AZS Białystok - Aluprof Bielsko-Biała 0:3 (zdjęcia, wideo)

Walcząca na siatce o piłkę z Anną Kaczmar Małgorzata Właszczuk (z lewej) pokazała kilka udanych zagrań. Młodej białostoczance nie było jednak dane cieszyć się z wygranej ani w lidze, ani w Pucharze Polski. Fot. Wojciech Oksztol
Nie udało się zawodniczkom Pronaru Zeto Astwy AZS Białystok sprawić niespodzianki w starciach z Aluprofem Bielsko-Biała. Drużyna Wiesława Czai uległa faworytowi 0:3 w spotkaniu ligowym i 1:3 w Pucharze Polski.

Bolesna jest przede wszystkim porażka w Plus Lidze Kobiet, bo białostoczanki spadły na przedostatnie miejsce w tabeli i są poważnie zagrożone walką o utrzymanie się w play-out.

Aluprof do Białegostoku przyjechał pewien pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej, ale mimo to podszedł do potyczki ligowej bardzo poważnie.

- A dlaczego miałoby być inaczej? Z całym szacunkiem dla naszych przeciwników, ale z drużynami z dołu tabeli powinniśmy wygrywać wysoko - mówi przyjmująca ekipy z Bielska-Białej Dorota Świeniewicz. - Wiedziałyśmy, że w Białymstoku czeka nas dwumecz i dlatego chciałyśmy pierwsze spotkanie skończyć jak najszybciej - dodaje dwukrotna mistrzyni Europy.

Konkurenci wygrywali bez żadnych problemów

Takiej postawie nie dziwią się akademiczki.

- Aluprof nie po to jechał tyle kilometrów, by odpuścić spotkanie. Robiłyśmy, co było w naszej mocy, ale w decydujących fragmentach czegoś tam brakowało i silniejszy kadrowo przeciwnik to wykorzystywał - uważa rozgrywająca Pronaru Zeto Astwy Magdalena Godos. -- Szkoda tylko, że na innych parkietach z poważnym traktowaniem było różnie i nasi konkurentki w walce o utrzymanie się wygrywały bez najmniejszych problemów - dorzuca z żalem.

Naszej siatkarce chodzi o wyniki spotkań MKS Dąbrowa Górnicza z Centrostalem Bydgoszcz i Stal Mielec z Organiką Budowlanymi Łódź, zakończonych gładkimi wygranymi ekip z Mielca i Bydgoszczy.
Białostoczanki łatwo przegrały premierowego seta, w którym tylko na początku dotrzymywąły kroku rywalkom, ale nawiązały walkę w drugiej partii. Grając dobrze w przyjęciu i ofiarnie w obronie nasz zespół prowadził już nawet 17:12. Przyparte do muru liderki zmobilizowały się, wyrównały na 18:18, a potem przesądziły o wygranej. Trzecia odsłona była tylko formalnością.

W Pucharze urwały seta

Spotkanie pucharowe wielkiej stawki nie miało, bo w Bielsku-Białej Podlasianki przegrały 0:3 i trudno było myśleć o odrobieniu strat. Przyjezdne szybko wygrały pierwszego seta do 17, a potem walczyły już rezerwy obu ekip. Na szczęście siatkarki nie odpuściły i było trochę emocji. W drugim secie ambitne akademiczki odrobiły kilkupunktową stratę i niespodziewanie wygrały do 22. Na wyróżnienie zasłużyła Małgorzata Własczuk. Młodziutka siatkarka popisała się kilkoma mocnymi i skutecznymi atakami, a także blokami na rutynowanych rywalkach.

W pozostałych setach Aluprof nie pozwolił już sobie na wpadki i wygrał 3:1 (25:17, 22:25, 25:16, 25:18).

Wyniki 17. kolejki

Pronar Zeto Astwa AZS Białystok - Aluprof Bielsko-Biała 0:3 (19:25, 21:25, 14:25). Widzów: 600.

Pronar Zeto Astwa: Gierak, Ziemcowa, Godos, Szeszko, Wysocka, Cieśla, Saad (libero) oraz Gajewska i Starzyk.

Aluprof: Skorupa, Świeniewicz, Okuniewska, Horka, Barańska, Studzienna, Sawicka (libero) oraz Ciaszkiewicz 2, Waligóra, Kaczmar i Bamber.

MKS Dąbrowa Górnicza - Centrostal Bydgoszcz 0:3, Stal Mielec - Organika Budowlani Łódź 3:0.

Mecz rozegrany awansem: Gedania Żukowo - Muszynianka Muszyna 0:3.

Mecz: Gwardia Wrocław - PTPS Piła zostanie rozegrany dzisiaj.