MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bakterie Legionella w bloku przy Waszyngtona. Mieszkańcy nie mogą korzystać z wody wodociągowej

adek
Mieszkańcy bloku przy ul. Waszyngtona 12 w Białymstoku nie mogą korzystać z wody wodociągowej
Mieszkańcy bloku przy ul. Waszyngtona 12 w Białymstoku nie mogą korzystać z wody wodociągowej pixabay.com
Mieszkańcy bloku przy ul. Waszyngtona 12 w Białymstoku nie mogą korzystać z wody wodociągowej. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku wydał w tej sprawie komunikat.

W poniedziałek (16.09.2024) Spółdzielnia Mieszkaniowa Piaski zamieściła na swojej stronie internetowej komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku:

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w instalacji wewnętrznej wody ciepłej za węzłem cieplnym zaopatrującym budynek mieszkalny przy ul. Waszyngtona 12 w Białymstoku stwierdzono przekroczenie normatywu higienicznego w zakresie bakterii Legionella sp.
Wobec powyższego nie nalży korzystać z wody ciepłej z pryszniców oraz innych urządzeń korzystających z ciepłej wody wodociągowej wytwarzających aerozol wodno-powietrzny w wyżej wymienionym budynku do czasu przywrócenia jakości wody zgodnej z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7.12.2017 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294) w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Trwają działania naprawcze mające na celu przywrócenie jakości wody zgodnej z ww. rozporządzeniem.
Informacja obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Co to jest choroba legionistów?

Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które zabija 5 – 15% osób zakażonych. Choroba ta jest wywoływana przez bakterie Legionella. Bakterie Legionella mogą także wywoływać lżejsze choroby, jak gorączka Pontiac czy Lochgoilhead. Choroba legionistów zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej.

Objawy i diagnoza

Choroba zwykle rozpoczyna się do gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc. Między 25% a 50% zarażonych pacjentów cierpi też na biegunkę, a około 50% doświadcza splątania lub majaczenia.

Dokładna diagnoza wymaga przeprowadzenia testów laboratoryjnych, które często nie zostaną przeprowadzone, aż do powrotu gościa do domu.

Jak można zarazić się chorobą legionistów?

Chorobą tą zaraża się poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie Legionella w aerozolu, który może nie być widoczny. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie Spa. Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20°C do 45°C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych.

Przeczytaj też: Legionella w bloku przy ul. Wiejskiej w Białymstoku. Mieszkańcy powinni unikać kąpieli pod prysznicem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny