Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Atrakcje Muzeum Wojska w Białymstoku z okazji 104. rocznicy wyzwolenia miasta (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie w replice munduru z czasów walk o niepodległość. Do wyboru były trzy: podporucznika Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, mundur legionisty oraz ułana noszony w okresie 20-lecia międzywojennego
Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie w replice munduru z czasów walk o niepodległość. Do wyboru były trzy: podporucznika Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, mundur legionisty oraz ułana noszony w okresie 20-lecia międzywojennego Urszula Łobaczewska/ Polska Press
Bezpłatne zwiedzanie wystaw, patriotyczna fotobudka, kiermasz książek i gadżetów muzealnych oraz zewnętrzna instalacja poświęcona bohaterom walk o niepodległość. To główne atrakcje przygotowane przez Muzeum Wojska w Białymstoku z okazji rocznicy wyzwolenia miasta.

- To jest replika karabinu mauser, a to szabli - nie mylić z mieczem - mówi rezolutny 10-letni Jan Łętowski opisując dostępne przy fotobudce rekwizyty. Przyznaje, że interesuje się historią pierwszej i drugiej wojny światowej. - Czytam książki, zbieram informacje w internecie. Chodzę też do muzeum. Bo to o czym czytam, mogę zobaczyć na żywo, dotknąć, wziąć do ręki, a nawet założyć mundur - tak, jak dziś.

Czytaj też:

Chłopiec i jego tata byli jednymi z pierwszych gości, którzy w niedzielę (19.02) odwiedzili Muzeum Wojska w Białymstoku. Była to data szczególna, bo 104. rocznica wyzwolenia Białegostoku. Z tej okazji placówka przygotowała dla zwiedzających wyjątkowe atrakcje.

Główna znajdowała się w sali edukacyjnej. Była to fotobudka. Chętni mogli zrobić sobie zdjęcie w replice munduru z czasów walk o niepodległość. Do wyboru były trzy: podporucznika Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera (stylizowany na francuski Blue Horizon z polskimi emblematami) z czapka rogatywką, szary mundur legionisty Józefa Piłsudskiego z maciejówką z orzełkiem oraz oficerski mundur ułana noszony w okresie 20-lecia międzywojennego. Drukowane na pamiątkę czarno-białe zdjęcia z fotobudki stylizowane były na pocztówki z lat 20. poprzedniego wieku.

- Białystok świętuje niepodległość dwa razy: 11 listopada i 19 lutego - uśmiecha się Tomasz Czyżewski z Muzeum Wojska w Białymstoku. - Stąd zawsze staramy się proponować atrakcyjne wydarzenia, żeby jak najwięcej białostoczan nas odwiedziło i poznało historię miejsca, w którym żyją.

Zobacz także:

W specjalnym niedzielnym programie muzeum znalazło się też m.in. bezpłatne zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, kiermasz książek i gadżetów muzealnych. Pierwsze 300 osób otrzymało w prezencie biało-czerwone flagi.

Przed budynkiem, na Skwerze Armii Krajowej, stanęła dodatkowo instalacja artystyczna „1919”. Wystawę poświęconą bohaterom lutowych wydarzeń będzie można oglądać jeszcze przez miesiąc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny