Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ATB. Wendy. Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej na podst. powieści Piotruś Pan (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Nauka latania według Wendy, czyli spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej „Wendy” na podst. powieści Piotruś Pan to kolejna frapująca propozycja teatralna dla całych rodzin.

Wychowani w polskiej tradycji i kulturze niekoniecznie musimy przepadać za opowieścią o Piotrusiu Panie, ale takie określenie faceta, który nie chce dorosnąć zna chyba każdy. I nie ma w nim niczego dobrego. Zatem czy warto poświęcić trzy kwadranse z życia, a w dodatku zabrać do teatru nawet sześciolatki? Oczywiście! Bo magia, jaką tworzy na scenie pięcioro studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej dowodzi siły teatru i uruchamia pokłady wyobraźni. A przy tym – umówmy się – dzieci dziś pewnie więcej rozumieją z historii „Piratów z Karaibów”, a na ekranach telewizorów widziały niejedną romantyczną scenę, by doskonale zrozumieć wielowątkową akcję bajki, która wzorem szkolnej lekcji nie dość, że trwa dokładnie tyle ile trzeba, to jeszcze zmusi do refleksji zarówno rodziców jak i ich pociechy.

Szczęśliwe będą też feministki – te w podkolanówkach i te wojujące o różne swobody podczas protestów. Bo postać Piotrusia Pana widzowie poznają dzięki przygodom Wendy – dziewczynki, która dała się porwać urokom Nibylandii, przeszła naukę latania (ech ta Erika Jong), by wreszcie od prania skarpetek wiecznym chłopcom pójść w tango z kapitanem Hakiem. A co! Ale na razie wracam na ziemię, a właściwie do Nibylandii. Dzięki pomysłowej scenografii Agaty Soboczyńskiej, przy okazji z wdziękiem kreującej postać Wendy, widzowie zetkną się i z teatrem cieni, i z wspomnianą sztuką latania. Będą na pirackim statku, zobaczą syreny, a że ci mali, jak się domyślamy, są nieźle w świecie kina wyedukowani, to i sceny walki Piotrusia z Hakiem zobaczą w wersji „Kill Bill slow motion”. W przedstawieniu dyplomowym nie brakuje też scen prawdziwego fechtunku – jak piraci, to piraci. I oni, i chłopcy zamieszkujący Niblandię grają śpiewająco czy raczej śpiewają grając, w dodatku piosenki skomponowane przez jednego z nich – Macieja Cempurę z tekstami Dariusza Czajkowskiego. Smutny song o wątpliwych , zdaje się, urokach bycia wiecznym chłopcem jest świetnym przygotowaniem do puenty. Jakiej? No właśnie, że kiedyś trzeba zdjąć krótkie majteczki. Oczywiście w przenośni, bo i dziś i dostojni 70-latkowie paradują po mieście w takich gaciach, ale niech im tam – pewnie doskwiera im lato.

Za to Wendy, ta z baśni studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej opartej o powieść J.M. Barriego „Piotruś Pan” w tłumaczeniu M. Słomczyńskiego, na podstawie adaptacji A. Klucznika po krótkim romansie z lataniem, chce wrócić do siebie, na ziemię, czy tę zwyczajniejszą stronę świata. Czy dlatego, że romans z Piotrusiem Panem, choć wyidealizowany i wyśpiewany sprowadza się do wiecznej zabawy, czy też z obawy przed zgorzkniałym, choć bardzo męskim kapitanem Hakiem, tak czy inaczej – z podfruwajki (i to w dosłownym znaczeniu) w Nibylandii zmienia się w kobietę, która chce sama o sobie decydować. Jak zdecyduje? Czy nauka latania odejdzie w zapomnienie, a Wendy zacznie twardo stąpać po ziemi? Koniecznie trzeba sprawdzić osobiście, szczególnie, że spektakl skrzy się od świetnych piosenek i znakomitej, momentami nawet smooth jazzowej, muzyki ilustracyjnej w aranżacjach Marcina Nagnajewicza. Są jeszcze pojedyncze bilety na spektakle, a na 25 lipca podobno całkiem sporo. Polecam.

reżyseria: Zespół
opieka artystyczna: Jacek Dojlidko, Agnieszka Makowska
scenografia: Agata Soboczyńska
konsultacje scenograficzne: Julia Skuratova
reżyseria świateł: Maciej Iwańczyk
muzyka: Maciej Cempura
konsultacje muzyczne, aranżacja: Marcin Nagnajewicz
teksty piosenek: Dariusz Czajkowski
występują: Agata Soboczyńska, Maciej Cempura, Tomasz Frąszczak, Mateusz Stasiulewicz, Maciej Zalewski
projekt plakatu: Martyna Markowska
zdjęcia: Jarosław Stasiulewicz
obsługa techniczna: Wojciech Żukowski, Krzysztof Matosek
wiek: 6+
czas trwania: 45 min

Wendy - spektakle

20 lipca, godz. 10.00

21 lipca, godz. 17.00 – PREMIERA

22 lipca, godz. 16.00

24 lipca, godz. 10.00

25 lipca, godz. 10.00

26 lipca, godz. 10.00

27 lipca, godz. 10.00

28 lipca, godz. 16.00

29 lipca, godz. 16.00

Rezerwacje przyjmowane są pod tel.: 85 743 54 53 (codziennie w godz. 9.00-19.00)

Bilety: od 10 do 20 PLN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny