O programie
O programie
Misją programu “Prosto do Europy" jest natychmiastowe rozpoczęcie działań zmierzających do powstrzymania lawinowo rosnącej liczby dzieci, u których powstają i utrwalają się wady postawy oraz sukcesywna zmiana stosunku Polaków do własnego niekorzystnego dla zdrowia stylu życia.
Do Europy weszliśmy kilka lat temu. Aby czuć się w niej wygodnie i korzystać z pełni otrzymanych możliwości, musimy nauczyć się trzymać prosto...
Na podst. www.fundacjapolsat.pl
W Polsce wadę postawy ma co drugie dziecko. Jak jest w Sokółce dowiemy się już za kilka tygodni. Pod koniec listopada zaplanowane są badania ponad 2 tysięcy dzieci z całej gminy, właśnie dla oceny wad postawy.
Badania "Prosto do Europy" organizuje Fundacja Polsat. W naszej gminie partneruje jej Sokólski Fundusz Lokalny. W ubiegły czwartek w magistraciew odbyło się spotkanie robocze w tej sprawie.
- Projekt ten realizujemy już od kilku lat. Dlatego, kiedyś podczas gali, gdzie młodym ludziom wręczano dyplomy, zauważyliśmy, że oni podchodzą oni nie prosto, a krzywo. Wpadliśmy wtedy na pomysł zorganizowania takich badań u młodych ludzi - wyjaśnia Elżbieta Pomaska z Fundacji.
Zostaną dwie pracownie
Zbadanych zostanie poddanych pond 2 tysiące dzieci z gminy Sokółka w wieku 6-14 lat. Ich ostateczna liczba nie jest znana, bowiem każdy rodzic musi wyrazić pisemną zgodę na udział dziecka w badaniu. Przekonywać mają dyrektorzy szkół.
- Jesteśmy jedną z niewielu gmin, w których Fundacja Polsat organizuje takie badania. Dlatego tak ważne jest, żeby skorzystało z nich jak najwięcej dzieci. Miejmy nadzieję, że dyrektorom i nauczycielom uda sie nakłonić do badań jak najwięcej rodziców - mówi Maria Talarczyk, prezes SFL.
Bardzo ważne jest, że rodzice nie zostaną sami z wynikami badań. Jeśli będzie trzeba, organizator badań zapewni dalsze leczenie. Dodatkowo, te dzieci, u których lekarze stwierdzą wady postawy, będą czekały dwie kompletnie wyposażone specjalistyczne pracownie: - Nasz partner SFL musi znaleźć dwa pomieszczenia, by takie pracownie zorganizować. My zobowiązujemy się dostarczyć sprzęt, ale musimy mieć pewność, że będzie on używany i dostępny - podkreśla Pomaska.
Pomogą w miarę możliwości
Fundacja podkreśla, że może pomóc nie tylko w leczeniu 7 wad postawy, ale i w innych sytuacjach. Oczywiście w miarę swoich możliwości.
- Zależy nam na tym, żeby wyłowić to wszystko, w czym nasza fundacja może pomóc. Podczas badania, kiedy lekarz ogląda dziecko, mogą wyjść bardzo różne rzeczy. Mogą to być na przykład ślady znęcania się nad dzieckiem. Mieliśmy też na przykład taki przypadek, że podczas takiego badania okazało się, że jednemu chłopcu bardzo przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu duże, szpiczaste uszy. Pomogliśmy mu i został zoperowany - mówi Elżbieta Pomaska.
Badania w kilku miejscach
Badania w Sokółce zaplanowano na sobotę 29 listopada. Początkowo miały odbywać się tylko w Zespole Szkół Integracyjnych i Gimnazjum nr 1.
Podczas spotkania, stwierdzono jednak, że dołączy od nich jeszcze Zespół Szkół Ogólnokształcących. Być może część badań będzie przeprowadzonych na wsi. Ułatwiłoby to znacznie dotarcie do uczniów wiejskich szkół.
Badania będą przeprowadzali lekarze z tutejszych ZOZ-ów. Dotychczas zgłosiło się 13 lekarzy. Wszyscy lekarze zostaną wcześniej specjalnie przeszkoleni, jak należy wykrywać wady postawy przez dr hab. Jarosława Czubaka, szefa Kliniki Ortopedii w Otwocku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?