Augustów. Konferencja o klastrach i polityce klastrowej

Redakcja
Augustów. Konferencja o klastrach i polityce klastrowej
Augustów. Konferencja o klastrach i polityce klastrowej
Ponad 200 kluczowych przedsiębiorców województwa podlaskiego spotkało się w Augustowie.

 W dniach 1-2 marca 2014 r. odbyła się tam konferencja Klastra Instytucji Otoczenia Biznesu pt. "Klastry i polityka klastrowa w Polsce, kierunki, szanse i wyzwania dla rozwoju. Innowacyjność przez klastry, jak wspierać rozwój i współpracę przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej UE”.

Konferencja w Hotelu Warszawa skierowana była do przedsiębiorców zrzeszonych w klastrach oraz zainteresowanych tematyką kooperacji w ramach inicjatyw klastrowych.
Głównym jej celem było przedstawienie korzyści wynikających z przynależności do powiązania klastrowego, możliwości rozwoju poprzez wspólne działania oraz przedstawienie kierunków, szans i wyzwań stojących przed inicjatywami klastrowymi. Przedstawione także zostały możliwości wprowadzania innowacyjności przez klastry, oraz wspierania rozwoju i współpracy przedsiębiorstw w nowej perspektywie finansowej UE.

W spotkaniu wzięło w niej udział ponad 200 kluczowych przedsiębiorców województwa podlaskiego, samorządów i uczelni. Podczas konferencji odbyło się wiele spotkań B2B, które z pewnością zainicjowały pierwsze rozmowy dotyczące możliwości współpracy przedsiębiorców z różnych branż. Przedsiębiorcy podejmowali rozmowy dotyczące nowych inicjatyw i projektów klastrowych oraz możliwości ich budowania. Padło też ważne pytanie: dlaczego inwestycje kierowane do branży budowlanej i spożywczej realizowane są  w województwach lubelskim i warmińsko – mazurskim, a nie na Podlasiu?

W konferencji udział wzięli posłowie, burmistrzowie miast, właściciele oraz prezesi firm. Nie mogło zabraknąć firm należących do kluczowych klastrów Polski Wschodniej: Wschodniego Klastra Budowlanego, Klastra Marek Turystycznych Polski Wschodniej oraz Wschodniego Okręgu Spożywczo-Przemysłowego i Klastra Informatycznego.
Podczas dwudniowej konferencji poruszono kilka ważnych tematów dotyczących klastrów i klasteringu.

bodio   Bartłomiej Bodio poseł na Sejm RP, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Klastrowej w swoim wystąpieniu przedstawił Założenia Polskiej Polityki Klastrowej oraz narzędzia wsparcia Klastrów w nowej perspektywie finansowej UE 2014-2020.
Wojciech Materna, prezes Klastra Firm Informatycznych  omówił temat „Klastry w Polsce – kierunki, szanse i wyzwania dla rozwoju, praktyczne doświadczenia liderów”, a Kazimierz Kożuchowski – burmistrz Augustowa przedstawił oczekiwania samorządu lokalnego w zakresie polityki klastrowej Państwa.

Bardzo duże zainteresowanie wzbudził blok dotyczący uwarunkowań systemowych i programowych okresu programowania 2014 – 2020.
Marcin Siedlecki – ekspert BiznesKlastra przedstawił Perspektywę 2014-2020 na poziomie krajowym i regionalnym. Karina Zalewska, Anna Danilczuk – ekspertki BiznesKlastra przedstawiły fundusze dla przedsiębiorców dostępne w ramach krajowych Programów Operacyjnych w latach 2014-2020 w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Anna Laskowska – ekspertka BiznesKlastra przedstawiła możliwości wsparcia rozwoju przedsiębiorstw w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w nowej perspektywie finansowej 2014-2020: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego, Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego oraz Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Łukasz Bilski – prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o., Koordynator Świętokrzysko-Podkarpackiego Klastra Energetycznego zaprezentował natomiast przykłady ponadregionalnej współpracy w ramach Klastrów.
A dr Wioletta Czemiel Grzybowska i dr Romuald Ziółkowski z Politechniki Białostockiej omówili współpracę nauki i przedsiębiorstw w ramach programu „Bon na innowacje”. Dr Romuald Ziółkowski przedstawił także ofertę współpracy Politechniki Białostockiej z MŚP.

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie