Nasza Loteria

ATB. Marek Idzikowski. Elżbieta Chowaniec - Gardenia, czyli dulszczyzna wiecznie żywa (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
ATB. Marek Idzikowski - Gardenia
ATB. Marek Idzikowski - Gardenia Jerzy Doroszkiewicz
Znakomity tekst Elżbiety Chowaniec wyreżyserował Marek Idzikowski. W cztery pokolenia pewnej krakowskiej rodziny w teatrze szkolnym Wydziału Sztuki Lalkarskiej ATB wcieliły się: Zofia Straczycka, Karolina Mazurek, Katarzyna Pilewska, Aleksandra Sapiaska.

Sprowadzona do trzech krzeseł scenografia, niemal statyczne światło, publiczność, którą mogą widzieć aktorki i niemal nagi tekst, jaki napisała Elżbieta Chowaniec. I starczy.

Bo Polska i polska publiczność słowem jest silna. Jedni kochają teatr wizualny, pełen symboli, inni chcieliby usłyszeć historię. "Gardenia" Chowaniec może być i o dziedzicznym alkoholizmie kobiet, i o powtarzalności nie najlepszych życiowych wyborów. Ale też o facetach. Oficerach, którzy za nic mają honor, prostakach, którzy nade wszystko preferują libacje, dziwkarzach i pijakach. Ale nie złodziejach. Bo "Gardenia" to także dowód kobiecej siły, zaradności, nie do końca polskiego zmysłu do handlu. Handlu także dziedziczonego z pokolenia na pokolenie, jako sposobu na lepsze życie w komunie, na dostęp do mitycznych dóbr z Pewexu.

Jest przedwojenna idylla i symbiotyczne życie Żydów i Polaków w mieszczańskim Krakowie, jest hitlerowska okupacja, konspiracja, więzienia i gwałty Niemców na Polkach. Są lata powojenne, kiedy jedni ukrywali się przed bezpieką, by nie zgnić w w więzieniu za walkę z okupantem, inni - korzystając z wojennej zawieruchy - ukrywali się przed własnymi rodzinami, dziećmi, rozpoczynali nowe życie, nie rozliczając się z poprzednim.

Jest powojenna bieda, ciężka praca ponad siły i jest stan wojenny z godziną policyjną. I jest ta upragniona wolność, kiedy prawnuczka głównej bohaterki wreszcie może wyrwać się z Krakowa, wyjechać na studia ( w domyśle do Warszawy), dostać pracę w korporacji, kupić a uczciwie zarobione pieniądze mieszkanie. I jej też potrzebna będzie terapia, bo podobnie jak prababka babce, a babka jej matce, jedna drugiej wkodowywały, że są gorsze. Mimo, że przed- i powojenne pokolenia chlały, to jedyna trzeźwa w tej familii jest zła, bo... nie chce wziąć ślubu z facetem, który dba o porządek i przynosi co niedzielę kwiaty. Pewnie gej - kwituje prababka. Zatem krakowska dulszczyzna górą. Ślub musi być, a kwiaty - oczywiście tylko gardenie.

Cztery pokolenia kobiet grają: Zofia Straczycka, Karolina Mazurek, Katarzyna Pilewska, Aleksandra Sapiaska. Straczycka rozpoczyna ten korowód upiorów i robi to znakomicie. Swoje tajemnice odsłania stopniowo, trupy powoli wypadają z szafy, z trupem esesmana włącznie. A ona musi grać... trzeźwą - dosłownie i w życiu. Nie można oczu oderwać.

Marek Idzikowski skupił się na słowie, inscenizuje właściwie tylko scenę podróży pociągiem z fantastycznie podkreślonym ołówkiem stukotem kół. Za to każda z pozostałych studentek ma swoje świetne momenty. A to zamienia się z dziecka w ofiarę, a to przeistacza z prawnuczki w kobietę, która wie czego chce i jakie ma prawa. Czy dulszczyzna zwycięży? Warto wypatrywać programu szkolnego teatru - a nuż jeszcze będzie można ten spektakl zobaczyć? Warto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny