Barbara Szymańska, niewidoma: Nie mogłam głosować

  Barbara Szymańska, niewidoma: Nie mogłam głosować

  Marta Gawina

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Barbara Szymańska nie mogła oddać głosu. A chciała.

  Barbara Szymańska nie mogła oddać głosu. A chciała. ©fot. Marta Gawina

  Niewidomi zwracają uwagę. Proszę mi pomóc zagłosować tajnie. Z taką prośbą do swojej komisji wyborczej zwróciła się wczoraj Barbara Szymańska. Pomocy nie uzyskała.
  Barbara Szymańska nie mogła oddać głosu. A chciała.

  Barbara Szymańska nie mogła oddać głosu. A chciała. ©fot. Marta Gawina

  Zaskoczona nie jestem. Wybory dla osób niewidomych, takich jak ja, zawsze wyglądają tak samo. Nie ma tajności - mówi Barbara Szymańska.

  Do tej pory przychodziła głosować z osobą zaufaną, która za nią stawiała znak "x" przy danym kandydacie. Ale wczoraj pani Barbara przyłączyła się do osób niewidomych, które postanowiły zagłosować samodzielnie.

  Może przypadkowy wyborca

  O godz. 13 odwiedziła swój lokal wyborczy w gimnazjum nr 12 przy ul. Pietrasze.
  Tu przedstawiciele komisji pomogli pani Barbarze podpisać się na liście, odebrać kartę do głosowania. I wtedy zaczęły się schody. Bo nasza bohaterka zapytała komisję, jak ma zagłosować samodzielnie i tajnie.

  - Karty do głosowania nie są przystosowane do osób niewidomych. Mieliśmy już u siebie takiego pana, który przyszedł ze znajomą osobą. I ona za niego głosowała. My tego zrobić nie możemy - przyznaje jedna z przedstawicielek obwodowej komisji wyborczej.

  Dlatego zaproponowała Barbarze Szymańskiej pomoc. By przypadkowy wyborca zrobił to za nią. Szymańska się nie zgodziła. - Bo to już nie będzie tajne głosowanie, które przecież wszystkim gwarantuje konstytucja - przypomina.

  Dlatego nie zaznaczyła żadnego kandydata, nie podeszła do urny. Pustą kartę do głosowania zabrała ze sobą. - Proszę tylko o odnotowanie tego problemu w protokole komisji - zakończyła swoją wyborczą wizytę.

  Też mamy prawo

  Teraz ma nadzieję, że przez swoją postawę zwróci uwagę władz na osoby, które mają problemy ze wzrokiem. Nie jest ich mało. Tylko w naszym województwie to około dwóch tysięcy osób.

  - Nie chodzi nam o to, by nie było głosowania przez osoby zaufane. Są niepełnosprawni, którzy chcą takiego rozwiązania. Ale państwo powinno dać nam wybór. Chcę głosować tajnie i samodzielnie. Mogę to zrobić - przypomina Barbara Szymańska.

  Czy jest to możliwe? Jest. Bo i rozwiązań tego problemu nie brakuje. Wśród nich karty do głosowania w systemie Brajla, specjalna nakładka na taką kartę albo wybory przez Internet. To ostatnie rozwiązanie podoba się Barbarze Szymańskiej.

  - Odpowiedni program odczytywałby nazwiska kandydatów, a osoba niewidoma wskazywałaby tego właściwego - tłumaczy.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (11)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (11) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo