Baptyści znieważeni. Napis "Baptyści won! Katolicy górą" obok zboru

Krzysztof Jankowski krzysztof.jankowski@mediaregionalne.pl tel. 85 730 67 86
Ktoś, kto malował ten napis, użył symbolu INRI, czyli skrótu oznaczającego Jezusa Nazarejczyka Króla Żydowskiego - mówi pastor Karasiewicz
Ktoś, kto malował ten napis, użył symbolu INRI, czyli skrótu oznaczającego Jezusa Nazarejczyka Króla Żydowskiego - mówi pastor Karasiewicz Krzysztof Jankowski
Skandaliczny napis pojawił się w ostatnich dniach na jednym z budynków w pobliżu bielskiego Kościoła Chrystusowego w dzielnicy Parkowej. Pastor tego zboru uważa, że może to być próba skłócenia zamieszkujących miasto wiernych różnych religii. Sprawę bada policja. Służby miejskie szybko napis zlikwidowały.

Napis szkalujący baptystów pojawił się na budynku szaletu, który mieści się przy ul. Dubiażyńskiej i sąsiaduje z posesją, na której znajduje się świątynia Kościoła Chrystusowego. Drugi, wulgarny napis powstał 20 metrów dalej, na budynku gospodarczym zboru. By go namalować, wandale musieli wejść na ogrodzony teren prywatny.

- Pojawienie się obu napisów w jednym czasie to nie może być przypadek - mówi Henryk Karasiewicz,pastor Kościoła Chrystusowego w Bielsku Podlaskim. - Autorzy napisu podeszli do budynku z takiej strony, że nie mogli zostać przez nas zauważeni.

Inna sprawa, że wandale popisali się wybitną niewiedzą. Wierni Kościoła Chrystusowego nie są bowiem baptystami. Tych skupia Zbór Chrześcijan Baptystów, który mieści się w zupełnie innej części miasta. Łączy ich tylko fakt, że wszyscy są protestantami.

- Chcę wierzyć, że to był tylko bezmyślny wybryk, choć i tak jest to niepokojący sygnał - ocenia pastor Bartosz Kaczorek z Kościoła Chrześcijan Baptystów w Bielsku Podlaskim.

Wulgarnymi napisami zajęła się policja. - Rozpoczęliśmy postępowanie, które prowadzone będzie dwutorowo: w kierunku zniszczenia mienia oraz nawoływania do nienawiści na tle wyznaniowym - informuje mł. insp. Arkadiusz Sidorski, zastępca komendanta powiatowego policji w Bielsku Podlaskim.

Służby miejskie już zamalowały skandaliczny napis na budynku szaletu miejskiego. - Mamy nadzieję, że to był tylko odosobniony incydent, który nigdy się nie powtórzy - mówi Jan Radkiewicz, wiceburmistrz Bielska Podlaskiego.

Przedstawiciele bielskiego Kościoła Chrystusowego nie kryją smutku i zaskoczenia.- Przez tyle lat staraliśmy się wnosić do życia miasta jak najwięcej pozytywów, np. zajmowaliśmy się przekazywaniem żywności dla najbardziej potrzebujących. Cenimy współpracę z władzami oraz innymi działającymi tu Kościołami. Nigdy nie spotkaliśmy się z niechęcią - zapewnia pastor senior Konstanty Jakoniuk.

Pastorzy bielskich zborów podkreślają, że agresję zwykle budzi strach i niewiedza. - Różnorodność powinna być naszą siłą. Sposobem na uniknięcie takich sytuacji mogłoby być szersze uświadamianie ludziom różnorodności kulturowej i religijnej poprzez edukację - mówi pastor Bartosz Kaczorek. - W Łodzi raz w roku organizowano Dzień Kolorowej Tolerancji. Otwierano kościoły, kaplice i synagogi, w których można było zapoznać się z historią i kulturą danego wyznania. Może w Bielsku też warto pomyśleć o przygotowaniu takiego programu?

O Kościołach

Kościół Chrystusowy w Bielsku Podlaskim (przy ul. Prusa) jest zborem należącym do Kościoła Chrystusowego w Rzeczypospolitej Polskiej. To chrześcijański kościół protestancki nurtu ewangelicznego, wpisany do rejestru Kościołów i związków wyznaniowych ministerstwa administracji. Siedziba władz mieści się w Warszawie, a prezbiterem naczelnym jest pastor Andrzej Bajeński. Posiada około 5 tysięcy wiernych oraz kilkadziesiąt zborów i stacji misyjnych.

Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Bielsku Podlaskim (przy ul. Kazimierzowskiej) powstał w 1923 i jest najstarszym na Podlasiu. Należy do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej - kościoła protestanckiego o charakterze ewangelikalnym. Siedziba władz mieści się w Warszawie, a przewodniczącym Rady Kościoła jest pastor Mateusz Wichary. Liczy około 6,5 tys. wiernych, podzielony jest na 9 okręgów, które zrzeszają ponad 80 zborów oraz 30 placówek i stacji misyjnych.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Czup
W dniu 14.08.2013 o 17:50, Heniek napisał:

 Każdy może sobie myśleć co chce, żyjemy w wolnym kraju, gdzie można wierzyć w co się chce, nawet w wielkiego potwora spaghetti. Nic ci do tego! 

Szybko  będziesz  w wolnym  kraju,bez mieszkania  bez pracy  i bez pieniędzy  i bez ziemi ojczyznianej

G
Gość
W dniu 14.08.2013 o 20:53, Gość napisał:

Jutro prawosławni zdemoluja cmentarz zydowski i napiszą na murze "katolicy górą!". Poczytajcie sobie o Wołyniu a konkretnie co działo się kilkanaście lat przed ludobójstwem, powstawały organizacje, przedszkola, dwujęzyczność i wszystko pod szyldem prawosławia, następnie powstały już organizacje paramilitarne atakujące Polaków. Wszystko po kolei powtarza się. Zanim dochodzi do tragedii zawsze pojawią się jakieś znaki zapowiadające przyszłość.

Paranoicy tak mają, że nawet bohomazy na kibelkach przyszłość im zapowiadają.

 

G
Gość

Jednogo nie rozumiem dlaczego jeżeli to 'prawosławni' zdemolują to mają pisać katolicy górą !

G
Gość

Jutro prawosławni zdemoluja cmentarz zydowski i napiszą na murze "katolicy górą!".

 

Poczytajcie sobie o Wołyniu a konkretnie co działo się kilkanaście lat przed ludobójstwem, powstawały organizacje, przedszkola, dwujęzyczność i wszystko pod szyldem prawosławia, następnie powstały już organizacje paramilitarne atakujące Polaków. Wszystko po kolei powtarza się. Zanim dochodzi do tragedii zawsze pojawią się jakieś znaki zapowiadające przyszłość.

 

Z
Zb.Kacprzyński
W dniu 14.08.2013 o 14:36, Gość napisał:

Treść napisu z góry ma sugerować kto dokonał aktu wandalizmu, ta akurat prowokacja ma skommpromitować katolików więc na 99% zrobił to ktoś prawosławny.

 

NIE ŻRYJCIE SIĘ BO NAWZAJEM SIĘ POZJADACIE :ph34r: Zaprawdę powiadam Wam,nie ważne do jakiego kościoła należycie-zapamiętajcie,że wierzymy w jednego tego samego Jezusa Chrystusa i tylko wiara w niego, zbawi nas wszystkich.Tradycje, są to drogi poznania ewangeli świętej,Bóg to dopuszcza nam pogańskim narodom.Żydom było to zakazane, nam Bóg dał odwrotnie poganom abyśmy Boga kochali i wielbili na różne sposoby-w figórkach,ikonach,obrazach,procesjach,pielgrzymkach,tańcach,śpiewach i.t.p.


SŁYSZELIŚCIE,ŻE POWIEDZIANO,,MIŁUJCIE WSZYSTKICH NIEPRZYJACIÓŁ I MÓDLCIE SIĘ ZA NICH,KTÓRZY WAS PRZEŚLADUJĄ,ABYŚCIE SIĘ STALI DZIEĆMI, BOGA NASZEGO OJCA, KTÓRY JEST W NIEBIE''

g
gość

Placówki nie pracują bo jest ustawa ogólnopaństwowa. Mnie tylko ciekawi dla czego nie pracuje komunikacja miejska jak są święta prawosławne i katolicy którzy muszą pracować do pracy muszą naginać z buta.

G
Gość

Ludzie, czego się wyzywacie? Jesteście chorzy czy jak?

 

Grupka małolatów napisała durnotę a wy się podniecacie jakby ktoś wielką krzywdę wyrządził. 

 

 

G
Gość
W dniu 14.08.2013 o 15:34, Gość napisał:

Dostali tablice dwujęzyczne, język dodatkowy w urzędach a także cały zestaw festiwali kulturalnych ale to im już nie wystarcza. Biorą się za prowokacje i mazanie świątyń innych wyznań, co będzie jutro? Jeśli takie prowokacje nie będą ich satysfakcjonować to zaczną rąbać dzieci sąsiadów? Biada temu narodowi który nie widzi że hoduje sobie węża na piersi, a historia zawsze pokazywała że ten wąż w odpowiednim momencie zacznie kąsać tak jak na Wołyniu gdzie jednego tylko dnia 11 lipca 1943 roku spalonowo ponad 100 kościołów.

 

 

Dawno niczego nie prowokowałeś, a tu taka gratka, przyznaj się tu na forum, że to twoja robota, nisko upadłeś, że na kibelku wypocinami się popisujesz, Wklejasz ciągle ten sam tekst o kąsaniu na Wołyniu, który to z napisem na kibelku nic nie ma wspólnego, a wracając do Wołynia, puknij się w ten swój czerep i zadaj sobie jedno najważniejsze pytanie, dlaczego wycinali się wzajemnie wyznawcy duchowi religii  / grekokatolicy i katolicy / podlegających pod  duchowego przewodnika  rzymskiego papieża z Watykanu, kto ich tak skłócił, że do tego doszło

H
Heniek
W dniu 14.08.2013 o 15:53, gość napisał:

Polska jest katolicka Protestanci do Niemiec! i Holandii! zero tolerancji! p.s.niech protestanci powiedza co myśla o Papieżu! i wtedy sie wyjaśni cała prawda o nich! redaktorzy zapytajcie!

 


Każdy może sobie myśleć co chce, żyjemy w wolnym kraju, gdzie można wierzyć w co się chce, nawet w wielkiego potwora spaghetti. Nic ci do tego!

g
gość
W dniu 14.08.2013 o 15:34, Gość napisał:

Dostali tablice dwujęzyczne, język dodatkowy w urzędach a także cały zestaw festiwali kulturalnych ale to im już nie wystarcza. Biorą się za prowokacje i mazanie świątyń innych wyznań, co będzie jutro? Jeśli takie prowokacje nie będą ich satysfakcjonować to zaczną rąbać dzieci sąsiadów? Biada temu narodowi który nie widzi że hoduje sobie węża na piersi, a historia zawsze pokazywała że ten wąż w odpowiednim momencie zacznie kąsać tak jak na Wołyniu gdzie jednego tylko dnia 11 lipca 1943 roku spalonowo ponad 100 kościołów.

To jest Prawda! Zero tolerancji !Oni są nielojalni dla państwa Polskiego!

 

 Polska jest Katolicka!!! Niemcy nasz wróg śmiertelny jest Protestancki i tam niech się płodzą Niemce!!!

G
Gość

a mówią, że Bielsk mieszanina kultur, że się wszyscy tu nazwzajem szanują... 

jesteście porąbani, prawosławni węże?! o to chodzi w tym wszystkim, żeby sie nawzajem szanować i umieć ze sobą żyć w zgodzie bałwany, tym się powinniśmy wyróżniać a nie gryźć się wzajemnie!! stare dziadki wam nagadały jak to było za wojenki i wy dalej żyjecie tym co było prawie sto lat temu? 

paranoja jakaś i homofobia po prostu się szerzy

 

 

g
gość

Polska jest katolicka

 

Protestanci do Niemiec! i Holandii!

 

zero tolerancji!

 

p.s.niech protestanci powiedza co myśla o Papieżu! i wtedy sie wyjaśni cała prawda o nich!

 

redaktorzy zapytajcie!

G
Gość

Dostali tablice dwujęzyczne, język dodatkowy w urzędach a także cały zestaw festiwali kulturalnych ale to im już nie wystarcza. Biorą się za prowokacje i mazanie świątyń innych wyznań, co będzie jutro? Jeśli takie prowokacje nie będą ich satysfakcjonować to zaczną rąbać dzieci sąsiadów? Biada temu narodowi który nie widzi że hoduje sobie węża na piersi, a historia zawsze pokazywała że ten wąż w odpowiednim momencie zacznie kąsać tak jak na Wołyniu gdzie jednego tylko dnia 11 lipca 1943 roku spalonowo ponad 100 kościołów.

G
Gość

W ramach "podziękowań" za tę prowokację, katolicy powinni pomazać własne kościoły napisami typu "prawosławie albo śmierć" "śmierc lachom" "rezać panów" itd. Nie trzeba będzie szukać sprawców bo winni sami przecież "wskażą się" na murze.

g
gość

Tak, o na pewno prowokacja prawosławnych, Bielsk to jedna wielka prawosławna mafia (czyt. rodzina), tam jak nie jesteś prawosławny to masz przechlapane, wszędzie, w urzędach, w pracy, itp. Zrobią wszystko żeby wygonić stamtąd katolików i inne wyznania.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3