Badacze, pedagodzy i teoretycy wychowania z całej Polski rozprawiali o roli wolontariatu w procesie resocjalizacji

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
Podczas konferencji na UwB rozprawiano o roli wolontariatu w procesie resocjalizacji.
Podczas konferencji na UwB rozprawiano o roli wolontariatu w procesie resocjalizacji. Wojciech Wojtkielewicz
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Czy wolontariat może być formą resocjalizacji? Czy pomoc innym może zmniejszyć skłonności przestępcze wśród trudnej młodzieży? Co skłania młodzież do czynów przestępczych i jak im pomóc? Nad tymi kwestiami zastanawiali się prelegenci podczas Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Wolontariat drogą do praworządności. Metody twórczej resocjalizacji”. Spotkanie odbyło się w auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB.

Konferencja „Wolontariat drogą do praworządności. Metody twórczej resocjalizacji” powstała z inicjatywy Towarzystwa Salezjańskiego w Warszawie, współorganizatorem wydarzenia jest Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.

Jako pierwszy wystąpił ks. Piotr Sosnowski z Warszawskiej Inspektorii Salezjanów.

- Dziękuję wszystkim prelegentom, to daje nam nadzieję, że ta konferencja będzie bardzo mocna i wypromuje ideę wolontariatu w różnych miejscach w kraju - powiedział.

W swoim przemówieniu opowiedział o historii Towarzystwa Salezjańskiego, którego działania na rzecz pomocy innym ludziom uważa się za początki wolontariatu. Dzisiejsi salezjanie kontynuują ponad 167-letnią tradycję.

- Mamy wolontariuszy w świetlicach środowiskowych, klubach dla młodzieży. Animatorzy działają tam bezinteresownie. Są wolontariusze misyjni, to młodzi ludzie, którzy na kilka lat wyjeżdżają do krajów misyjnych, by tam pracować np. z dziećmi ulicy w krajach afrykańskich czy Ameryce Łacińskiej. Mamy także Salezjańską Organizację Sportową, wolontariusze pracują jako trenerzy, którzy poprzez sport kształtują charaktery młodych ludzi. Do tego ponad 50 szkół, w których pomagają nasi wolontariusze - wymieniał ks. Piotr Sosnowski.

Według niego wolontariat ma moc zapobiegania złu i pozwala być krytycznym wobec rzeczywistości. Pomaga też docenić wartość ludzkiego życia.

- Życzę, by to spotkanie uwrażliwiło nas na to, że każdy w pewnym sensie jest lub powinien być wolontariuszem, czyli człowiekiem, który bezinteresownie czyni dobro - zaznaczył.

Przyczynkiem do powstania konferencji był projekt „Wolontariat drogą do praworządności”, realizowany przez Towarzystwo Salezjańskie. Inicjatywa obejmuje szereg działań, od zakładania i prowadzenia ośrodków pomocy młodzieży, po szkolenia rodziców, pedagogów i psychologów w zakresie resocjalizacji. Projekt trwa od stycznia 2021 roku.

- Koncentrujemy się na osobach między 13 a 19 rokiem życia. To program edukacyjny i społeczny. Traktujemy w nim wolontariat jako najbardziej skuteczne narzędzie w kształtowaniu właściwych postaw u młodzieży i jako środek w zapobieganiu przestępczości - tłumaczyła Joanna Brzosko, koordynatorka projektu.

Przedsięwzięcie opiera się na 9 działaniach. Wśród jest powołanie 5 ośrodków wsparcia m.in. w Warszawie, Łodzi, Ełku. Pracownicy tych placówek oferują bezpłatne konsultacje ze specjalistami, pomoc w stawianiu pierwszych krokach jako wolontariusz, a także doradztwo zawodowe. Zainteresowanie takimi spotkaniami jest spore.

- Wykonaliśmy już ponad 1000 godzin konsultacji. Mamy długą listę oczekujących. Wsparciem objęte jest 200 osób - cieszyła się Joanna Brzosko.

Oprócz tego w ramach projektu organizowane są spotkania edukacyjne. Niektóre z nich adresowane są do młodzieży i dotyczą wiedzy z zakresu prawa i odpowiedzialności karnej. Inne zaś mają na celu szkolenie pedagogów, wychowawców i rodziców w postępowaniu z trudną młodzieżą.

Projekt potrwa do końca 2025 roku. Jego rezultatem będą badania naukowe, które wykażą wpływ działania wolontariatu na młodzież z problemami i zależności między pracą społeczną a skłonnościami przestępczymi.

W auli Wydziału Nauk o Edukacji UwB wystąpiło łącznie 9 prelegentów. Spotkanie odbyło się w sposób hybrydowy, część z nich prowadziła wykłady online, część stacjonarnie. Widzowie także mogli uczestniczyć w wydarzeniu, oglądając transmisję.

Program:

10:00 - 10:15 - inauguracja konferencji, ks. Piotr Sosnowski
10:15 - 10:45 - Badanie przyczyn i uwarunkowań przestępczości nieletnich oraz sposobów jej zapobiegania w oparciu o ideę wolontariatu - prezentacja założeń projektu pn. „Wolontariat drogą do praworządności”, Joanna Brzosko
10:45 - 11:15 - Wolontariat w perspektywie twórczej resocjalizacji, prof. Marek Konopczyński
11:15 - 11:45 - (Z)rozumieć młodzież, prof. Krzysztof Sawicki
11:45 - 12:30 - Twórcza resocjalizacja metodą pedagogiki cyrku jako praktyczne narzędzie świadczenia wolontariatu, mgr Anna Wojszel
12:30- 12:45 - przerwa
12:45 - 13:15 - Wolontariat jako forma aktywizacji zawodowej i społecznej młodzieży, dr Agata Butarewicz
13:15 - 14:00 - Wolontariat w Europie XXI wieku. Szanse rozwoju młodzieży, mgr Adam Banach
14:00 - 14:30 - Wychowawcza funkcja wolontariatu, mgr Maciej Żywno
14:30 - 15:00 - Międzynarodowy wolontariat wobec młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym w doświadczeniach Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS, mgr Marta Chomaniuk
15:00 - 16:00 - panel dyskusyjny

Wypieramy z naszej świadomości, że jest pandemia KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie