wcześniej. Jego historię i wyjątkowy klimat chcemy przybliżyć tą wystawą - mówi Hanna Piekarska, rzecznik prasowa festiwalu. - To ciekawe doświadczenie popatrzeć na ludzi, którzy wiele lat temu organizowali tę imprezę, a teraz są w zupełnie innymi miejscu. Wystawa jest ciekawym pomysłem otwierającym oczy i pokazującym, że Basowiszcza dużo znaczą nie tylko dla organizatorów, ale także dla tych, którzy przynajmniej raz mieli przyjemność tam być.

Basowiszcza to już legenda, fenomen kulturowo-społeczny. Od 23 lat na polanę Boryk pod Gródkiem z Polski i Białorusi zjeżdżają miłośnicy białoruskiego rocka. Klimat wolności, nowe znajomości. To tu wielu ludziom kształtuje się muzyczna tożsamość. Na przestrzeni tych lat powstały setki zdjęć, filmów, były koszulki, plakaty, znaczki.

Teraz to wszystko będzie można zobaczyć na wystawie o wymownym tytule "Basowiszcza - miłość, tożsamość, fascynacja". To efekt kilkumiesięcznej akcji wśród uczestników festiwalu. Zobaczymy na niej kilkadziesiąt zdjęć zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Część z nich zaprezentowana będzie w multimedialnej projekcji. Wśród nich będą także ujęcia byłych i obecnych fotoreporterów "Kuriera Porannego": Wojciecha Wojtkielewicza, Andrzeja Zgieta, Bogumiły Maleszewskiej, Wojciecha Oksztola, Bogusława Skoka.

- Prezentowane zdjęcia nie powstawały w studiu a na Boryku. Wybór nie jest przypadkowy, są na nich ludzie, którzy zaistnieli na festiwalu i jest dla nich niezwykle ważny. To próba zrozumienia, pokazania czym Basowiszcza są dla uczestników - mówi Jerzy Szerszunowicz, dyrektor centrum. - Liczymy na to, że ten projekt będzie otwarciem pewnego cyklu związanego z festiwalem. Wszystko zależy od tego, czy ktoś zechce w nim uczestniczyć, czy będzie widział sens w tym, żeby udokumentować tegoroczną edycję w taki sposób aby stworzyć coś interesującego.

W tym roku Basy odbędą się od 13 do 14 lipca. Wernisaż wystawy w najbliższy piątek o godz. 18.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny