MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ATB. Igor Kazakov przygotowuje spektakl Królewna Śnieżka (zdjęcia, wideo)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
ATB. Igor Kazakov reżyseruje spektakl Królewna Śnieżka
ATB. Igor Kazakov reżyseruje spektakl Królewna Śnieżka Jerzy Doroszkiewicz
Reżyser jest z Białorusi i ma swoje bardzo ostre zasady - mówi Bernadetta Burszta. Gra jednego z krasnoludków w sztuce "Królewna Śnieżka", którą w ATB Białystok reżyseruje Igor Kazakov.

W naszych czasach ludzie mają nieco inny pogląd na pojęcie piękna – tłumaczy swoją decyzje o wyborze klasycznej baśni braci Grimm białoruski reżyser. – To, co widzimy w kolorowych magazynach niekoniecznie musi być tożsame z prawdziwym pięknem.

I odwołuje się do odwiecznych kodów kulturowych i społecznych. Bo dla niego piękno to wartość oparta na miłości, wierze i nadziei.

Studencka „Królewna Śnieżka” ma być zwierciadłem, w którym ludzie będą mogli sprawdzić, po jakiej są stronie – piękna wewnętrznego, czy blichtru.

– Moim zdaniem wszystkie klasyczne bajki są wieczne, bo zawierają kod, myśl, która nie zmienia się przez stulecia i nadal jest bardzo ważna – dodaje Kazakov.

- Najważniejszą myślą tego przedstawienia jest, by w życiu kierować się dobrem i podejmować dobre decyzje - mówi Bernadetta Burszta, studentka IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej.

Cała inscenizacja opiera się na teatrze średniowiecznym, gdzie historię o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach opowiadają same krasnoludki. Bo według reżysera bajka oparta jest na zestawieniu przeciwieństw, jak choćby potwór – piękna, okrucieństwo i humor, ta bajka jest krwawa. – Gdyby pokazywać ją dosłownie, byłaby bardzo okrutna – uważa reżyser. A przecież jest dozwolona dla dzieci powyżej piątego roku życia. – Dlatego pomiędzy opowiadającymi tę historię krasnoludkami, a samą bajką jest pewien dystans – mówi Kazakov. I tak jak w średniowiecznych spektaklach, będzie dużo przerywników, gagów i oczywiście piosenek.

- Dla nas to była spora nauka - mówi Bernadetta Burszta. - Tu wszystko musi być bardzo precyzyjnie, rytmicznie wykonane. Najpierw musieliśmy poznać dokładną partyturę działań, a potem włożyć w grę swoje emocje, żeby to było prawdziwe, nasze i dobre.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: ATB. Igor Kazakov przygotowuje spektakl Królewna Śnieżka (zdjęcia, wideo) - Kurier Poranny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny