Barter S.A. ma sposób na smog

pr
W Polsce trwa dyskusja nad alarmowymi poziomami dotyczącymi stanu powietrza w wielu miastach. Według Barter SA, wyjściem może być stosowanie ekologicznego źródła zasilania wraz z kogeneracją.

Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest spalanie słabej jakości paliw oraz śmieci w domowych, często przestarzałych piecach. Ale nie tylko – nie bez winy są zakłady przemysłowe oraz lokalne ciepłownie, które do procesów technologicznych wykorzystują przestarzałe kotłownie węglowe. Według rządu poprawa jakości powietrza w Polsce wymaga działań systemowych. Wyjściem jest wymiana na piece nowej generacji, przechodzenie na ogrzewanie sieciowe zamiast indywidualnych pieców i rozwój kogeneracji.

- Rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie ekologicznego źródła zasilania, jakim są stacje regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego LNG, wyposażone w system kogeneracyjny – mówi Grzegorz Lisowski z Barter S.A., dostawcy LNG. – Zaletą tej technologii jest jej uniwersalność – można ją wykorzystać zarówno w zakładach przemysłowych, jako źródło zasilania procesów technologicznych, jak też w lokalnych ciepłowniach.

Wykorzystanie LNG jako paliwa pozwala zakładom i kotłowniom zmniejszyć emisję szkodliwych substancji i spełnić rygorystyczne normy środowiskowe. Zastosowanie gazu ziemnego w stosunku do węgla wiąże się z redukcją emisji dwutlenku węgla do 60 proc., tlenków azotu - do 95 proc., a tlenków siarki nawet do 100 proc. Dodatkową zaletą jest brak stałych odpadów spalania typu pyły, popiół czy żużel.

Przyszłość w kogeneracji

Jednym z najważniejszych kierunków rozwoju współczesnej energetyki jest efektywne wykorzystanie paliw (ze względu na ich rosnące ceny i ograniczone zasoby surowców). Dlatego coraz większe znaczenie ma kogeneracja – czyli technologia pozwalająca na równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej w jednym procesie.

- Wszędzie tam, gdzie wykorzystywane jest ciepło, za pomocą agregatu kogeneracyjnego możemy wytworzyć także energię elektryczną, na potrzeby lokalne – mówi Andrzej Leonczuk, kierownik działu rozwoju instalacji LNG w Barter S.A. – To korzystna alternatywa dla tradycyjnych (rozdzielczych) metod produkcji prądu i ciepła, gdzie suma strat energii związanych ze sprawnościami urządzeń wytwórczych i przesyłem mediów sięga nawet 50 proc.

Stacje LNG z systemem kogeneracyjnym gwarantują bezpieczeństwo dostaw i utrzymanie poziomu mocy energii elektrycznej czy cieplnej, niezależnej od sieci przesyłowej, co ma istotne znaczenie np. dla zakładów, gdzie jakiekolwiek przerwy czy zakłócenia mogą spowodować znaczne koszty. To rozwiązanie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem firm, które prócz uniezależnienia się od dostawców energii elektrycznej, szukają oszczędności i ograniczenia kosztów operatorskich, a w szczególności opłat przesyłowych, które powodują, że w Polsce energia elektryczna jest bardzo droga.

By sprostać zapotrzebowaniu klientów - Barter S.A. jako dostawca LNG, nawiązał współpracę z krakowska firmą CES, wykonawcą instalacji kogeneracyjnych.

- Taka skojarzona gospodarka energetyczna oparta na LNG, wdrażana jest przede wszystkim w przemyśle oraz obiektach użyteczności publicznej (szpitale, centra sportowe, urzędy) - mówi Andrzej Leonczuk. - Agregat na gaz gwarantuje odbiorcy wyjątkowo wysoką efektywność zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i ekologicznym, a także wzrost niezawodności dostaw energii.

Białostocka firma współpracuje również z wykonawcami kotłowni, dzięki czemu obecnie jest w stanie zaproponować kompleksowe rozwiązania dostaw energii zarówno dla firm, jak i ciepłowni.

Potrzebne wsparcie i świadomość

Zdaniem zarządu Barter SA, w obliczu kolejnego wyzwania, jakim jest pogarszający się stan powietrza w Polsce, znaczenie LNG i kogeneracji będzie rosło. Upowszechnienie takich rozwiązań może oznaczać nie tylko zmniejszenie uciążliwości związanym ze smogiem w większych i mniejszych miastach, ale także spełnienie nowych, coraz bardziej rygorystycznych norm, związanych z ochroną środowiska.

- Niestety w Polsce wciąż jest zbyt mała świadomość możliwości jakie daje w tym zakresie skroplony gaz LNG - uważa Bogdan Rogaski, prezes Barter SA. – Nowe możliwości szybkiej konwersji źródeł energii z węgla w kierunku LNG stwarza otwarcie gazoportu LNG w Świnoujściu. Ale jest to szansa wykorzystana w zbyt małym stopniu, podobnie jak wyspowe instalacje LNG w zakresie produkcji energii elektrycznej w skojarzeniu, czyli z kogeneracją. A jest to idealne rozwiązanie dla mniejszych miast, pozbawionych dostępu do sieci gazowej - to tam smog jest najbardziej dokuczliwy ze względu na duże wykorzystanie indywidualnych pieców.

Według Barter SA w Polsce brakuje rządowego, dedykowanego programu, który podniósłby świadomość i zwiększył stopień wykorzystania tego rozwiązania lokalnie - w miastach czy miasteczkach. Tempo rozwoju ważnego elementu infrastruktury paliwowej, jakim są stacje regazyfikacji LNG, będzie też uzależnione od możliwości inwestycyjnych przedsiębiorstw energetycznych.

- Dlatego ważne jest zapowiadane przez rząd wsparcie dla przedsięwzięć i inwestycji ograniczających emisję zanieczyszczeń - mówi Bogdan Rogaski. - Na taką pomoc liczą jednostki samorządowe, przemysł oraz przedsiębiorstwa energetyczne wykorzystujące instalacje LNG wraz z systemami kogeneracyjnymi.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
marek

To nie fotomontaż, tylko zdjęcie stacji, która znajduje się przy "CYNKOMECIE" w Czarnej BIałostockiej.

G
Gość

Szkoda tylko, że zdjęcie to fotomontaż zaczerpnięty z sieci.

a
al
W dniu 08.02.2017 o 18:15, Gość napisał:

PO a teraz PIS chrzci gaz-musi "tanio" za darmo podarować sojusznikowi -juncie w Kijowie gaz -okradajac polskiego podatnika. Potem junta zarobi na gazie rozprowadzając go po biedocie.

Po polsku - hunta 

z
zdum
W dniu 08.02.2017 o 10:00, aa napisał:

firma barter jest firma co sprowadza slabej jakosci wegiel ze wschodu.

Masz stare dane:) Poza tym - czy mi sie wydaje, czy ludzie z Barteru w tym tekście właśnie namawiają do rezygnacji z ogrzewania weglem?    

G
Gość
W dniu 08.02.2017 o 09:06, Gość napisał:

Gaz jest  słabej jakości ! Licznik kręci jak oszalały w domu zimno, że psy można ganiać, a rachunki są astronomiczne ! Więc ta firma może sobie pleść bzdety i snuć plany, ale gaz to paliwo które jest drogie i łatwe do "uszlachetniania", a w domu zimno !

PO a teraz PIS chrzci gaz-musi "tanio" za darmo podarować sojusznikowi -juncie w Kijowie gaz -okradajac polskiego podatnika. Potem junta zarobi na gazie rozprowadzając go po biedocie.

 

J
Justka

TYLKO KOTŁY 5 KLASY SĄ SKUTECZNYM POGROMCĄ NIEBEZPIECZNEGO SMOGU! Dlatego też ja skupię się tylko na piecach.
Ja z kolei skupię się na piecach. 
Piece węglowe ogólnodostępne na polskim rynku zdecydowanie nam NIE służą.
Ja wiele lat temu wymieniłam piec węglowy na piec na pelet. Ekologia i finanse miały tu ogromne znaczenie. wybrałam Polskiego producenta Kostrzewy, lidera kotłów na PELET. 
Z tego co mi wiadomo wiele gmin na dofinansowania do pieców na pelet. Z resztą sama z takiego skorzystałam.

 

pozdrawiam serdecznie:)

a
aa

firma barter jest firma co sprowadza slabej jakosci wegiel ze wschodu.

t
tuty
W dniu 08.02.2017 o 09:06, Gość napisał:

Gaz jest  słabej jakości ! Licznik kręci jak oszalały w domu zimno, że psy można ganiać, a rachunki są astronomiczne ! Więc ta firma może sobie pleść bzdety i snuć plany, ale gaz to paliwo które jest drogie i łatwe do "uszlachetniania", a w domu zimno !

Ale jaki masz gaz? LNG z kogeneracją ? Bo o takim mowa  

k
klops

Tak, tak - my Polacy musimy palić węglem , to nasze czarne złoto wszak! Jaki tam gaz , jakie ekologie - dorzucę gumiaka i będzie cudnie. 

G
Gość

Gaz jest  słabej jakości ! Licznik kręci jak oszalały w domu zimno, że psy można ganiać, a rachunki są astronomiczne ! Więc ta firma może sobie pleść bzdety i snuć plany, ale gaz to paliwo które jest drogie i łatwe do "uszlachetniania", a w domu zimno !

G
Gość

Na podstawie obecnego stanu najważniejszego sektora gospodarki jakim jest sektor energetyczny możemy wyraźnie wskazać winnych ruiny Polski.  Ludziom o mocnych nerwach polecam „Raport Adamczyka III” z roku 2015, gdzie autor opisywał mrożącą krew w żyłach zaplanowaną przyszłą katastrofalną politykę energetyczną Polski oraz gdzie opisywał on jak krok po kroku kolejne polskie? rządy bezwzględnie niszczyły polskie górnictwo i bezpodstawnie zamykały polskie kopalnie!  Za pomocą fałszywej propagandy medialnej wbijano ludziom do głów, kłamliwe tezy że górnicy są pasożytami społecznymi, a kopalnie przedsięwzięciem nieopłacalnym. Dodatkowo podpierano się kłamstwem o ociepleniu klimatycznym i negatywnym wpływie dwutlenku węgla na globalne ocieplenie. Co oczywiście jest kłamstwem!

DWUTLENEK WĘGLA NIE JEST ODPOWIEDZIALNY ZA WZROST TEMPERATURY.

 

To Polskie? rządy robiły wszystko co w ich mocy aby zniszczyć polski przemysł górniczy,  polską energetykę i polską gospodarkę! Żaden logicznie myślący człowiek, a co dopiero rząd, nigdy w życiu nie podjąłby decyzji sprzecznej z jego interesem! To jedyny taki przypadek na świecie żeby rządy wyprzedawały swoją własną gospodarkę!!!! Dlatego możemy śmiało przypuszczać, że ludzie Ci doskonale wiedzieli co robią i działali z premedytacją! Należy ich z tego rozliczyć! Po udowodnieniu im winy, powinni skończyć za kratkami za celowe działanie na szkodę narodu polskiego, a ich majątki w Polsce i za granicą powinny zostać skonfiskowane!  Dotyczy wszystkich złoczyńców, zarówno tych krajowych jak i zagranicznych! Czy byli to oszuści na usługach zagranicznych mocarstw i bankstersko-masońskich klik, którzy bardzo sprytnie, za pomocą oszustwa przejęli władzę w Polsce i podszyli się pod polski rząd?! Pamiętajmy że nie byli to reprezentanci narodu Polskiego lecz reprezentanci partii politycznych.

 

neon 24

WOJNA MOCARSTW Z POLSKIMI KOPALNIAMI

 
S
Smogggggg

Roberto, masz absolutną rację. Modny smog jest jak woda na młyn. Kiedyś palono w piecach tylko węglem i byle gów... O gazie nikt nie słyszał. A teraz nagle smog 9o zgrozo w podlaskim również). Oj pismaki, pismaki, za parę groszy napiszecie wszystko !!!

G
Gość

No , gaz oczywiście ,zamknąć kopalnie ,a najlepiej oddać Niemcom za 1 zł .Potem placić za energię 10x tyle.AJ WAj i do przodu.Jeszcze tylko reklama gazu z "kataru" co w Świnoujściu zbudowano za mld euro magazyny i gotowe.

G
Gość
W dniu 07.02.2017 o 18:58, Roberto napisał:

Nareszcie czujemy się metropolią bo mamy własny bardzo trendy wielkomiejski smog. Co prawda 40 lat temu był kilka razy większy ale wtedy był nie modny. a pismaki mają o czym pisać.  Co za wiocha !!!

Myślę podobnie. Nasz smok leży w Karczach i na Wiosnę da o sobie znać  brrrr.  Ale to już nie jest śmieszne.

R
Roberto

Nareszcie czujemy się metropolią bo mamy własny bardzo trendy wielkomiejski smog. Co prawda 40 lat temu był kilka razy większy ale wtedy był nie modny. a pismaki mają o czym pisać.  Co za wiocha !!!

Dodaj ogłoszenie