MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ASF. Zwierzęta ze strefy zagrożenia pod czujnym okiem inspektorów

Barbara Kociakowska [email protected]
ASF. Zwierzęta ze strefy zagrożenia pod czujnym okiem inspektorów
ASF. Zwierzęta ze strefy zagrożenia pod czujnym okiem inspektorów W. Wojtkielewicz
Tym razem po wykryciu w gospodarstwie afrykańskiego pomoru świń nie wybito trzody chlewnej w tzw. strefie zagrożenia. Jest ona obserwowana i systematycznie badana - już po raz drugi . Rolnicy jednak nie będą mogli jej sprzedać aż przez półtora miesiąca.

Wokół gospodarstwa w Puciłkach, w którym wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) wyznaczono trzykilometrową strefę zapowietrzoną. Wybito też wszystkie znajdujące się na tym terenie świnie - 52 sztuki utrzymywane w 15 gospodarstwach.
Ocalały natomiast świnie w tzw. obszarze zagrożonym - w promieniu 7 km od strefy zapowietrzonej.
- Powiatowy Lekarz Weterynarii, po analizie ryzyka odstąpił od likwidacji zwierząt - mówi Mirosław Czech, wojewódzki inspektor weterynaryjny ds. zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych.

Na obszarze zagrożonym utrzymywanych jest 893 świń w 136 gospodarstwach.
- Miał miejsce już drugi przegląd trzody na tym terenie - mówi Mirosław Czech.
Tłumaczy on, że świnie są znakowane indywidualnie, co umożliwi kontrolę przemieszczania się stada. Pobierane są też próbki krwi (według określonego klucza). W tym czasie odbywa się też instruktarz właścicieli tejże trzody. Rolnicy posiadający gospodarstwa w strefie zagrożenia nie będą mogli sprzedać świń przez 1,5 miesiąca.

Przypomnijmy, że wystąpienie ASF w gospodarstwie w Puciłkach stwierdzono 31 stycznia (wykazały to badania Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach).  Próbki do badań pobrano w związku z ubojem świń na użytek własny. W gospodarstwie tym (położonym w odległości ok. 8 km od granicy polsko-białoruskiej) utrzymywanych było 7 sztuk świń.
- Prawdopodobnie przyczyną zakażenia wirusem ASF w tym gospodarstwie był człowiek - mówi Mirosław Czech.
Pomieszczenia, w których trzymano trzodę były bowiem szczelne, uniemożliwiały kontakt z dziką zwierzyną.

Rozprzestrzenianiu się wirusa ASF mają zapobiec nowe przepisy. Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt został zatwierdzony przez rząd, teraz zajmuje się nim Sejm. Ma on na celu  ograniczenie liczby gospodarstw spełniających niskie standardy w zakresie bioasekuracji. Zmniejszenie liczby takich gospodarstw, zazwyczaj niewielkich, ma spowodować ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt.

W projekcie proponowane są rozwiązania mające na celu uzyskanie przez organy inspekcji weterynaryjnej szybszych i dokładnych informacji o miejscach utrzymywania zwierząt gospodarskich na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku ze zwalczaniem  choroby. Ułatwi to szczególnie zwalczanie  chorób zakaźnych występujących u świń, ponieważ urzędowe bazy danych nie obejmują gospodarstw, w których jest utrzymywana 1 świnia na użytek własny.

Projekt zakłada też wprowadzenie programów, w których zostałyby określone standardy bioasekuracji gospodarstw. W gospodarstwach znajdujących się na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt i  niespełniających wymagań bioasekuracji powiatowy lekarz weterynarii mógłby nakazać ubój oraz zakazać wprowadzania takich zwierząt. Rolnikowi przysługiwałoby odszkodowanie za zabite lub poddane ubojowi zwierzęta oraz rekompensata za okres, w którym nie mógł utrzymywać zwierząt w gospodarstwie.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny