Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania UM i PB nad grzybem poliporoidalnym zostały opatentowane. Wynalazek ten może pomóc w leczeniu nowotworów

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Prof. dr. hab. Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z zespołem naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego badają lecznicze działania ekstraktu z grzyba poliporoidalnego. Na razie odkryli, że hamuje rozwój nowotworu jelita grubego.
Prof. dr. hab. Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wraz z zespołem naukowców z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego badają lecznicze działania ekstraktu z grzyba poliporoidalnego. Na razie odkryli, że hamuje rozwój nowotworu jelita grubego. Wojciech Wojtkielewicz
To może być prawdziwy przełom w nauce. Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Białostockiej prowadzą badania nad grzybem poliporoidalnym, powszechnie występującym w Puszczy Białowieskiej. Chcą wykazać korzystne działania jego ekstraktu na leczenie nowotworów jelita grubego. 19. sierpnia wynalazek uzyskał patent RP.

Patent pt. „Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie” został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z zespołem naukowym z Politechniki Białostockiej: prof. dr hab. Halina Car, dr Anna Sadowska, dr Mateusz Maciejczyk, dr hab. Arkadiusz Surażyński (UMB) oraz prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki (PB).

Według dr. hab. Haliny Car patent RP daje duże możliwości.

- Przede wszystkim daje nam to szansę, żeby jawniej mówić o naszych badaniach, ponieważ nasz wynalazek jest chroniony prawem własności intelektualnej. Taki patent pozwoli również na staranie się o dalsze dofinansowanie, które jest niezbędne do dalszej pracy - tłumaczy prof. dr hab. Halina Car z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Naukowcy wiążą ze swoim wynalazkiem spore nadzieje. Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, a konkretniej, z Korzeniowca sosnowego wykazuje potencjał przeciwnowotworowy w zakresie raka jelita grubego. Korzeniowiec sosnowy powoduje chorobę, która niszczy całe drzewostany, zwaną hubą korzeni. Naukowcy odkryli, że grzyb hamuje wzrost komórek nowotworowych. Na razie wykazuje efekty wobec raka jelita grubego.

- Chcemy też zbadać, czy działa na inne nowotwory - zdradza prof. dr. hab. Halina Car.

Prace nad wynalazkiem odbywały się w Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Instytucie Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej. W Instytucie Nauk Leśnych PB znajduje się bank, w którym przechowywane jest ponad 150 ekstraktów grzybów rosnących na drzewach Puszczy Białowieskiej.

- Naukowcy pracują bardzo intensywnie. Do współpracy zaprosiliśmy też badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytet Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Mam nadzieję, że uda nam się jak najdokładniej rozpoznać mechanizmy działania ekstraktu z tego grzyba i wykazać w szerszym zakresie jego korzystne działanie - dodaje prof. dr. hab. Halina Car.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny