MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aula Magna. Pałac Branickich. Chór UMB, Zespół Muzyki Dawnej Diletto i soliści wykonają operę Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella

(dj)
Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Zespół Muzyki Dawnej Diletto i soliści wystąpią w Auli Magna pod dyrekcją Anny Moniuszko
Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Zespół Muzyki Dawnej Diletto i soliści wystąpią w Auli Magna pod dyrekcją Anny Moniuszko Jerzy Doroszkiewicz
Chór UMB, Zespół Muzyki Dawnej Diletto i soliści wykonają operę "Dydona i Eneasz" Henry’ego Purcella. To będzie kolejny koncert w Auli Magna Pałacu Branickich z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku.

- Fundacja "Pro Anima" serdecznie zaprasza na najbliższy koncert z cyklu "Muzyka Mistrzów Baroku", który dobędzie się w 27 października, o godz.19 w Auli Magna Pałacu Branickich - informuje Anna Moniuszko. - Jako,że tegoroczna edycja cyklu w dużej mierze ukierunkowana jest na prezentację dawnej muzyki angielskiej, wśród propozycji koncertowych nie mogło zabraknąć pierwszej opery angielskiej autorstwa „brytyjskiego Orfeusza” – Henry’ego Purcella.Jego „Dydona i Eneasz” po dziś dzień uważana jest za arcydzieło swego gatunku: Purcell ukazał w niej nie tylko swój niezwykły talent dramatyczny, lecz także zawarł całe bogactwo i specyfikę muzyki angielskiej, łącząc ją równocześnie z osiągnięciami ówczesnej opery kontynentalnej. Jego geniusz sprawił, iż "Dydona" niezmienne zachwyca i wzrusza kolejne pokolenia słuchaczy.

W najbliższą niedzielę zaprezentują ją znakomici soliści:Małgorzata Trojanowska – Dydona, Maciej Falkiewicz – Eneasz, Karolina Kuklińska – Czarownica, Marta Wróblewska – Belinda, Anna Wolfinger – Dama Dworu, , Małgorzata Piotrowska – Wiedźma I Paulina Osenko – Wiedźma II, Andrzej Klepacki – Żeglarz. Towarzyszyć im będzie Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz barokowa orkiestra wchodząca w skład Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto".

Całość poprowadzi dyrygent Anna Moniuszko

Na koncertowe wykonanie tej absolutnej perły muzyki barokowej organizatorzy zapraszają ze wstępem wolnym.

HENRY PURCELL – DYDONA I ENEASZ OPERA W WERSJI KONCERTOWEJ

Akt I

Odsłona 1
Królowa Kartaginy, Dydona, kocha Eneasza – wodza trojańskiej drużyny, która ocalała z pogromu zdobytej przez Greków Troi. Pierwsza dama dworu, Belinda, zapewnia Dydonę o wzajemności Eneasza, ale królowa na wszelki wypadek decyduje się przywitać go obojętnie.

Odsłona 2
Mieszkająca w lesie Czarownica pragnie zguby Dydony i całej Kartaginy. Wie, że na drodze do szczęścia królowej może stanąć jedynie misja Eneasza w kraju Latynów.

Akt II
Na cześć gości z Troi w lesie odbywa się polowanie. Chór intonuje pieśń, wspominając legendę o bogini łowów Dianie i rozszarpanym przez własne psy młodzieńcu Akteonie. Pojawiają się Dydona i Eneasz, jednak z powodu nadciągającej burzy królowa wraca do pałacu. Przed Eneaszem zjawia się posłaniec bogów Merkury, który przynosi mu rozkaz Jowisza – wódz musi natychmiast wyruszać, aby wypełnić misję w kraju Latynów. Nie wie, że rzekomy Merkury to w rzeczywistości jeden z demonów, służących przebiegłej Czarownicy.

Akt III
Czarownica cieszy się, widząc rozpacz królowej Dydony. Co prawda Eneasz wyraża gotowość sprzeciwienia się woli bogów i pozostania w Kartaginie, jednak dumna Dydony nie wyraża na to zgody. Woli umrzeć, niż poślubić człowieka, który śmiał pomyśleć o jej porzuceniu.

(Streszczenie libretta według „Przewodnika operowego” J. Kańskiego)

Wykonawcy:
Małgorzata Trojanowska – Dydona
Marta Wróblewska – Belinda
Anna Wolfinger – Dama Dworu
Andrzej Klepacki – Żeglarz
Maciej Falkiewicz – Eneasz
Karolina Kuklińska – Czarownica
Małgorzata Piotrowska – Wiedźma I Paulina Osenko – Wiedźma II
Chór Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
Orkiestra: Zespół Muzyki Dawnej Diletto
Anna Moniuszko – dyrygent

Kościół pw. św.Kazimierza. Koncert chóru Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny