Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Audiodeskrypcja. Filmy przyrodnicze dla niewidomych.

Anna Kopeć
Jarosław Krawczyk nagrywa audiodeskrypcję
Jarosław Krawczyk nagrywa audiodeskrypcję
Audiodeskrypcja. Teraz niewidomi będą mogli dowiedzieć się, co pokazują filmy przyrodnicze.

Zobaczyć przyrodę. Zachody słońca, niespotykane gatunki ptaków i roślin, urokliwe strumyczki, leśne polany. Te i inne widoki dostępne są teraz także dla osób, które mają problemy ze wzrokiem. Piękno przygody mogą pojąć dzięki pasji kilku osób. Dostępne są już trzy nagradzane i doceniane dokumenty wzbogacone o specjalne opisy. To pierwsze w Polsce filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją..

Dla mnie te filmy są prawdziwym cudem, dzięki nim ponownie widzę, doświadczam zjawisk, które kiedyś widziałam. To tak, jakbym odzyskała wzrok - ze wzruszeniem tłumaczy Barbara Szymańska z białostockiej Fundacji Audiodeskrypcja po seansie filmu przyrodniczego "Moczary i uroczyska" opatrzonego specjalnym opisem lektora.

Fundacja Audiodeskrypcja wspólnie z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych zrealizowały unikatowy projekt "Usłyszeć przyrodę". Efektem współpracy są trzy pierwsze w Polsce dokumentalne filmy przyrodnicze z audiodeskrypcją. Dodatkową ścieżką dźwiękową zostały opatrzone "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" oraz "Na skraju lasu". Są to najbardziej obsypane nagrodami produkcje Tomasza i Michała Ogrodowczyków - filmowców z Leśnego Studia Filmowego Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

Adiodeskrypcja pomaga niewidomym

- Nasze filmy odbierane są przez widzów jako wyjątkowe, ponieważ jesteśmy leśnikami i czujemy to niezwykłe tętno lasu, znamy zwyczaje zwierząt, wiemy też, jak pracować w symbiozie z przyrodą, tak by jej nie szkodzić - wyjaśnia Tomasz Modliński. - W tych filmach to natura jest reżyserem, często kapryśnym i wyjątkowo wymagającym. Czasami na tę jedną scenę czeka się miesiącami.

Teraz także osoby niewidome i słabowidzące mogą zrozumieć treść tych filmów. Dzięki precyzyjnie dobranym słownym opisom mogą wyobrazić sobie wyjątkowe zjawiska przyrodnicze, unikatowe gatunki zwierząt i ptaków, dostępne tylko nielicznym.

- Audiodeskrypcja otwiera osobom niewidomym oczy, dotychczas zmrużone lub zamknięte - mówi Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji Audiodeskrypcja. - W filmach przyrodniczych jest to o tyle ważne, że wreszcie możemy poznać treść tego, co znajduje się na obrazie, a nie wysłuchać tylko opowiadania narratora.

Znane głosy pomagają niewidomym

Pomysłodawcą projektu "Usłyszeć przyrodę" jest współpracujący z Fundacją Audiodeskrypcja leśnik Jarosław Krawczyk - pasjonat audiodeskrypcji, pracownik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Razem z Marcinem Laskowskim przygotowali i przeczytali opisy poszczególnych scen, wykorzystując przerwy w narracji znanych polskich lektorów: Krystyny Czubówny i Janusza Szydłowskiego.

- Można powiedzieć, że jest to opisanie obrazu słowem - mówi audiodeskryptor. - Każdą scenę dokładnie się ogląda, zatrzymuje i opisuje to, co kamera zarejestrowała.

Filmy z audiodeskrypcją "Moczary i uroczyska", "Rok w puszczy" oraz "Na skraju lasu" można obejrzeć na kanale Lasów Państwowych w serwisie YouTube. Dostępne są także na płytach dvd w sklepie internetowym Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny