Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badacze z UJ opracowali substancję, która hamuje zakażenie koronawirusem? To duży sukces! Potrzebne są jednak kolejne badania

js
UJ: Znaleziono subtancję hamującą koronawirusa.
UJ: Znaleziono subtancję hamującą koronawirusa. Andrzej Banas / Polska Press
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego ogłosili, że opracowana przez nich substancja hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Mowa o inhibitorach polimerowych. Substancja ta skutecznie hamuje też zakażenie MERS-CoV. Prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, stwierdził – Opracowana przez nas substancja jest innowacyjna w skali świata. Teraz konieczne będą dalsze testy.

Naukowcy z UJ walczą z koronawirusem SARS-CoV-2. Mają duży sukces

Zespoły naukowców z UJ pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ) opracowali substancję o nazwie HTCC wspierającą zahamowanie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To wstęp do opracowania skutecznego leku na COVID-19.

Wykazano, że opracowane przez naukowców z UJ związki polimerowe stworzone na bazie chitozanu są w stanie wiązać się z białkiem Spike tworzącym koronę wirusa i zablokować jego oddziaływanie z receptorem komórkowym. W ten sposób możliwe jest zablokowanie wnikania wirusa do komórek.

Naukowcy z UJ pomagają w znalezieniu leku na koronawirusa SARS-CoV-2

Należy podkreślić, że HTCC nie jest obecnie zatwierdzony do stosowania u ludzi. W oficjalnym komunikacie UJ czytamy:

Wcześniejsze doświadczenia pokazują jednak, że wstępne badania u gryzoni wykazały, że po podaniu HTCC drogą wziewną nie obserwowano toksyczności ani pogorszenia się czynności płuc. Naukowcy są zdania, że wyniki są obiecujący pierwszym krokiem na drodze do opracowania leku.

Teraz konieczne jest znalezienie partnera komercyjnego lub instytucjonalnego – dzięki temu możliwe będzie wdrożenie badań prowadzących wprost do wyprodukowania skutecznego leku na COVID-19.

Raport opisujący działanie HTCC został udostępniony na darmowej platformie Biorxiv.

Warto dodać, że badanie naukowców z UJ wspierali naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Śląskiego Centrum Chorób Serca oraz naukowcy z zespołów badawczych z Chin.

Źródło: Onet, Uj.edu.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny