MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bardzo lubię moich bohaterów

Rozmawiała Marta Gawina
Mariola Pryzwan była gościem konferencji CEN w Białymstoku
Mariola Pryzwan była gościem konferencji CEN w Białymstoku Andrzej Zgiet
Z Mariolą Pryzwan, bibliotekarką i znaną biografistką m.in. Anny Jantar, Marii Dąbrowskiej, Anny German, Zbigniewa Cybulskiego

Jest Pani autorką biografii kilka znanych polskich artystów, pisarzy. Którego bohatera lubi Pani najbardziej?

Lubię wszystkich swoich bohaterów, całą ósemkę. Przeważnie jednak najbliższy jest mi ten, o którym właśnie piszę. Teraz jest nim Zbigniew Cybulski, bo pracuję nad poszerzoną wersją książki "Cześć, starenia!". Ale moją ukochaną bohaterką jest niezmiennie Anna German.

Od czego zaczyna się spotkanie z danym bohaterem? Skąd czerpie Pani wiadomości o życiu danego artysty?

Zaczyna się od sympatii i dobrej znajomości biografii i twórczości wszystkich moich bohaterów. Gdy powstaje książka korzystam z różnych źródeł: kwerend bibliotecznych, muzealnych i radiowych, archiwów prywatnych. Jednak podstawą i najprzyjemniejszą częścią pracy biografa są rozmowy z tymi, którzy znali moich bohaterów. Jestem po prostu kimś, kto znajduje chęci i czas, żeby z ich słów i z całego zgromadzonego materiału zbudować opowieść.

Wśród Pani dzieł jest tylko jedna biografia pisarki dla najmłodszych Marii Kownackiej. Skąd taki wybór?

Maria Kownacka jest moją ulubioną pisarką z dzieciństwa. To właśnie jej "Plastusiowy pamiętnik", który dostałam w prezencie gwiazdkowym od mamy, kiedy byłam w pierwszej klasie, stał się moją ukochaną książką dzieciństwa. Był też pierwszą lekturą przeczytaną samodzielnie, bez pomocy mamy czy babci.

Często spotyka się Pani ze swoimi czytelnikami, O co najczęściej pytają Panią najmłodsi?

Rzeczywiście często spotykam się z czytelnikami, ale z dorosłymi bądź z młodzieżą. Z dziećmi mam niewiele spotkań. Raczej grzecznie słuchają albo opowiadają o sobie. A jeśli już o coś pytają, to najczęściej o to, czy znałam osobiście Marię Kownacką, ile mam lat i czy lubię czytać. Czasem pytają też, jakie jest moje ulubione imię i czy mam zwierzęta w domu.

Jakie książki na wakacje poleciłaby Pani naszym Czytelnikom.

Jestem wielką zwolenniczką literatury faktu - wspomnień, dzienników, biografii i listów. Dlatego dorosłym Czytelnikom polecam biografie, które wprowadzają w świat muzyki, filmu i literatury. "Dymna" i "Gajos" Elżbiety Baniewicz, "Uparte serce. Biografia Poświatowskiej" Kaliny Błażejowskiej, "Moich listów nie pal! Listy do rodziny i przyjaciół" Magdaleny Samozwaniec i dwie ostatnie mojego autorstwa "Bursztynowa Dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach" i "Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach". Te książki nie dość, że dają sporą wiedzę, po prostu dobrze się czyta. Najmłodszym polecam urocze i mądre książki Małgorzaty Strzałkowskiej, a szczególnie "Leśne Głupki" oraz "Leśne Głupki i coś", a także piękne i łatwe w odbiorze książki Doroty Gellner: "Wścibscy", "Zając" czy "Gryzmoł". Trochę starsze dzieci zachęcam do sięgnięcia po niezwykłą książkę Marcina Szczygielskiego "Arka czasu", która... No właśnie, nie zdradzę treści, powiem tylko, że lektura bardzo wciąga.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny