Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barter SA. To był rok pod znakiem wzrostów dla podlaskiej firmy paliwowej

PR
Wzrost w obrocie LPG i LNG, historyczny poziom sprzedaży nawozów i rozwój przesyłek kolejowych – białostocki Barter SA ma za sobą dobry i ciekawy rok. Ten zapowiada się równie interesująco.

Barter SA z roku na rok kontynuuje strategię umacniania pozycji w kluczowej sferze swojej działalności, jaką jest import i dystrybucja LPG.

Inwestycje w autogaz
Wydarzeniem ubiegłego roku było przejęcie przez Barter, należącej do światowego koncernu, dużej sieci stacji paliw, co skutkowało poszerzeniem rynku i zwiększenie przychodów ze sprzedaży LPG o ok. 20 proc. Pozwoliło to na optymalizację kosztów transportu, a także zwiększenie poziomu usług.

- Musieliśmy dostosować się do bardzo wysokich wymagań koncern. Nasze cysterny zostały wyposażone w dodatkowe systemy bezpieczeństwa, a kierowcy przeszli liczne szkolenia - mówi Joanna Pietraszewska, dyrektor ds. hurtu i autogazu Barter SA.

Rok upłynął też pod znakiem inwestycji we flotę pojazdów do transportu gazu – zarówno w ciągniki marki Volvo i nowocześnie wyposażone cysterny .

- Korzystnie ułożyły się zarówno notowania gazu, jak też kontrakty sieciowe m.in. z Auchan, Tesco czy Lotosem na zakup gazu – dodaje Joanna Pietraszewska.

W efekcie w porównaniu z ubiegłym rokiem przychody z obrotu LPG wzrosły w Barterze w sumie o 16 proc.

Wg. Barter SA wprowadzenie 10-milionowych zabezpieczeń majątkowych od firm zajmujących się handlem gazem LPG z zagranicą może spowodować wzrost cen autogazu w tym roku.

Poza tym nie wszystkie stacje paliw w porę złożyły aktualizację koncesji, co oznacza, że zmniejszy się liczba stacji prywatnych, a co za tym idzie zmieni się układ sił na rynku. To też może mieć wpływ na wzrost cen autogazu.

Przyszłość w LNG
Ponad 3,5 tys. ton skroplonego gazu zimnego LNG dostarczył Barter SA w ramach inwestycji zrealizowanych w dwóch zakładach z branży przemysłu spożywczego – o 100 proc. więcej niż w roku 2015.

-To efekt rosnącego zapotrzebowania na ekologiczne i ekonomiczne źródła zasilania przedsiębiorstw z różnych sektorów gospodarczych - mówi Grzegorz Lisowski z Barter SA. - Coraz częściej znaczenie tego przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego medium doceniają także lokalne samorządy. Również w obliczu kolejnego wyzwania, jakim jest pogarszający się stan powietrza w Polsce, znaczenie LNG będzie rosło.

W tym roku Barter zakłada dalszy wzrost dostaw LNG dla swoich odbiorców – do 5.5 tys. ton. Firma będzie kontynuowała też inwestycje w nowe bazy i infrastrukturę logistyczną, optymalizując dostawy do klientów na terenie całego kraju. W planach jest budowa kilku stacji regazyfikacji i zakup nowych specjalistycznych cystern kriogenicznych do transportu LNG.

Historyczny skok nawozów
Rok 2016 minął Barterowi także pod znakiem rekordowej sprzedaży nawozów.

- W stosunku do roku 2015 odnotowaliśmy 35-proc. wzrost sprzedaży i rentowności w tym segmencie działalności - to najwyższy poziom w historii firmy – mówi Grzegorz Dworakowski, dyrektor ds. rozwoju Barter SA. - Wzrostowi sprzedaży towarzyszył najniższy w dotychczasowej działalności spółki poziom reklamacji. Zacieśniliśmy stosunki z dotychczasowymi klientami i pozyskaliśmy bardzo dużo nowych odbiorców.

Był to też rok konsekwentnej budowy marki „Grupa Nawozowa Piast”, co przełożyło się na zwiększenie ilości zamówień i umocniło wizerunek firmy Barter jako solidnego dostawcy nawozów. Potwierdza to m.in. znak jakości „Q” Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji dla nawozu wieloskładnikowego NPK Grupy Piast.

Spółka zakłada, że rok 2017 będzie również bardzo dobry. Przewidziany wzrost sprzedaży nawozów to minimum 38 proc. w stosunku do roku 2016.

Więcej przewozów i inwestycje w terminal
W ubiegłym roku Barter SA zwiększył tranzyt kolejowy przez przejście Kuźnica-Bruzgi.

- Szczególnie dynamicznie, bo o ponad 80 proc. w stosunku do roku 2015 wzrosła liczba przewozów jednowagonowych, co świadczyć może o prężności działania małych i średnich firm, prowadzących wymianę towarową z WNP i Azją. – mówi Wiesław Treszczotko, kierownik działu logistyki kolejowej Barter SA.

W sumie wolumen wszystkich przewozów w roku 2016 wzrósł o ok. 20 proc. a dzięki optymalizacji procesu przewozowego wskaźnik liczby przewiezionych ton na kilometr wzrósł z 25 w r. 2015 do 38 ton w 2016.

Rosła też liczba przeładunków w sokólskim terminalu spółki w eksporcie, imporcie, czy tranzycie. Zmieniała się też ich struktura, głównie na rzecz materiałów ekologicznych - od 2015 roku liczba przeładunków zrębka zwiększyła się o 54 proc.

Z roku na rok spada natomiast ilość przewożonego węgla.

W 2017 roku spółka przewiduje dalszy, około 20-procentowy wzrost wolumenu wszystkich przewozów. W planach jest też intensyfikacja przeładunków zrębków – o 20-30 proc.

Ten rok upłynie pod znakiem inwestycji w rozbudowę terminalu w Sokółce. Docelowo zarząd Barter SA chce stworzyć tam tzw. terminal intermodalny dla małych i średnich przedsiębiorstw, przystosowany do obsługi ładunków kontenerowych przewożonych transportem kombinowanym, m.in. kolejowym i drogowym. Firma wystąpiła już z wnioskiem o unijne dofinansowanie inwestycji wartej blisko 70 mln zł brutto.

Według Barter SA, znaczenie przejścia kolejowego w Kuźnicy będzie rosło m.in. ze względu na rozbudowę infrastruktury drogowej po obu stronach granicy (S8, S19 i M06), co ułatwi transport do przejścia kolejowego w Kuźnicy.

- To efekt synergii, który będzie stymulował rozwój transportu zarówno drogowego, jak i kolejowego przez to przejście graniczne - mówi Wiesław Trzeszczotko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny