BAS Białystok. Czuli się mocni i zdobyli stolicę

Karol Potaś
Białostoczanie (z lewej) byli mocni psychicznie i są bliscy kolejnej fazy play-off Anatol Chomicz
Drugoligowy BAS Białystok pokonał Metro Warszawa 3:0 i jest blisko awansu do drugiej rundy play-off

Czujemy się mocni i celowaliśmy w zwycięstwo. Chociaż nie spodziewaliśmy się, że będzie ono takie wysokie – mówi Janusz Ignaciuk, kapitan drugoligowego BAS Białystok, po efektownym zwycięstwie w Warszawie z Metrem w meczu 1. rundy play-ff.
Pierwsze piłki każdego z setów należały jednak do zespołu ze stolicy. W wygranej gości pomogła jednak bardzo dobra zagrywka, przez co rywale mieli mnóstwo problemów.

– Jeśli drużyna z Warszawy ma dobre przyjęcie, to jest groźna. Ma niezłego rozgrywającego, który jest jednym z najlepszych zawodników w lidze. W tym meczu ich siatkarz nie miał łatwych piłek. Prowadził atak sytuacyjnie i to się przełożyło na wynik – dodaje Ignaciuk.
Szkoleniowiec białostoczan – Eugeniusz Iwaniuk – uważa, że decydującym momentem meczu był drugi set, kiedy Metro miało kilka punktów przewagi. Ale po zmianie zawodnika w BAS na zagrywkę wszedł Bartosz Małachowski i kilka znakomitych serwisów sprawiło, że ta część należała do drużyny z Białegostoku.

– Było widać, że moi siatkarze urośli mentalnie, a zespół z Warszawy lekko się podłamał – opowiada Iwaniuk
Dzięki wygranej w trzech setach zespół ze stolicy Podlasia potrzebuje w rewanżu wygrać tylko dwa sety. W przypadku gdyby to się jednak nie udało, będzie czekał ich tzw. złoty set.

– Moim zdaniem, jest to niesprawiedliwe. Teraz cieszymy, że wygraliśmy 3:0. A wystarczy, że rywale w Białymstoku zwyciężą 3:1 i wszystko zacznie się od nowa, bo gra toczy się do dwóch wygranych spotkań. Jednak nie bierzemy takiego scenariusza pod uwagę – dodaje Iwaniuk.

Mecz rewanżowy odbędzie się 11 marca.

Wyniki play–off
Metro Warszawa - BAS Białystok0:3 (21:25, 22:25, 19:25).

BAS:
Wiczkowski, Ignaciuk, Gajowczyk, Cylwik, Kowalewski, Stanisławajtys, Bujniak (libero) oraz Sasak, Małachowski, Matuła, Oniszk.
Lesan Halinów – MOS Wola Warszawa 0:3, Huragan Międzyrzec Podlaski – Energa Ostrołęka 3:0, Legia Warszawa – AZS UWM Olsztyn 3:1.