MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Banki zmniejszyły oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. To zaskoczenie. Gdzie najwyższe oprocentowanie w styczniu 2023?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Maksymalne oprocentowanie na lokatach promocyjnych wynosi obecnie 10 proc., jednak po spełnieniu określonych warunków
Maksymalne oprocentowanie na lokatach promocyjnych wynosi obecnie 10 proc., jednak po spełnieniu określonych warunków QuinceCreative / PixaBay
W ostatnim czasie większość banków pogorszyła oferty depozytów promocyjnych. Po raz pierwszy od kilkunastu miesięcy spadło średnie oprocentowanie kont i lokat oraz zmniejszone zostały kwoty maksymalne, które można zainwestować. Zdaniem analityków, na szybką poprawę nie ma co liczyć.

Spis treści

Średnie oprocentowanie kont i lokat w dół

Analitycy HRE Investments przekazali, że w styczniu br. średnie oprocentowanie promocyjnych kont i lokat spadło z 7,54 do 7,3 proc. To pierwszy od ponad roku miesiąc, w którym wynik ten okazał się słabszy.

Różnica, póki co może i wielka nie jest, ale apetyty oszczędzających przy dwucyfrowej inflacji wciąż są dalekie od zaspokojenia. Wciąż nie możemy ponadto mówić o trwałej zmianie trendu – ocenia HRE Investments.

Jeszcze w 2021 roku większość banków oferowała oprocentowanie liczone w promilach, lecz kolejne miesiące przyniosły spore zmiany. Pod koniec ubiegłego roku normą były już oferty na poziomie 6 proc., natomiast w przypadku promocji i po spełnieniu określonych warunków można było „upolować” około 8 proc. w skali roku. Warto zaznaczyć, że dane te nie uwzględniają tzw. podatku Belki.

Jak wynika z najnowszych danych, największy wzrost średniego oprocentowania najlepszych depozytów odnotowano między kwietniem a czerwcem 2022 roku. To wtedy skoczyły one z poziomu niecałych 3 proc. do ponad 5 proc.

Lokaty bankowe na słabszych warunkach

Oszczędzający nadal mogą trafić na atrakcyjne oferty, nawet 10 proc. w skali roku, jednak warunki tych programów uległy zmianie. Spadła między innymi kwota maksymalna, która wynosi już nie 50, a 30 tys. złotych. Część tych promocji wkrótce też ma wygasnąć.

W większości przypadków mamy za to do czynienia z pozostawieniem oferty bez zmian, wycofaniem niektórych produktów lub tez obniżeniem ich oprocentowania. Jeszcze miesiąc temu ofert, które kusiły stopą zwrotu na poziomie 8% lub więcej było 17. W pierwszym miesiącu 2023 roku takich ofert jest o 2 mniej. Więcej jest za to produktów z niższym oprocentowaniem. Te, których oferta nie przekracza 8%, stanowią już ponad połowę najlepszych depozytów – informuje HRE.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe – styczeń 2023:

 • Credit Agricole – oprocentowanie 10 proc., kwota maksymalna 30 tys. zł, okres lokaty 180 dni,
 • Citi Bank Handlowy – oprocentowanie 8,6 proc., kwota maksymalna 100 tys. zł, okres lokaty 4 miesiące,
 • Inbank – oprocentowanie 8,5 proc., kwota maksymalna 50 tys. zł, okres lokaty 2 miesiące,
 • Nest Bank – oprocentowanie 8,25 proc., kwota maksymalna 400 tys. zł, okres lokaty 2 miesiące,
 • Toyota Bank – oprocentowanie 8,20 proc., kwota maksymalna 10 x 40 tys. zł, okres lokaty 12 miesięcy,
 • BOŚ - oprocentowanie 8,01 proc., kwota maksymalna 500 tys. zł, okres lokaty 3 miesiące,
 • mBank - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 400 tys. zł, okres lokaty 3 miesiące,
 • PKO BP - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 200 tys. zł, okres lokaty 3 miesiące,
 • Bank Pekao - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 200 tys. zł, okres lokaty 6 miesięcy,
 • VeloBank - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 400 tys. zł, okres lokaty 3 miesiące,
 • ING Bank Śląski - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 400 tys. zł, okres lokaty 3 miesiące,
 • Bank Millennium - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 300 tys. zł, okres lokaty 90 dni,
 • VeloBank - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 150 tys. zł, okres lokaty 2 miesiące,
 • mBank - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 50 tys. zł, okres lokaty 3 miesiące,
 • Nest Bank - oprocentowanie 8,00 proc., kwota maksymalna 20 tys. zł, okres lokaty 6 miesięcy.

Decydując się na promocyjną lokatę, warto dokładnie prześledzić jej warunki. Przykładowo, w przypadku CitiKonta konieczne jest zapewnienie wpływu 2000 zł, marcu, kwietniu oraz maju. Jeszcze inne warunki stawia Inbank, kierując swoją ofertę tylko do nowych klientów, którzy nie posiadali tam wcześniej żadnych lokat. Większość promocyjnych ofert zawiera zatem pewne wymogi, które powinniśmy spełnić, by cieszyć się maksymalnym oprocentowaniem.

Koniec podwyżek stóp wpływa na oferty lokat

Styczeń 2023 to kolejny miesiąc, w którym stopy procentowe zostały utrzymane na tym samym poziomie. Zdaniem HRE to właśnie ta decyzja sprawiła, że banki wstrzymują się z podwyżkami oprocentowania. Niebawem stopy procentowe mogą nawet zostać obniżone, co z pewnością ucieszy kredytobiorców, ale wpłynie gorzej na oferty lokat.

Nie jest to dobra wiadomość, jeśli spojrzymy na realne wyniki rocznych lokat, czyli tych po uwzględnieniu podatku i inflacji. Chodzi tutaj o to, że spodziewane ruchy ze strony banków wpłyną negatywnie na walkę naszych oszczędności z inflacją. Ta zgodnie z prognozami NBP ma w ostatnim kwartale 2023 roku wynosić 8%. To znaczy, że dziś musielibyśmy założyć roczną lokatę na co najmniej 9,9%, aby zachować siłę nabywczą oszczędności – podkreśla HRE.

Obecnie oprocentowanie depozytów jest znacznie niższe od inflacji, która w lutym ma osiągnąć swoje maksimum, czyli 18,8 procent. Według prognoz na koniec tego roku wskaźnik spadnie poniżej 10 procent.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 7-8 lutego 2023 roku. To właśnie wtedy mogą zapaść kolejne decyzje dotyczące stóp procentowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Banki zmniejszyły oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. To zaskoczenie. Gdzie najwyższe oprocentowanie w styczniu 2023? - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny