Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 20godz.
  • 52min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Awantura o pomnik Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku. Radni PiS: Okres pandemii to zły czas na debatowanie o pomnikach

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
W projekcie uchwały jest mowa o tym, że prof. Władysław Bartoszewski był więźniem obozu niemieckiego Auschwitz, żołnierzem AK, uczestnikiem powstania warszawskiego, działaczem opozycji antykomunistycznej, historykiem, dyplomatą oraz przeciwnikiem dwóch totalitaryzmów:nazistowskiego i komunistycznego. Anatol Chomicz
To była chyba najdłuższa dyskusja w tej kadencji rady miasta. Radni PiS apelowali do prezydenta o wycofanie uchwały o budowie w Białymstoku pomnika prof. Bartoszewskiego. Ten wyjaśniał, że pomnik powstanie tylko wtedy jeśli znajdą się mieszkańcy, którzy złożą taki wniosek do budżetu obywatelskiego.

Powinniśmy szukać pieniędzy i dbać o ludzi żyjących, a nie w czasie trwania pandemii debatować o stawianiu pomników - apelowała Katarzyna Ancipiuk z PiS.

Jej klubowi koledzy komentowali podobnie. - Okres w jakim się znaleźliśmy jest wyjątkowy. Ludzie proszą o wsparcie i rozwiązania kryzysowe. Wielkim nietaktem jest dyskutowanie nad stawianiem pomnika działaczowi politycznemu akurat w czasie, gdy nasze życie paraliżowane jest przez epidemię - mówił Zbigniew Klimaszewski z PiS.

Czytaj też: [b]Czytaj też: Na sesji o pomniku dla prof. Bartoszewskiego. Prezydent Truskolaski: To głosowanie pokaże, kto jest przyzwoity[/b]

Chodzi o - zgłoszony przez prezydenta - projekt uchwały w sprawie postawienia w Białymstoku pomnika prof. Władysława Bartoszewskiego. W uzasadnieniu projektu jest mowa o tym, że "pomnik wraz z tablicą memoratywną oraz zagospodarowanie otoczenia, zostanie wykonany ze środków gminy". Co w dobie szukania oszczędności w budżecie wywołało oburzenie radnych PiS. Ale też radnego niezależnego Macieja Biernackiego, który stwierdził, że w żadnych okolicznościach nie powinno się budować pomników z budżetu miasta.

Czytaj też: [b]Czytaj też: Białystok i awantury o pomniki. Kłótnia o Lecha Kaczyńskiego, walka o napis Bóg-Honor-Ojczyzna. Teraz o Władysława Bartoszewskiego [TOP 10][/b]

Prezydent Tadeusz Truskolaski wyjaśnił, że pomnik powstanie tylko wtedy jeśli znajdą się mieszkańcy, którzy zgłoszą go do budżetu obywatelskiego i mieszkańcy, którzy poprą projekt w głosowaniu. Radni PiS zachodzili w głowę po co więc prezydent zgłosił projekt uchwały. - Mieszkańcy zgłosiliby projekt, przegłosowali i projekt byłby w ramach BO realizowany - dziwił się przewodniczący PiS w radzie miasta Henryk Dębowski.

Natomiast jego klubowy kolega Paweł Myszkowski podkreślał, że Władysław Bartoszewski nie był postacią krystaliczną. Wspomniał chociażby o określeniu "dyplomatołki", którego profesor użył swego czasu wobec PiS-owskich dyplomatów.

Podczas dyskusji pojawiło się sporo ataków personalnych. Paweł Myszkowski mówiąc o wspomnianych "dyplomatołkach" stwierdził, że obserwując konferencje władz miasta w czasach pandemii i ataki jakie są podczas tych konferencji prowadzone wobec oponentów politycznych, wie już skąd władze czerpią inspiracje. Wiceprezydent Rafał Rudnicki nie będąc dłużnym przytoczył tweet radnego wojewódzkiego PiS Sebastiana Łukaszewicza, w którym ten nazwał prezydenta Tadeusza Truskolaskiego "chamem z Kapic, który traci rezon" i oskarżył Myszkowskiego, że przekazał ten tweet dalej. Kiedy Paweł Myszkowski stwierdził, że tego nie zrobił, wiceprezydent przyznał, że mógł popełnić błąd, ale stwierdził, że wiele razy radny Myszkowski lajkował w sieci inne niepochlebne wobec prezydenta treści. Kiedy Rafał Rudnicki zaczął wzywać również Henryka Dębowskiego do opowiedzenia się, czy popiera wpis Łukaszewicza, głos zabrał prezydent Tadeusz Truskolaski.

- Prosiłbym już prezydenta Rudnickiego, by przestał mnie tak zaciekle bronić. Bo tak naprawdę do historii przeszedł ten co się trzy razy zaparł, a nie ten co trzy razy bronił. Skóra musi być gruba, szkoda tylko że mieszkańcy miejscowości, w której się urodziłem zostali też obrażeni, że są jacyś gorsi. Nazywam się Tadeusz Truskolaski, urodziłem się 62 lata temu w Kapicach Starych i jestem dumny z miejscowości, w której się urodziłem. I z tego co w życiu osiągnąłem będąc chłopcem ze wsi - stwierdził.

Według niego, jego wiejskie pochodzenie może tylko podkreślać drogę jaką przeszedł. - Tak samo zresztą jak bohater dyskusji - prof. Bartoszewski, który miał bardzo trudne, ale i piękne życie. Tak naprawdę nie dorośliśmy do tego, by to życie oceniać - mówił.

Odniósł się też do twierdzenia radnych PiS, że w dobie pandemii nie powinno się zajmować dyskutowaniem o pomnikach. - Nie znaczy to, że zajmujemy się obecnie tylko upamiętnieniem, a inne rzeczy zostaną zarzucone. To żaden argument. Czasu, który poświęcamy miastu wystarczy i na jedno i na drugie - mówił Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Ulica Władysława Bartoszewskiego w Białymstoku? Burzliwa dyskusja na sesji Rady Miasta Białystok

Do dyskusji włączył się też poseł Krzysztof Truskolaski, który przypomniał, że w 2017 roku grupa ponad 1000 mieszkańców zgłosiła się do większościowego wówczas w radzie miasta PiS z uchwałą obywatelską, by upamiętnić prof. Bartoszewskiego poprzez przyjęcie nazwy ulicy. A radni PiS odmówili przyjęcia takiej uchwały.

- Prof. Bartoszewski tworzył najnowszą historię. Był więźniem Auschwitz, działał we Froncie Odrodzenia Polski, Związku Walki Zbrojnej czy Armii Krajowej. Współorganizował Radę Pomocy Żydom "Żegota", brał udział w powstaniu warszawskim, otrzymał od dowództwa AK Srebrny Krzyż Zasługi oraz Krzyż Waleczny - wyliczał.

Radny KO Marcin Moskwa przypomniał zaś, że dla radnych PiS kontrowersyjna była nawet nazwa ulicy Wisławy Szymborskiej (w lutym przeciw uchwale głosował Paweł Myszkowski, a jego klubowi koledzy się wstrzymali - przyp. red.). - Państwo z niechęcią odnosicie się do wszelkich postaci historycznych. Chyba jedynym wyjątkiem jest Zbigniew Herbert. Dochodzę do wniosku, że nie macie w swoich szeregach osób o takim potencjale i zasługach jak prof. Bartoszewski - mówił.

Podkreślał też, że pomnik zostałby zrealizowany z budżetu obywatelskiego, który jest częścią budżetu miasta. - Natomiast wydzielenie części wydatków gminy na potrzeby BO jest ustawowym obligiem - stwierdził radny Moskwa.

Ostatecznie większościowe KO przyjęło projekt uchwały.

Tu oglądasz: Prywatne testy na koronawirusa możliwe, ale drogie

🔔🔔🔔

Wideo

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Czy przeczytałeś coś napisał? Jak możesz Duracza czy Chetnika stawiać w jednym szeregu z Bartoszewskim. Nie przejmuj się. Znaczenia Bartoszewskiego dla Polski nie będziesz musiał szukać w Internecie nawet za 100 lat, w odróżnieniu od innych zasłużonych obecnej ,,jedynie słusznej wladzy" np. takich jak macierewicz czy Sasin.

G
Gość

Pomniki to propaganda. Za sto lat znajdą się jakieś mocne kwity na Bartoszewskiego i trzeba będzie burzyć pomnik. Szkoda forsy na to. Nazywanie ulic nazwiskami też jest bez sensu. Kto za 50 lat będzie wiedział, kim był Bartoszewski. Ktoś z was wie, kim byli na przykład Chętnik Adam, czy Duracz Teodor? Większość ludzi, bez sprawdzenia w necie nie wie, ja też nie wiem, ale oni właśnie mają swoje ulice w naszym mieście.

G
Gość

Czy tzw radny Myszkowski, a właściwie politruk PISuarowy i jego banda z nadania kaczego oburzając sie na wypowiedź Pana Bartoszewskiego o ,,dyplomatolach" które to wg myszkowskiego eliminuje Go z uzasadnionej zasady postawienia Mu pomnika zapomniał o przerazliwym krzyku z trybuny sejmowej kaczek gęby o ,,kanaliach", ,,zdradzieckich mordach" i innych obrzydliwisciach. Czy myszkowski i jego krzykacze wystąpią teraz również o zamknięcie kaczek gęby do willi na Żoliborzu aż do jego ostatnich dni?. Jakież to polskie wiedzieć źdźbło w oku przeciwnika A nie widzieć,,dwóch wiez" we własnym.

G
Gość

Zajmijcie się w końcu spełnianiem obietnic !!! Gdzie obiecane drogi osiedlowe ???

G
Gość

jeden Truskolaski, tzw. Poseł chce ulicy Bartoszewskiego, a drugi pomnika dla Bartoszewskiego

R
Roman Mikołajczuk
25 maja, 21:34, Roman Mikołajczuk:

wszyscy politycy są siebie warci,cwaniacy i chwieje,nie jestem za Pis ani PO ani resztą sfory....bo to jest to samo zatrute jabłko tylko w innym opakowaniu...ale jeśli są stawiane pomniki kaczorowi ...no i pewnie z różnych względów słusznie to i innym to powinno się należeć

26 maja, 6:43, Gość:

czyli bartoszewski miał rację, że należysz tylko do bydła.....bydło głosować. "Nie bałem się Niemców, tylko Polaków", ale tu zył i pluł na Polaków, nie chciał mieszkać u Niemców

bydło to też pożyteczne zwierzęta o wiele bardziej jak ludzie......ty może nie jesteś bydłem ale takim myślącym inaczej który nie ma nic ciekawego do powiedzenia

G
Gość
25 maja, 20:08, Roman Mikołajczuk:

• Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków…

• Naród wspaniały, tylko ludzie [wulgaryzm].

25 maja, 20:07, Gość:

Polacy wg Bartoszewskiego to tylko bydło, a ci co chca to uhonorowac, nie sa Polakami. "Bydło głosować wiszczał z piana na gebie Bartoszewski. Cała Polska to widziała. Białystok z Adamowicza zrobił honorowego obywatela hahaha, a teraz kolejny Bartoszewski. Polacy miejcie honor i nie pozwólcie na to.

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-buczenie-i-gwizdy-na-powazkach-nie-pomagaly-apele-lektora,nId,1862076

R
Roman Mikołajczuk

wszyscy politycy są siebie warci,cwaniacy i chwieje,nie jestem za Pis ani PO ani resztą sfory....bo to jest to samo zatrute jabłko tylko w innym opakowaniu...ale jeśli są stawiane pomniki kaczorowi ...no i pewnie z różnych względów słusznie to i innym to powinno się należeć

R
Roman Mikołajczuk
25 maja, 20:08, Roman Mikołajczuk:

• Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków…

• Naród wspaniały, tylko ludzie [wulgaryzm].

25 maja, 21:07, Gość:

Polacy wg Bartoszewskiego to tylko bydło, a ci co chca to uhonorowac, nie sa Polakami. "Bydło głosować wiszczał z piana na gebie Bartoszewski. Cała Polska to widziała. Białystok z Adamowicza zrobił honorowego obywatela hahaha, a teraz kolejny Bartoszewski. Polacy miejcie honor i nie pozwólcie na to.

we wszystkim potrzebny jest umiar,tak jak przy ciśnieniu bo żyłka jeszcze pęknie

R
Roman Mikołajczuk
25 maja, 20:07, Roman Mikołajczuk:

Józef Piłsudzki....

• Konkurencja partyjna poszła u nas od pierwszej chwili istnienia państwa tak dziwacznie i tak ostro, a zarazem z tak wielką ilością kłamstwa i łajdactwa, że od razu zaczęło się wytwarzać to, co nazwałem: cloaca maxima. Każde nadużycie, każde łajdactwo było dobrym wtedy, gdy robił je członek partii własnej, złym zaś tylko wtedy, gdy robił je członek innej partii.

25 maja, 20:30, Gość:

Pisze się Piłsudski

a to ci ....tylko tyle....literówka ....a tyle zachodu

G
Gość
25 maja, 20:07, Roman Mikołajczuk:

Józef Piłsudzki....

• Konkurencja partyjna poszła u nas od pierwszej chwili istnienia państwa tak dziwacznie i tak ostro, a zarazem z tak wielką ilością kłamstwa i łajdactwa, że od razu zaczęło się wytwarzać to, co nazwałem: cloaca maxima. Każde nadużycie, każde łajdactwo było dobrym wtedy, gdy robił je członek partii własnej, złym zaś tylko wtedy, gdy robił je członek innej partii.

Pisze się Piłsudski

R
Roman Mikołajczuk

Józef Piłsudzki...

do polityki garną się ludzie ,którzy nic nie osiągneli a więc nieudacznicy i darmozjady.Polityka to dla nich deska ratunku ,mogą żyć godnie nie dając w zamian nic

R
Roman Mikołajczuk

• Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budownictwa państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy, żeśmy wychowali wśród siebie Polaków różnych gatunków…

• Naród wspaniały, tylko ludzie [wulgaryzm].

R
Roman Mikołajczuk

Józef Piłsudzki....

• Konkurencja partyjna poszła u nas od pierwszej chwili istnienia państwa tak dziwacznie i tak ostro, a zarazem z tak wielką ilością kłamstwa i łajdactwa, że od razu zaczęło się wytwarzać to, co nazwałem: cloaca maxima. Każde nadużycie, każde łajdactwo było dobrym wtedy, gdy robił je członek partii własnej, złym zaś tylko wtedy, gdy robił je członek innej partii.

R
Roman Mikołajczuk

Staś był zbyt młody, by zmiarkować, że podobne poglądy na złe i dobre uczynki wygłaszają i w Europie — nie tylko politycy, ale i całe narody.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3