Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badanie Białystok Plus. Aż 10 tysięcy białostoczan dostanie zaproszenie na badania

Urszula Ludwiczak
Prof. Karol Kamiński i dr Anna Szpakowicz z Kliniki Kardiologii UMB biorą teraz czynny udział w przygotowaniach do uruchomienia badań Białystok Plus
Prof. Karol Kamiński i dr Anna Szpakowicz z Kliniki Kardiologii UMB biorą teraz czynny udział w przygotowaniach do uruchomienia badań Białystok Plus Wojciech Wojtkielewicz
To pierwsza taka akcja w Polsce. Tak naukowcy z Uniwersytetu Medycznego chcą sprawdzić stan zdrowia mieszkańców

Nigdy wcześniej nie było takiej inicjatywy w naszym mieście. Ani nawet w całej Polsce. To badanie Białystok Plus.

- Ma za zadanie ocenić stan zdrowia ludności na terenie miasta - mówi prof. Karol Kamiński, koordynator badań z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. - Jest to badanie unikalne, bo planujemy kompleksowo oceniać stan zdrowia, z użyciem całego panelu specjalistycznych badań i nowoczesnych technologii. Wzorujemy się na podobnych badaniach, które przeprowadził u siebie Uniwersytet w Greifswald w Niemczech.

W ramach Białystok Plus w ciągu 4 lat zostanie losowo wybranych około 10 tysięcy białostoczan, w wieku między 20. a 80. rokiem życia. Będzie to reprezentatywna próba dla społeczeństwa pod względem płci i wieku. Ci, którzy zdecydują się na udział w projekcie, zostaną bezpłatnie poddani kilkugodzinnym, nowoczesnym badaniom diagnostycznym, m.in. krwi, składu ciała, funkcji płuc i serca, dna oka, obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Takie kompleksowe badania uczestników będą powtarzane kilkakrotnie, co 5 lat.

- Tylko takie długofalowe działanie ma sens i może przynieść wymierne efekty - zaznacza prof. Kamiński. - Będziemy mogli w ten sposób sprawdzić, co wpływa na jakość życia tych osób.

- Taka wiedza może być wykorzystana do zapobiegania tym chorobom i poprawy organizacji ochrony zdrowia w mieście - zaznacza dr Anna Szpakowicz, pracująca przy projekcie.

Wyniki będą opracowywane naukowo, ale też otrzyma je bezpłatnie każdy uczestnik.

- Ale będą to tylko wyniki, bez określenia, że ktoś jest zdrowy lub chory - zastrzega prof. Kamiński.

Projekt jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i organizacyjnym, ale bardzo ważnym. Dlatego Uniwersytet Medyczny w Białymstoku liczy na wsparcie władz miasta, województwa, samorządu, a także NFZ czy ZUS.

Badanie pilotażowe Białystok Plus ma ruszyć wiosną 2016 roku. UMB ma pieniądze przyznane w ramach Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Na kolejne etapy uczelnia chce starać się o granty naukowe i pieniądze w ramach np. programów ministerialnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny