Baner ONR wisi na szkole misjonarek. Dyrekcja nie komentuje

azdaAgata SawczenkoZaktualizowano 
Wojciech Wojtkielewicz
Uwolnić Basię P. I podpis: ONR. Taki baner wisi na ogrodzeniu szkoły prowadzonej przez zgromadzenie sióstr misjonarek Św. Rodziny im. Bł. Bolesławy Lament. To nie jest szkoła prowadzona przez miasto - mówi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta. I odsyła do kuratorium. Z kolei rzeczniczka tej instytucji dopytuje, czy sprawa naprawdę jest tak pilna, że trzeba się nią zająć jeszcze przed długim weekendem. Dyrektorka szkoły z "Porannym" nie chce rozmawiać. A przedstawiciele ONR - przyznają, że to ich dzieło.

Barbara P. to hajnowianka, obnosząca się ze swoimi nacjonalistycznymi poglądami. To siostra organizatora kontrowersyjnego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Jest prawomocnie skazana za podrapanie policjanta w 2016 podczas białoruskiej imprezy Kupalle w Białowieży. Wtedy grupa młodych osób zaczęła obrażać policjantów z patrolu. Funkcjonariusze postanowili zatrzymali jednego z najaktywniejszych mężczyzn. Na pomoc ruszyli mu koledzy, w tym Barbara P. Atakujący byli pijani i agresywni. Barbara P. zaczęła szarpać i drapać funkcjonariusza. Policjant obezwładnił ją i postanowił zatrzymać. Barbara P. była na tyle agresywna, że musiał ją skuć. Mama dziewczyny groziła i obrażała policjanta. Ona również została zatrzymana. W drodze na komendę obie panie nadal obrażały i groziły policjantom. Barbara P. zaczęła symulować złe samopoczucie, policjanci postanowili zawieźć ja do szpitala. Gdy policjant zaczął ją rozkuwać znów rzuciła się na niego z pazurami. Podrapała mu przedramiona, szyję i klatkę piersiową.

WIĘCEJ: Kobiety zaatakowały policjantów w Hajnówce. "Rzuciła się na mnie drapiąc klatkę piersiową"

Podczas rozprawy P. nie przyznawała się do winy, wręcz obarczała nią policjantów. Jednak sąd nie miał wątpliwości, co do jej winy. P. została skazana na 4 miesiące więzienia. Bez zawieszenia. W uzasadnieniu wyroku sąd odniósł się do patriotycznych przekonań na jakie powoływała się oskarżona.

Teraz Barbara P. siedzi w więzieniu. A narodowcy - wzywają do jej uwolnienia. Twierdzą, że Barbara P. jest więźniem politycznym, organizują w Hajnówce marsz w intencji jej uwolnienia. A kilka dni temu na ogrodzeniu szkoły prowadzonej przez siostry misjonarki w Białymstoku, w bardzo uczęszczanym miejscu nieopodal galerii handlowej zawisł baner "Uwolnić Basię P. ONR".

ONR to organizacja, delikatnie mówiąc, znana z radykalnych nacjonalistycznych poglądów i takich działań.

- Trudno to nawet skomentować. Taki napis, w centrum miasta, na ogrodzeniu szkoły - przyznaje Dariusz Szada-Borzyszkowski, białostocki społecznik, dla odmiany kojarzony z szerokimi horyzontami, akceptacją i tolerancją. - To przykre, że na instytucji edukacyjnej, jaką jest szkoła, niezależnie od tego, kto jest jej administratorem i właścicielem, takie rzeczy się wiesza. To i żałosne, i straszne.

- Spodziewałbym się, że zareagują rodzice. Ale baner wisi już kilka dni i nic się nie dzieje - mówi. - To straszne, że nikt na to nie reaguje. Straszne, że ktoś wydał zgodę na powieszenie tego banera.

Faktycznie - nic się nie dzieje.

Urszula Mirończuk, rzeczniczka urzędu miasta, podkreśla, że szkoła jest prywatna i nie miasto ją prowadzi. Odsyła do Kuratorium Oświaty. Z kolei rzeczniczka KO, Małgorzata Palanis, mówi, że śpieszy się na obchody 100-lecia niepodległości. - Czy sprawa jest tak pilna, że nie można poczekać z tym do wtorku? - pyta. Po 15 minutach jednak oddzwania. Mówi, że o sprawie dowiedziała się dopiero od "Porannego". - W szkole i placówce mogą działać stowarzyszenia, natomiast nie partie i organizacje polityczne. Prawo oświatowe mówi, że celem stowarzyszenia działającego w szkole jest wychowywanie, wzbogacanie działalności dydaktycznej szkoły.
Będziemy wyjaśniać tę sytuację. Nie mieliśmy wcześniej takiego sygnału - zapewnia.

Próbujemy więc skontaktować się z dyrekcją szkoły. Chcemy zapytać, czy wydała zgodę na wywieszenie baneru. A jeśli tak - to dlaczego. - Jest na obchodach 100-lecia niepodległości - słyszymy w słuchawce.
Próbujemy więc jeszcze raz, jeszcze i jeszcze.

- Jak siostra będzie chciała, to oddzwoni - mówi w końcu sekretarka. Niestety, telefonu od siostry Emanueli Marianny Szefel nie doczekaliśmy się. A numer do sekretariatu, już później, przez kilka godzin był zajęty.

Dodzwonić się też nie można było do białostockiego ONR. Po kilku godzinach oddzwonił rzecznik. Ale z zastrzeżeniem, by nie podawać jego personaliów. Bo - jak twierdzi, jest osobą prywatną.

Przyznał, że to jego organizacja wywiesiła baner. Jednak czy za zgodą dyrekcji szkoły - nie potrafił odpowiedzieć.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 2018. Polic...

Wideo

Materiał oryginalny: Baner ONR wisi na szkole misjonarek. Dyrekcja nie komentuje - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 49

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
W dniu 15.11.2018 o 22:45, Gość napisał:

I niech wisi. Ja twez na balkonie mam baner ONR. I co mi zrobicie?

Nic nie zrobimy, pomyślimy że jesteś głupi jak but z lewj nogi i nic więcej.
zgłoś
G
Gość

I niech wisi. Ja twez na balkonie mam baner ONR. I co mi zrobicie?

zgłoś
n
nie jestem robotem

To jest artykuł z jawnie antypolskim przesłaniem Już sam fakt, że autorka powołuje się na jakiegoś zacietrzewionego kodziarza, świadczy o jej intencjach. Co to za pretensje do szkoły, że na jej płocie wisi baner o treści nikomu nieuwłaczającej, podpisany przez legalną organizację? Czy jeżeli pojawiłoby się w tym miejscu ogłoszenie Porannego, też rozległby taki jazgot?

zgłoś
G
Gość
W dniu 12.11.2018 o 20:57, Gość napisał:

Dokładnie - to jeden z głównych kodziarzy w naszym regionie, któremu sa zupełnie obce takie cechy, jak: tolerancja i akceptacja osób mających inne poglądy polityczne niż on. Jak się widzi jego oblędny, nienawistny wzrok, gdy opowiada np. o PIS-ie, to nazywanie go społecznikiem jest po prostu nie na miejscu.

Ja jestem bardzo tolerancyjny. Uważam że nawet morderca ma prawo mieć pogląd wg którego może kogoś zamordować, bo akurat ma taki pogląd na kwestię mordowania.
Nikt mi nie może wypominać nietolerancji. Pogląd to pogląd, każdy może mieć jaki chce na każdą sprawę i chu... co komu do tego.
zgłoś
G
Gość

Identyczny baner wisi na obwodnicy Księżyna. Wisi..... mi też wisi...

zgłoś
G
Gość
W dniu 09.11.2018 o 21:32, Czytelnik napisał:

 "Dariusz Szada-Borzyszkowski, białostocki społecznik, dla odmiany kojarzony z szerokimi horyzontami, akceptacją i tolerancją."Cha Cha Cha toż ten Szada-Bożyszkowski to znany KOD-dziarzwszędzie wtyka nos tam gdzie tylko jest histeryczna opozycja. 

Dokładnie - to jeden z głównych kodziarzy w naszym regionie, któremu sa zupełnie obce takie cechy, jak: tolerancja i akceptacja osób mających inne poglądy polityczne niż on. Jak się widzi jego oblędny, nienawistny wzrok, gdy opowiada np. o PIS-ie, to nazywanie go społecznikiem jest po prostu nie na miejscu.

zgłoś
G
Gość
W dniu 10.11.2018 o 20:33, syjonizm na porannym kwitn napisał:

żydoffska wiki cha cha -napisze co się im żywnie podoba.Nawet że g-no to manna z nieba.

za nieudaczność i lenistwo polactwa odpowiadają w kolejności:
Ruscy
Żydzi
Niemcy
zgłoś
G
Gość
W dniu 10.11.2018 o 20:33, syjonizm na porannym kwitn napisał:

żydoffska wiki cha cha -napisze co się im żywnie podoba.Nawet że g-no to manna z nieba.

 


Żebyś trochę w życiu poczytał to być wiedział że Wiki nie jest źródłem. Tworzy jedynie hasła encyklopedyczne właśnie w oparciu o źródła, a te masz w przypisach. Też możesz ją tworzyć jak masz jakieś szersze pojęcie w  którejś dziedzinie wiedzy. Ale pewnie nie masz, więc pozostaje obarczanie swoją ignorancją innych narodów.

zgłoś
s
syjonizm na porannym kwitn

żydoffska wiki cha cha -napisze co się im żywnie podoba.Nawet że g-no to manna z nieba.

zgłoś
G
Góść

Podobnie jak inne polskie ugrupowania nacjonalistyczne w tym okresie Falanga w swojej publicystyce popierała także postulat ograniczenia przyjęć studentów pochodzenia żydowskiego na wyższe uczelnie (zmniejszenie ilości do 10% ogółu studiujących), . Uważała, że nierównomierny udział procentowy studentów żydowskich w stosunku do ich ogólnej liczebności, na uczelniach, hamuje dostęp do wykształcenia uboższej młodzieży polskiej.

RNR nie poprzestawał jednak na numerus clausus, postulował całkowity zakaz edukacji Żydów w polskich szkołach.

W kwestiach gospodarczych Falanga występowała przeciwko wolnemu rynkowi postulowała wprowadzenie gospodarki centralnie planowanej. Gospodarką miała zarządzać Polityczna Organizacja Narodu za pośrednictwem swoich sekcji zawodowych (pkt. 15-17). Postulowano także upaństwowienie każdego przedsiębiorstwa, w którym decydującym źródłem dochodu nie jest praca właściciela (pkt. 22).

 

Specyficzną cechą ideologii Falangi jako ugrupowania nacjonalistycznego było uznawanie polskości słowiańskich mniejszości narodowych np. Ukraińców, Białorusinów czy Litwinów (pkt. 14). Postulowano asymilacje tych mniejszości i walkę z jednostkami wrogimi Polsce. Odmawiano mniejszościom prawa do budowy własnego państwa, nie uznawano tych mniejszości za odrębne od Polski narody.

 

Nawet Wiki krzyczy, że ONR-Falanga to faszyści...A co dopiero przedwojenna prasa polska i to sanacyjna!!!!!!

Ale żeś chłopie się zapisał...

zgłoś
G
Góść
W dniu 10.11.2018 o 19:08, kartofle z marsa 2 napisał:

ONR-Falanga jako Konfederacja Narodu/Uderzeniowe Bataliony Kadrowe wszedł w 1943 r. w skład AK ONR-ABC stworzył Związek Jaszczurczy i wszedł w skład NSZ Nazywanie członków przedwojennego ONR "nazistami", "faszystami" jest analfabetyzmem historycznym i pachnie propagandą.

ONR- Falanga w zakresie organizacji, części ideologii i form zewnętrznych (elementy kultu wodza, pozdrowienie salutem rzymskim,stylistyka symbolów partyjnych itp.) wyraźnie nawiązywał dp faszyst. wzorów włoskich i niemieckich.

Program organizacji postulował budowę Katolickiego Państwa Narodu Polskiego. Państwo to miało być oparte na jednej, powszechnej, dobrowolnej i hierarchicznej Organizacji Politycznej Narodu. Wszystkie inne partie polityczne poza Organizacją Polityczną Narodu miały być zlikwidowane. Hierarchia w OPN miała być opartą na cechach charakteru, im "lepszy" charakter tym wyżej dana jednostka znajdowałaby się w hierarchii. Organizacja miała być "dobrowolna", ale działalność wszystkich innych partii miała być zakazana a udział w OPN był warunkiem zdobycia pracy i udziału w życiu społecznym, trudno więc mówić o dobrowolności.

Postulowano także powołanie Powszechnej Organizacji Wychowawczej, która wspólnie z rodziną, kościołem katolickim i armią miała wychować "nowy typ Polaka".

Punkt 13 programu regulował tzw. kwestie żydowską . Żydzi mieli być wg Falangi usunięci z Polski a ich majątki skonfiskowane przez państwo. Przed usunięciem Żydów mają być oni pozbawieni wszelkich praw obywatelskich i całkowicie odizolowani od Polaków. Program postuluje zakaz pracy Żydów dla Polaków, zakaz zatrudniania Polaków przez Żydów, zakaz posiadania przez Żydów udziałów w przedsiębiorstwach polskich.

zgłoś
k
kartofle z marsa 2

ONR-Falanga jako Konfederacja Narodu/Uderzeniowe Bataliony Kadrowe wszedł w 1943 r. w skład AK

 

ONR-ABC stworzył Związek Jaszczurczy i wszedł w skład NSZ

 

Nazywanie członków przedwojennego ONR "nazistami", "faszystami" jest analfabetyzmem historycznym i pachnie propagandą.

zgłoś
k
kartofel z marsa

1.ONR jest organizacją odwołującą się do katolicyzmu

 

2.  do tego nie jest to partia  tylko stowarzyszenie

 

3. baner nie zawiera treści stricte politycznych

 

4. wisi na terenie prywatnym więc co komu do tego

zgłoś
T
Tolerancyjny
W dniu 10.11.2018 o 16:47, Gość napisał:

90% to chyba przesada. A narodowosc ci prawoslawni maja rozna - Polacy, bialorusini, ukraincy. Ale jednak nie 90%. Sprawdze to dodam odpowiedz.

Myślę, że 90% "sympatków prawosławia" w Hajnówce to nie przesada. Po prostu w oficjalnych spisach nie przyznają się do tego. Wg GUSu w Polsce jest 156 tyś osób wyznania prawosławnego, a sam Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny podaje, że ma 504 tyś wiernych.

 

Czyli średnio tylko co 3 prawosławny oficjalnie przyznaje się do swojego wyznania.

zgłoś
G
Gość
W dniu 10.11.2018 o 14:02, Tolerancjyjny napisał:

Czy można być przekonanym, że katoliczka mieszkająca w Hajnówce, gdzie 90 procent to prawosławni, deklarujący narodowość białoruską, pogardzający "polaczkami", została obiektywnie potraktowana przez policjanta, prokuratora i sędziego, szczególnie w aspekcie skrajnie negatywnego nastawienie tamtejszej społeczności do Polskich Patriotów.

90% to chyba przesada. A narodowosc ci prawoslawni maja rozna - Polacy, bialorusini, ukraincy. Ale jednak nie 90%. Sprawdze to dodam odpowiedz.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3