Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wyniki badania religijności. Na Podkarpaciu najwięcej praktykujących wiernych

Anna Janik
Łukasz Solski
Znamy wyniki ostatniego badania religijności Polaków, przeprowadzonego w październiku ub. roku w 10 tys. parafiach w całym kraju.

W skali kraju diecezje tarnowska, rzeszowska i przemyska nadal dominują pod względem dominicantes, czyli liczby osób chodzących na niedzielne msze św. (ponad 60 proc). Dla porównania w diecezji łódzkiej to zaledwie 25,8 proc.

Spadek jest, ale niewielki

Ale w porównaniu do ubiegłego roku procent praktykujących spada. W diecezji tarnowskiej prawie o 3 proc., rzeszowskiej prawie o 4 proc., a przemyskiej prawie o 2 proc.

- To idzie w parze z tendencjami ogólnopolskimi, bo w skali kraju w porównaniu z ubiegłym rokiem również odnotowaliśmy spadek dominicantes o 1 proc. - wyjaśnia ks. Wojciech Sadłoń z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który przeprowadzał liczenie wiernych. - Ale nie mówimy o jakimś wielkim załamaniu wiary, spadek jest niewielki i stopniowy - uzupełnia.

Według autorów raportu przyczynami są głównie zmiany społeczne i demograficzne. Między innymi migracje do dużych miast, które osłabiają więzi rodzinne, kształtujące wiarę, wzrost dobrobytu, oddziałującego na sferę wartości i wreszcie współczesny sposób wychowania, w którym rodzice decyzję o praktykowaniu zostawiają dzieciom.

Dominuje religijny indywidualizm

W tym roku po raz pierwszy ISKK podał, ile osób formalnie wystąpiło z kościoła, czyli dokonało aktu apostazji. W 2011 r. w skali kraju było to 459 osób, z czego 4 z diecezji przemyskiej.

- Zestawiając te dane z liczbą bierzmowań, czyli 384 tys. w całej Polsce wychodzi na to, że apostazja jest zjawiskiem marginalnym, bardziej medialnym niż społecznym - tłumaczy ks. Sadłoń.
Zwłaszcza, że mimo kurczącej się liczby dominicantes zarówno w całym kraju, jak i na samym Podkarpaciu wzrasta odsetek communicantes, czyli osób przyjmujących Eucharystię. W diecezji tarnowskiej o 0,4 proc. To oznacza, że ci, którzy decydują się już na udział we mszy św. chcą pełniej w niej uczestniczyć i są bardziej zaangażowani. Jaki jest więc dziś nasz współczesny katolicyzm?

- Na pewno dynamicznie się zmienia, zwłaszcza na płaszczyźnie obyczajów. Miejsce tradycyjnych nabożeństw zajmuje indywidualne przeżywanie wiary, np. poprzez czytanie Pisma Św., działanie we wspólnotach religijnych, które spełniają określone potrzeby duchowe danej jednostki - dodaje duchowny.
Anna Janik

Praktyki religijne mieszkańców Podkarpacia:

Diecezja tarnowska:

Dominicantes
2011 r. 68,2 proc.
2010 r. 71 proc.

Communicantes
2011 r. 23,5 proc.
2010 r. 23,1 proc.

Diecezja rzeszowska

Dominicantes
2011 r. 62,7 proc.
2010 r. 67 proc.

Communicantes
2011 r. 17,9 proc.
2010 r. 18,3

Diecezja przemyska:

Dominicantes
2011 r.60,2 proc.
2010 r. 62 proc.

Communicantes
2011 r.16,8 proc.
2010 r. 17,1 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24