Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awaria w BKM. Karta miejska nie działa przez wadliwe oprogramowanie

Adrian Kuźmiuk
Po przyłożeniu karty miejskiej załadowanej na trzy miesiące kasownik odczyta błąd karty
Po przyłożeniu karty miejskiej załadowanej na trzy miesiące kasownik odczyta błąd karty Wojciech Oksztol/Archiwum
Choć od jej wprowadzenia minęły już ponad dwa miesiące, system wciąż szwankuje. Od soboty pasażerowie, którzy załadowali swoje e-bilety na trzy miesiące, nie mogą z nich korzystać. Z powodu wadliwego oprogramowania kasowniki nie przyjmują karty.

Karta została odrzucona! Błąd Karty! - takie komunikaty pojawiają się na wyświetlaczu kasownika po przyłożeniu do niego nowo załadowanego biletu trzymiesięcznego.

Problemy z kasowaniem zaczęły się już w weekend.

- Przyłożyłem kartę do czytnika i usłyszałem odmowny dźwięk. Na ekranie wyświetlił się komunikat, że moja karta jest pusta - pisze nasz Czytelnik. - Koleżanka podpowiedziała mi, że może źle przykładam bilet lub jest to błąd w jednym autobusie. Już miałem szukać paragonu z punktu, w którym doładowałem kartę miejską i wyjaśniać to w BKM przy Składowej.

W poniedziałek i wtorek Białostocka Komunikacja Miejska otrzymała wiele podobnych sygnałów.

- Powstał błąd programowy, który powinien zostać naprawiony w ciągu dwóch dni - mówi Bogusław Prokop, dyrektor Zarządu Białostockiej Komunikacji Miejskiej. - W piątek wieczorem firma rozesłała do naszych kasowników w autobusach oprogramowanie, które miało wzbogacić poprzednie o dodatkowe funkcje. Ale okazało się, że wykupione bilety trzymiesięczne są odrzucane przez kasownik. Rozpoczęto już rozsyłanie nowego oprogramowania do autokomputerów i kasowników w autobusach.

System ma być gotowy pod koniec roku

Pasażerowie powinni przyzwyczajać się do korzystania z karty miejskiej, ponieważ papierowe bilety okresowe są wycofywane z obiegu. W poniedziałek sprzedano ostatnie o łącznej wartości około 200 tysięcy złotych.

- Pod koniec roku system ma działać bez żadnych zastrzeżeń, ale do tego czasu nie wiem, czy nie będziemy mieć jeszcze jakichś niespodzianek - mówi Bogusław Prokop. - Gdyby budowlańcy tak budowali domy, jak informatycy piszą programy, nie byłoby gdzie mieszkać.

Prezes Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej dodaje, że pasażerowie powinni uzbroić się w cierpliwość. Szczególnie w czasie nadchodzącej zimy, która może mieć wpływ na system.

- Elektronika różnie reaguje na silne mrozy występujące we wschodniej części Polski - mówi Dariusz Ciszewski, prezes KPKM. - A kontrolerzy powinni uwzględniać usprawiedliwienia pasażerów, którzy udowodnią, że kasownik nie działa. Nikomu przecież nie zależy na przysparzaniu zbędnych stresów.Technologia idzie do przodu w całej Polsce, a my powinniśmy za nią nadążyć.

E-bilet opanowuje Polskę

Bogusław Prokop dodaje, że takie miasta jak Częstochowa, Elbląg, Wejherowo, Mielec, czy Rybnik wprowadziły już zaawansowane rozwiązania związane z biletem elektronicznym. Choć dla pasażerów e-karta może wydawać się niepotrzebna, dla BKM przynosi szereg korzyści i po pewnym okresie dostarcza wielu potrzebnych danych, których nie można uzyskać w inny sposób.

- W 2007 roku próbowaliśmy przeprowadzić przetarg na firmę, która przebadałaby kompleksowo komunikację miejską - mówi Bogusław Prokop. - Kiedy firma dowiedziała się, jak szczegółowych danych musiałaby dostarczyć, zrezygnowała z podpisania umowy. Karta miejska pozwala nam uzyskać wszelkie potrzebne informacje.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny