Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aula Magna. Zespół Muzyki Dawnej Diletto i wirtuozi fletu podłużnego (zdjęcia)

(dor)
Zespół Muzyki Dawnej Diletto i wirtuozi fletu podłużnego
Zespół Muzyki Dawnej Diletto i wirtuozi fletu podłużnego Jerzy Doroszkiewicz
Tomasz Dobrzański i Marek Nahajowski wraz z białostockim Zespołem Muzyki Dawnej "Diletto" zagrali utwory Georga Philipa Telemanna, Antonio Vivaldiego i Giuseppe Sammartiniego. W finale wybrzmiał "IV Koncert Brandenburski" Jana Sebastiana Bacha.

Mistrz i uczeń wspólnie wystąpili przed białostocką publicznością, która niezawodnie przybyła do reprezentacyjnej Auli Magna Pałacu Branickich na kolejny koncert z cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku".

Sala to wymarzona dla słuchania kameralnych składów, choć momentami kopie historycznych fletów mogły być nieco zanadto wtopione w głośniejsze partie smyczków. "Koncert na dwa flety a-moll" Telemanna był prezentacją gry mistrza i jego ucznia - Tomasza Dobrzańskiego i Marka Nahajowskiego. Podobnie skonstruował swój koncert C-dur Antonio Vivaldi.

Fantastycznym, wręcz zapierającym momentami dech, był wirtuozerski popis wspomnianego Marka Nahajowskiego w "Koncercie fletowym F-dur" Giuseppe Sammartiniego. To również niezwykle dynamicznie zinstrumentowany utwór. Skala owej dynamiki wydobyta przez dyrygującą Zespołem Muzyki Dawnej "Diletto" jego szefową Annę Moniuszko, zachwycała.

Na finał koncertu Anna Moniuszko, od lat wraz z fundacją Pro Anima przygotowująca koncerty z cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku", zaplanowała przebojowy "IV Koncert Brandenburski" Jana Sebastiana Bacha. Tu obok dwóch wirtuozów fletu swoją grą na skrzypcach ubarwił interpretację klasycznego dzieła Zbigniew Pilch, jeden z najwybitniejszych skrzypków barokowych. Jest muzykiem o niezwykle szerokich zainteresowaniach. Obejmują one całość muzyki instrumentalnej od XVI do XXI w., ze szczególnym uwzględnieniem skrzypcowego idiomu wirtuozowskiego. Jako pierwszy w Polsce wykonał na skrzypcach barokowych wirtuozowskie koncerty Vivaldiego, Locatellego a także Haydna i Janiewicza.

Warto zauważyć, że Tomasz Dobrzański oprócz prowadzenia kursów mistrzowskich zajmuje się także kopiowaniem i rekonstrukcją dawnych instrumentów muzycznych, zaś Marek Nahajowski nagrał swoje interpretacje fantazji fletowych Telemanna.

Dzięki Pro Animie po raz kolejny białostoccy melomani mieli szansę usłyszeć rzadko wykonywane w Białymstoku utwory, w interpretacjach polskich mistrzów gatunku. Już 5 grudnia, w tej samej Auli Magna, będzie można usłyszeć koncertowe wykonanie opery Handla "Acis i Galatea". Jak zawsze - wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny